Elewacja domu to nie tylko estetyczna wizytówka budynku, ale przede wszystkim jego ochrona przed uszkodzeniami oraz zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli właśnie stoisz przed wyborem okładziny elewacyjnej, zapewne zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie najlepsze – tradycyjne materiały, takie jak cegła czy tynk, czy może nowoczesne alternatywy, jak elastyczny klinkier? Każdy z tych wariantów ma swoje zalety, jednak w praktyce różnią się...
Podstawowe elementy systemów ociepleń to zaprawa mocująca termoizolację do ściany, termoizolacja (styropian lub wełna) mocowanie mechaniczne, klej do warstwy zbrojącej, siatka z włókna szklanego podkład tynkarski, tynk i ewentualnie farba elewacyjna. Wyróżnikiem systemów ociepleń firmy KREISEL jest wysoka jakość zapraw, tynków oraz duża ilość rodzajów systemów dostosowanych do każdego typu środowiska i budynku.
Malowanie fasady nie wymaga zatrudniania profesjonalnej ekipy, ani użycia skomplikowanego sprzętu. Przed przystąpieniem do prac, warto jednak zapoznać się z ogólnymi zasadami. Jak pomalować dom na zewnątrz?
Kompozyt do złudzenia przypomina drewno, jednak różni się od swojego pierwowzoru walorami użytkowymi. Materiały kompozytowe można stosować na zewnątrz bez obaw o zniszczenie z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jakie są właściwości kompozytów i jakie są rodzaje kompozytów?
Od wielu sezonów wśród najbardziej popularnych materiałów ściennych plasują się niezmiennie beton komórkowy i bloczki silikatowe. Są to jedne z propozycji najczęściej wybieranych do wznoszenia ścian, nie tylko przez projektantów i deweloperów, ale również przez inwestorów wykorzystujących je do budowy domów jednorodzinnych. Ich fenomen polega na wszechstronności - produkty znajdują zastosowanie przy niemal każdym rodzaju przegród, począwszy od...
Koszty ogrzewania budynków mieszkalnych rosną każdego roku, co jest związane z podwyżkami cen energii. Izolacja termiczna, a szczególnie ocieplenie poddasza, pozwala zniwelować skutki rosnących cen. Choć jest to inwestycja, przyniesie wymierne korzyści już w pierwszym roku użytkowania budynku. Jakie korzyści może przynieść taka inwestycja i czym ocieplić dach?
Kompozyt do złudzenia przypomina drewno, jednak różni się od swojego pierwowzoru walorami użytkowymi. Materiały kompozytowe można stosować na zewnątrz bez obaw o zniszczenie z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jakie są właściwości kompozytów i jakie są rodzaje kompozytów?
Stosując drewno jako materiał budowlany należy pamiętać, że niezaimpregnowane elementy wykonane z drewna lub wyrobów drewnopochodnych, jako materiały łatwopalne, w kontakcie z ogniem mogą się przyczyniać do rozwoju pożaru.
Nakładanie tynku mozaikowego nie wymaga szczególnych umiejętności ani specjalistycznych narzędzi. Wystarczy dokładnie przeczytać instrukcję producenta i stosować się do zasad. Niezastosowanie się do reguł układania tynku może sprawić, że materiał straci swoje właściwości. Podpowiadamy, jak się kładzie tynk mozaikowy na elewację lub cokół domu...
PETRALIGHT to produkt, który dzięki swoim parametrom zdobył uznanie na rynku. Klienci docenili ten materiał izolacyjny za bardzo dobrą termoizolacyjność połączoną z trwałością, izolacyjnością ogniową oraz zdolnością do pochłaniania dźwięków. Opracowane na początku roku 2019, przez specjalistów PETRALANA SA, zmiany w technologii sposobu pakowania, pozwoliły znacznie poprawić wskaźnik kompresji dla tego produktu.
Ściany domu to nie tylko zewnętrzna osłona, ale też wewnętrzne przegrody wyznaczające konstrukcyjny i funkcjonalny schemat budynku. Wszystkie powinny mieć parametry odpowiednie do swojego przeznaczenia. Z czego najlepiej je zbudować?
Ściany zewnętrzne najczęściej wykańcza się tynkiem. Pełni on funkcję dekoracyjną, ale chroni również pozostałe warstwy pod nim przed działaniem czynników atmosferycznych oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Nakładanie tynku można wykonać ręcznie lub mechanicznie. Jak tynkować?
Tynki żywiczne nazywane także mozaikowymi zdobywają coraz większą popularność. Skład zapewniający im plastyczność, trwałość i niezwykłą odporność na działanie szkodliwych czynników, a także kolorowa mozaikowa struktura sprawiają, że są one alternatywą dla zwykłych tynków i okładzin stosowanych zarówno na ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne.
Komin to element dachu, który przechodzi przez wszystkie jego warstwy. Dlatego tak ważna jest obróbka komina w miejscach, gdzie styka się on z połacią. Tylko szczelne i trwałe połączenie pozwoli nie pozwoli wilgoci wnikać do wnętrza domu.
W budynkach mieszkalnych, bezpieczeństwo pożarowe przegród stało się bardzo istotnym parametrem i przyczyniło się do większego dbania o bezpieczeństwo bierne. Oprócz części mieszkalnych zwrócić należy uwagę na bezpieczeństwo pożarowe stropów nad garażami i piwnicami.
Niemal 90% czasu spędzamy wewnątrz budynków, często tęskniąc za świeżym, czystym powietrzem jak na łonie natury. Wiesz, że odpowiednie materiały budowlane i wykończeniowe takie jak farby do ścian czy gładź szpachlowa pomogą uzyskać ten efekt także w Twoim domu? Poznaj system Baumit Ionit, który reguluje wilgotność w pomieszczeniu oraz generuje zdrowe jony, oczyszczając powietrze we wnętrzach!
Domy drewniane mogą powstawać w różnych technologiach. W naszym kraju często wybierana jest konstrukcja szkieletowa, która pozwala szybko wznieść budynek. Co ważne, prace można prowadzić o każdej porze roku. Na czym polega budowa domu drewnianego w technologii szkieletowej?
Chcąc ograniczyć straty ciepła z domu, warto zadbać szczelność wszystkich przegród. Newralgicznymi miejscami są okna. Oczywiście obecnie oferowana stolarka okienna odznacza się bardzo dobrymi właściwościami izolacyjnymi, jednak nie dadzą 100% ochrony, jeśli zostaną nieprawidłowo zamontowane. Rozwiązaniem gwarantującym maksymalną izolację termiczną jest montaż okien w warstwie ocieplenia.
Jak oszczędzać na ogrzewaniu domu? Jak oszczędzać wytworzoną energię cieplną? Czy możemy zmniejszyć także emisję smogu? Zapraszamy do wysłuchania naszego eksperta w kolejnym odcinku ""Akademii URSA"", który w ciekawy i jasny sposób przedstawi powyższe tematy!
Skuteczne połączenie estetyki z trwałością to święty Graal inwestorów, poszukujących optymalnego sposobu na wykończenie elewacji. Ta najbardziej reprezentacyjna część budynku wymaga bowiem zastosowania materiałów, które przez wiele lat będą zarówno chroniły obiekt, jak i podkreślały jego walory architektoniczne. Z jednym i drugim świetnie poradzi sobie tynk Baumit StarTop i farba Baumit StarColor.