Duże okna zrewolucjonizowały odbiór przestrzeni. Dzięki wielkim przeszkleniom świat zewnętrzny niemal niezauważalnie wnika do domu, a nietypowe formaty okien kadrują widoki, uatrakcyjniając tym samym wnętrza.
Wielkoformatowe przeszklenia oraz oryginalne kształty okien stały się znakiem rozpoznawczym współczesnej architektury, i to zarówno budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Dominują rozwiązania panoramiczne czy wręcz przeszklone elewacje. Równie modne są okna pasmowe, narożne, rozetowe czy portfenetry. Duże przeszklenia zmieniają nasze myślenie o domu jako zamkniętej przestrzeni. Sprawiają, że granica między wnętrzem a otoczeniem staje się płynna. Zmieniają też odbiór pomieszczeń – stają się one bardziej przestronne, przez co również atrakcyjne, więcej jest w nich światła, a widoki stają się elementem aranżacji.
OKNA JAK ŚCIANY
Coraz częściej można spotkać się z projektami, w których przeszklenia są proporcjonalnie większe niż lity mur. W wersji skrajnej tafle szkła wypełniają całe ściany południowe. Szklane ściany to trend tego sezonu. Można też spotkać się z rozwiązaniami, w których okna płynnie „przepływają” na sąsiednią elewację – najczęściej z południowej na zachodnią. Przeszklenia narożne sprawiają, że dom zyskuje nowy wymiar – „przerwany” szybą narożnik dodaje bryle lekkości. W roli przeszklonych ścian lub ich dużych fragmentów wykorzystuje się wieloelementowe drzwi balkonowe, fiksy, czyli okna nieotwierane. Ze względów energooszczędnych stosuje się przeszklenia bez podziałów, co ułatwia zachowanie lepszych parametrów cieplnych. Zamówienie nawet ogromnych okien jest dzisiaj bezproblemowe – za sprawą nowoczesnych ram są bardzo stabilne konstrukcyjnie.
Okna jak ściany
DUŻE I ENERGOOSZCZĘDNE
Trend związany z energooszczędnością wskazuje, że okna to element domu, który służy nie tylko jego estetyce czy doświetleniu wnętrz, ale także pozyskiwaniu naturalnej energii. Dlatego też we współczesnych domach wielkość, forma i usytuowanie przeszkleń na ścianach zewnętrznych jest podporządkowana tej funkcji. Z tego powodu najbardziej przeszklona jest zazwyczaj elewacja południowa – najwięcej energii pozyskują okna przy odchyleniu ściany od osi południa o 15°. Aspekt estetyczny również ma znaczenie – w domach energooszczędnych o zwartej, kubicznej bryle to okna stanowią wyróżnik formy architektonicznej. Jednak powiększanie powierzchni przeszklonych we współczesnym budynku nie może odbywać się kosztem strat energii. Przy coraz bardziej restrykcyjnych wymaganiach co do termoizolacyjności przegród również okna muszą odpowiadać tym wymogom. Warunki techniczne WT 2021 roku zakładają, że współczynnik U okien nie może przekraczać Uw = 0,9 W/(m2 ·K) (norma okna pasywnego to obecnie Uw na poziomie nie wyższym niż 0,8 W/(m2 ·K).
CIENKIE PROFILE I MODNE KOLORY RAM
Zacieraniu granic między światem zewnętrznym a wnętrzem służy również moda na „odchudzenie” okiennych ram profili. Popularne stały się modele o minimalistycznym designie – mają one przede wszystkim cieńsze niż dotychczas ramy i węższe profile okienne, ale też niewidoczne zawiasy, płaskie uszczelki pasujące do koloru profilu, eleganckie i nierzucające się w oczy klamki, ukryte progi w drzwiach tarasowych, a nawet – w niektórych przypadkach – tzw. ukryte skrzydła, które wyglądają jak nieotwierane fiksy ze stałym szkleniem. Rozwiązania te, zwłaszcza w przypadku okien o dużych rozmiarach i drzwi tarasowych, pozwalają na lepsze doświetlenie wnętrza promieniami słonecznymi, a także dogrzanie go w okresie zimowym. Im cieńsza jest rama okna, tym większa jest powierzchnia szyby, dzięki czemu domownicy mogą cieszyć się w większym stopniu widokami na zewnątrz. Wśród najmodniejszych kolorów ram króluje czerń – okna z ciemnymi ramami są nie tylko niezwykle eleganckie, ale też minimalistyczne i dodają budynkowi luksusowego charakteru. Doskonale sprawdzą się w budownictwie w różnym stylu – zarówno w nowoczesnych „stodołach”, jak i klasycznych domach nawiązujących do zabytkowych budynków. Niemniej od czerni popularnym kolorem okien w 2021 roku jest biel. Coraz chętniej sięgają po białe okna (szczególnie z cienkimi ramami i w wielkich formatach) architekci oraz inwestorzy budynków nowoczesnych. Wraca również moda na ramy w kolorze naturalnego, jasnego drewna. W ofertach producentów okien PVC nie brakuje propozycji imitujących bielone czy zszarzałe drewno oraz ciepłych, ale jasnych odcieni dębu czy buku.
Cienkie profile i modne kolory ram
TECHNIKA W SŁUŻBIE DUŻYCH PRZESZKLEŃ
Inwestorzy oczekują też od nowoczesnej stolarki komfortu akustycznego,
łatwości obsługi, bezproblemowej konserwacji oraz innych funkcjonalności,
takich jak choćby wspomaganie wentylacji. Branża okienna nie pozostaje
także obojętna na szybki rozwój technologiczny, dlatego popularne są systemy
inteligentnego domu, które pozwalają m.in. na zdalne sterowanie oknami
i drzwiami. Zamiast wyjątkiem zaczną się one stawać w nowoczesnych
budynkach standardem, ich cena jest coraz bardziej przystępna. Okna można
otwierać, uchylać lub zamykać za pomocą np. przycisku na ścianie, zdalnego
pilota bądź aplikacji w smartfonie. Do systemu sterowania można włączyć
również rolety zewnętrzne lub rolety czy żaluzje wewnątrz budynku, operując
nimi wedle uznania zależnie od pogody czy pory dnia.