Grupa PSB

Grupa PSB Handel S.A. z siedzibą w Wełeczu k/Buska-Zdroju, działa na rynku od 20 lat, jest największą i najszybciej rozwijającą się siecią hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród w Polsce. Obecnie Grupa zrzesza 382 małe i średnie, rodzinne firmy z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 315 składach budowlanych, w 281 marketach PSB Mrówka oraz w 60 centrach handlowych PSB-Profi. W placówkach tych pracuje ok. 13 tysięcy osób.

Łączne przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych składów, będących partnerami Grupy PSB Handel S.A., na koniec 2017 r., osiągnęły pułap 6,2 mld zł (były wyższe o 9,5% w stosunku do 2016 r.). Przychody Grupy PSB Handel S.A. (centrali) w 2017 r. przekroczyły poziom 2,45 mld zł i było 13% wyższe niż przed rokiem. Udział w krajowym rynku dystrybucji materiałów budowlanych szacowny jest na 14%, a w rynku hurtowym ponad 25%. Markę Grupy PSB zna dzisiaj ok. 46% Polaków, sieć sklepów PSB Mrówka 57%, a placówek PSB Profi 21%.

Sklepy PSB Mrówka

Od kilku lat Grupa PSB tworzy w miastach powiatowych nowoczesne sklepy samoobsługowe sektora "dom i ogród" pod nazwą "PSB Mrówka". Ich celem jest uzupełnienie aktualnej oferty składów PSB o nowy asortyment, kupowany przede wszystkim przez klientów detalicznych, prosto z półek marketu. Sklepy te posiadają w ofercie od kilku do kilkunastu tysięcy pozycji asortymentowych.

Powstają też mniejsze sklepy detaliczne pod nazwą "Mini-Mrówka", o powierzchni 500-800 mkw., głównie w miejscowościach gminnych.

Obecnie działa 281 marketów PSB Mrówka. Planowane są otwarcia kolejnych marketów.

Placówki PSB Profi

W 2010 roku Grupa PSB rozpoczęła wdrażanie wieloletniego programu uruchomienia placówek PSB-Profi, dedykowanych przede wszystkim obsłudze firm budowlanych. W większości będą to istniejące hurtownie, których dotychczasowa infrastruktura majątkowa struktura organizacyjna i zarządzanie zostaną odpowiednio przekształcone i udoskonalone. Te działania mają na celu poprawę szeroko rozumianej obsługi firm budowlanych – stałych klientów PSB-Profi.
Głównym asortymentem Profi są materiały, pochodzące od najbardziej znanych producentów w kraju. Najważniejszymi grupami towarowymi są: cement, wapno, materiały ścienne, izolacje wodochronne, pokrycia dachowe, rynny, termoizolacje, instalacje, chemia budowlana, stolarka, sucha zabudowa, sufity podwieszane, płytki ceramiczne, farby, materiały wykończeniowe, kostka brukowa, narzędzia i sprzęt budowlany oraz systemy oświetlenia.
Standardowa placówka PSB-Profi posiada następujące strefy:
- sklep samoobsługowy (ujednolicone regały, system kasowy, strefy towarowe),
- strefa obsługi klienta (rozmowy handlowe, wystawianie dokumentów),
- magazyn,
- strefa składowania towarów mogących zalegać na zewnątrz,
- miejsce do kompletowania towarów, odbieranych przez klientów w terminie późniejszym,
- parking,
- ekspozycje wybranych technologii budowlanych.
Obecnie działa 60 placówek PSB-Profi.

Targi Grupy PSB

Od 16 lat, firma raz w roku organizuje wewnętrzne targi, wyłącznie dla składów PSB i dostawców Grupy PSB - bez udziału publiczności. Targi organizowane są w Centrum Targowym w Kielcach. W 2018 roku w Targach uczestniczyło łącznie ponad 5000 osób. Kontrakty zawierało 347 partnerów Grupy PSB (składów budowlanych, placówek PSB Profi oraz sklepów PSB Mrówka) u 357 wystawców - dostawców PSB. W trakcie tych dwudniowych Targów zawarto ponad 15 tys. kontraktów na łączną kwotę 374 mln zł.

W 2017 roku odbyły się III Jesienne Targi PSB dla Partnerów sieci z wybranymi dostawcami. Do Ossy przyjechało ponad 750 osób, w tym 61 największych dostawców i 162 partnerów Grupy PSB.  Na Targach partnerzy zawarli ponad 3000 kontraktów o łącznej wartości 85,5 mln zł.

Wydawnictwa Grupy PSB

Co roku Grupa prowadzi szereg kampanii reklamowych i promocyjnych o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Od 2001 roku jest wydawcą pisma branżowego "Głos PSB", który (w nakładzie 26 tys. egzemplarzy) adresowany jest do stałych klientów w składach PSB (firm wykonawczych, osób budujących i remontujących) oraz do uczniów szkół budowlanych. 

Wydawany jest od 2013 r. w nakładzie 35 tys. egz. Kwartalnik „M jak Mrówka” - dostępny jest w marketach PSB-Mrówka. Celem czasopisma jest inspirowanie i doradztwo związane z remontami i utrzymaniem posesji.

A od ponad dekady publikuje także "Barometr budownictwa" - comiesięczny raport dotyczący stanu budownictwa w kraju.

Euro-Mat

W 1999 roku Grupa PSB, jako pierwsza sieć z Europy Środkowo-Wschodniej, została członkiem międzynarodowej sieci grup zakupowo-sprzedażowych Euro-Mat. To największa na naszym kontynencie federacja firm kupieckich branży budowlanej. W jej skład wchodzi 21 grup zakupowo-sprzedażowych z 18 krajów europejskich, których łączne przychody w 2017 roku wyniosły 35 mld euro. Razem sieci te posiadają ok. 8000 placówek handlowych i zatrudniają 110 tys. osób.

Społeczna Odpowiedzialność Biznesu

Firma od wielu lat wspiera działania mające na celu rozwój lokalnej społeczności. Do najważniejszych działań o charakterze charytatywnym i filantropijnym należą m.in.: pomoc finansowa i materialna dla placówek edukacyjnych, domów dziecka w Winiarach i Pacanowie, wspiera szpitale, fundacje m.in. Fundację Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu oraz stowarzyszenia i poszkodowane rodziny.
PSB jest mecenatem corocznego festiwalu muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju oraz wspiera Festiwal Kultury Dziecięcej w Pacanowie. Grupa jest również wydawcą albumu "Świętokrzyskie z Lotu Ptaka" oraz mecenasem wydania albumu "Ponidzie".

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu 20 lat działalności Grupa Polskie Składy Budowlane uzyskała szereg branżowych nagród i wyróżnień, z których najważniejsze to: Godło Promocyjne "Teraz Polska", Gazele Biznesu, Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich BUDMA, Złota Statuetka Lidera Polskiego Biznesu BCC, Medal Europejski BCC, tytuły "Filar Polskiej Gospodarki", "Dystrybutor Roku ", "Lider Regionu Świętokrzyskiego", Skrzydła 2012 - nagroda gospodarcza województwa świętokrzyskiego - za sieć sklepów PSB-Mrówka", "Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP 2014" w kategorii "Ład korporacyjny i społeczna odpowiedzialność biznesu" oraz tytuł "Created in Poland Superbrands".

© 2014 Grupa PSB Handel S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.