Rozprowadzenie instalacji centralnego ogrzewania znacząco wpływa na wydajność i ekonomiczność systemu. Dlatego tak ważne jest nie tylko poprawne zaprojektowanie i wykonanie instalacji c.o., ale także dobór poszczególnych jej składowych, m.in. rur. Jakie rury do c.o. wybrać?
DGP, czyli system służący do rozprowadzania ciepłego powietrza z kominka do poszczególnych pomieszczeń to nadal bardzo popularne rozwiązanie. Na czym polega taki układ grzewczy?
Podłogówka i grzejniki – do zasilania tych systemów grzewczych zazwyczaj potrzeba wody o różnej temperaturze. Czy da się je połączyć w jednej instalacji, tak by działały bez zarzutów? Czy ogrzewanie podłogowe z grzejnika się opłaca?
Co to jest pompa cyrkulacyjna? To niewielkie urządzenie zasilane energią elektryczną montowane w instalacji w celu wymuszenia obiegu ciepłej wody – dostępna po kilku sekundach ogranicza niepotrzebne zużycie zimnej wody. Pompa cyrkulacyjna to przede wszystkim oszczędność i komfort na co dzień.
Montaż centralnego ogrzewania wymaga dokonania wyboru, w jakim systemie ma ono działać: pompowym czy grawitacyjnym. W nowych domach najpopularniejsze jest aktualnie pompowe, grawitacyjne to domena starych budynków. Jak działa ogrzewanie grawitacyjne i czy można je zachować podczas modernizacji systemu grzewczego?
W zdecydowanej większości domów i mieszkań system ogrzewania opiera się na grzejnikach. To właśnie dzięki nim ciepło jest rozprowadzane we wnętrzach. Dlatego też wybór grzejników jest bardzo ważny. Obecnie na rynku prym wiodą grzejniki aluminiowe i stalowe.
Zawory termostatyczne to dzisiaj niemal obowiązkowe elementy armatury grzewczej. Zazwyczaj wykorzystywane są do regulacji pracy grzejników w mieszkaniach, dzięki czemu możemy bez problemu dostosować temperaturę w pomieszczeniu do naszych wymagań, a w efekcie oszczędzać energię grzewczą. Jakie są rodzaje zaworów termostatycznych? Jak działa głowica termostatyczna?
Czasami zdarza się, że centralne ogrzewanie jest niewystarczające. W takim przypadku, aby nie marznąć we własnym domu, wystarczy włączyć grzejnik elektryczny. Jak wskazuje nazwa, należy podłączyć go do prądu, a ten jak wiemy, nie należy do najtańszych. Jakie grzejniki elektryczne wybrać, aby mieć ciepło w domu i nie drżeć na myśl o rachunkach za energię?
Pytanie czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe zadają sobie wszyscy, którzy stają przed wyborem systemu grzewczego. Lepszy, przyjazny również alergikom mikroklimat wnętrz, oraz mniejsze ryzyko przeziębień to niewątpliwe ważne dla zdrowia mieszkańców atuty podłogówki. Większa higiena w użytkowaniu i komfort życia z ciepła podłogą przekładają się również na dobre samopoczucie psychiczne mieszkańców.
Jeszcze w ubiegłym roku słyszeliśmy o stopniowo wprowadzanym w Polsce zakazie palenia drewnem w kotłach, kozach i kominkach starego typu. Jednak w wyniku kryzysu energetycznego wiele osób na nowo uruchamia zapomniane lub zakazane urządzenia.
Grzejniki to nieodłączne elementy prawie wszystkich pomieszczeń. Mogą przybierać różną formę, od popularnych płytowych czy członowych, poprzez dekoracyjne, a kończąc na żeliwnych kaloryferach. O tym, jak będą prezentowały się we wnętrzach, decyduje nie tylko ich wygląd, ale również sposób rodzaj podłączenia. Jak wykonać prawidłowe podłączenie kaloryfera?
Osoby budujące czy remontujące dom, zastanawiają się, jakie ogrzewanie domu jest najtańsze. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ przyszłość i ceny paliw oraz energii elektrycznej są jedną wielką niewiadomą.
Kominki cenimy przede wszystkim za atmosferę, jaką wnoszą do wnętrza. Jednak urok żywego ognia we wnętrzu jest ten sam, niezależnie, czy zainstalujemy w domu kominek czy piec kominkowy. Urządzenia te są doceniane również za możliwość dogrzewania wnętrz, co aktualnie nabiera szczególnego znaczenia. Między kominkiem a nowoczesnym piecem kominkowym są jednak spore różnice.
Braki na rynku paliw i bardzo wysokie ceny energii grzewczej nie wróżą nam w tym sezonie komfortu cieplnego. Czy da się zaradzić zbyt niskim temperaturom w naszych domach?
Rury doprowadzone do grzejników nie tylko utrudniają aranżację wnętrz, ale potrafią skutecznie oszpecić każde pomieszczenia. Niestety są niezbędne i nie sposób z nich zrezygnować. Na szczęście są sposoby – łatwe i niedrogie – na maskowanie rur grzewczych. Podpowiadamy, jak zasłonić rury od kaloryfera w pokoju, kuchni czy łazience.
Wybór ogrzewania to decyzja na długie lata i nie jest ona łatwa, ponieważ sposobów na zapewnienie ciepła w domu jest sporo. Ponadto sama instalacja wiąże się z wysokimi kosztami inwestycyjnymi, a także eksploatacyjnymi. A przecież sezon grzewczy w naszym kraju trwa pół roku! Inwestorzy nie mają więc lekko. Rosnące ceny prądu, gazu, brak dostępu do mediów czy nie-pewna przyszłość fotowoltaiki powoduje, że budujący lub remontujący dom często...
Demontaż grzejnika przeprowadza się dość rzadko. Przyczyną może być na przykład nieprawidłowo działający kaloryfer – oprócz wad fabrycznych, może on nie grzać pełną mocą z powodu odłożenia się wewnątrz wapnia czy innych zabrudzeń – czy wymiana na nowszy model.
Grzejniki pokojowe są nieodłącznym elementem wyposażenia mieszkań i domów. Jednak, aby efektywnie ogrzewały wnętrza, muszą być odpowiednio dobrane. Jakie rodzaje grzejników oferują nam producenci? Czym kierować się podczas zakupu kaloryferów pokojowych?
Podczas montażu instalacji grzewczych ważny jest nie tylko dobór urządzeń, ale także właściwa izolacja rur centralnego ogrzewania. Jeśli więc pominęliśmy ten etap, to szybko naprawmy ten błąd. Wykonanie ocieplenia rur jest stosunkowo niedrogie, a korzyści spore. Ponadto kwestię tę regulują przepisy prawa budowlanego.
W styczniu 2021 roku wchodzą w życie nowe przepisy budowlane zobowiązujące inwestorów do zwiększenia efektywności energetycznej budynków jednorodzinnych. Mają one swoje konsekwencje również w wyborze systemów grzewczych. Zobaczmy, jakie rodzaje ogrzewania będzie można zastosować w nowych budynkach.