Instalacje wodne, kanalizacyjne czy centralnego ogrzewania mogą być dużym problem, kiedy będą przeciekać. Na szczęście na zawsze czeka nas kosztowny, uciążliwy remont i wymiana całej instalacji. Czasami wystarczy uszczelnienie rury przez zastosowanie odpowiedniego uszczelniacza, aby zapewnić ponowne efektywne funkcjonowanie instalacji.
Nieszczelności instalacji wodnej, centralnego ogrzewania czy kanalizacyjnej zazwyczaj spowodowane są uszkodzeniami mechanicznymi, niską jakością użytych materiałów rur, nieprawidłowym podłączeniem sieci, a także korozją. Niezależnie od przyczyny, trzeba uszczelnianie instalacji wodnych przeprowadzić jak najszybciej, aby nie dopuścić do dalszych strat wody i nie doprowadzić do większych szkód oraz dodatkowych kosztów napraw. Czym zakleić cieknącą rurę?
Uszczelnianie rur wodnych – co mamy do wyboru
Do naprawy awarii instalacji wodnych czy centralnego ogrzewania możemy zastosować np. dwuskładnikową masę hydrauliczną. Wystarczy przygotować uszczelniacz do rur wodnych zgodnie z wytycznymi producenta i przygotowaną masę nałożyć na wybrane miejsce oraz uformować. Innym sposobem na uszczelnienie rur wodnych jest wykorzystanie elastycznej, samoprzylepnej, wodoodpornej taśmy uszczelniającej. Taśmę owijamy wokół miejsca wycieku i dokładnie dociskamy. Ponadto możemy do uszczelniania rur wykorzystać kleje anaerobowe, które krystalizują się pod wpływem tlenu. Dzięki temu, że ich moc klejenia jest różna, to możemy preparat dostosować do konkretnych potrzeb napraw. Sprawdzą się również mocne i wytrzymałe kleje epoksydowe (polecane do uszczelniania rur w trudnych warunkach) oraz masy poliuretanowe (do rur, które poddawane są ruchom i wibracją). Niektórzy polecają zastosowanie silikonu jako sprawdzoną metodę na uszczelnienie rury c.o. lub wodnej. My natomiast stanowczo odradzamy, ponieważ silikonowa łatka po puszczeniu wody błyskawicznie się odklei od gładkiej powierzchni rury.
Natomiast jeśli mamy do czynienia z przeciekającymi połączeniami rur, to skutecznym rozwiązaniem mogą okazać się gumowe uszczelki. Dzięki temu, że uszczelki dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach, nie powinniśmy mieć problemu z dobraniem odpowiedniej do konkretnej rury. Uszczelkę wystarczy umieścić na połączniu rur i dokręcić śruby, aby stworzyć trwałe i szczelne połączenie.
Uszczelnianie rur pod ciśnieniem – wskazówki
Wybór odpowiedniego uszczelniacza do rur uzależniony jest m.in. od rodzaju instalacji, typu rur oraz lokalizacji nieszczelności. Analiza tych czynników i sumienne podejście do tematu pozwoli dobrać nam efektywny uszczelniacz oraz skutecznie uszczelnić rury. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, możemy poradzić się specjalisty w sklepie budowlanym, który dobierze produkt odpowiedni do materiału rury.
Pamiętajmy, że zarówno uszczelnianie rur c.o., jak i wodnych wymaga spuszczenia wody z instalacji oraz zamknięcia dopływu jeszcze przed rozpoczęciem prac naprawczych. Jednak to nie wszystko. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie powierzchni, zanim zastosujemy wybrany uszczelniacz do rur wodnych. Gdy rury pokryte są warstwą cynku, musimy je zmatowić, ponieważ żaden uszczelniacz nie będzie skuteczny na gładkiej powierzchni cynku. Oczywiście uszczelniacze nakładamy na czyste i suche powierzchnie – niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane.
Każdy uszczelniacz do rur wodnych nakładamy równomiernie na miejsce wycieku i zanim odkręcimy zawód z wodą, musimy pozwolić mu utwardzić się – informacja dotycząca czasu schnięcia preparatu powinna znajdować się na opakowaniu.
Uszczelnienie rury odpływowej WC
Niestety i w przypadku instalacji kanalizacyjnej może dojść do awarii. Aby skutecznie przeprowadzić uszczelnienie rury odpływowej i zapobiec problemom, możemy zastosować specjalne żywice i materiały uszczelniające, które wprowadzane są do wnętrza rur, tam się utwardzają, tworząc trwałą i szczelną barierę, zapobiegającą potencjalnym wyciekom. Masa zasycha bardzo szybko, dzięki czemu już chwilę po zakończeniu prac można wrócić do normalnego użytkowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. Co ważne, taki bezinwazyjny sposób jest bezpieczny dla instalacji.
Inną metodą na uszczelnienie rury kanalizacyjnej bez skuwania jest zastosowanie technologii reliningu. Metoda ta polega na wstawieniu do istniejącej rury nowego, cieńszego przewodu, który następnie jest ekspandowany i utwardzany. W ten sposób nie tylko uszczelnimy instalację, ale także wzmocnimy rury, znacznie przedłużając ich żywotność. Oczywiście takiej naprawy nie przeprowadzimy samodzielnie, musimy zatrudnić specjalistyczną firmę, która wykorzystując np. zdalne urządzenia wyposażone w kamery, zidentyfikuje i naprawi uszkodzenia bez otwierania nawierzchni. Popularność zdobywa również metoda tzw. cure-in-place pipe (CIPP), która polega na umieszczaniu wewnątrz uszkodzonej rury specjalnego rękawa – jest on następnie utwardzany przy użyciu światła UV lub ciepła.