Możesz skorzystać z wyszukiwarki poniżej aby znaleźć interesujący Cię sklep.
Mało kto ma zgromadzone wystarczające środki, żeby poprowadzić budowę domu bez pomocy banku. Przeważnie całość inwestycji lub przynajmniej jej część jest finansowana dzięki kredytowi.
Wydatki na budowę lub poważniejszy remont mogą przekroczyć nasze bieżące możliwości finansowe. Pozostają wtedy zakupy niezbędnych materiałów na raty. To także dobra opcja, gdy chcemy wygodnie rozłożyć duży wydatek. Usługę taką oferują wszystkie sklepy i składy budowlane.
Żeby odpowiedzialnie chronić swoje mienie, warto wykupić ubezpieczenie domu lub mieszkania. Polisa zapewni nam poczucie bezpieczeństwa, a w razie jakichkolwiek strat - odszkodowanie. Zawarcie umowy ubezpieczeniowej na nieruchomość i mienie nie jest obowiązkowe. Wyjątkiem jest ubezpieczenie mieszkania albo domu nabytego bądź wybudowanego za środki pochodzące z kredytu...
Architekt musi wykonać projekt tak, żeby uwzględniał on wszelkie zalecenia odnośnie bezpieczeństwa przeciwpożarowego zawarte w Polskich Normach i Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jakie obowiązki dotyczące bezpieczeństwa pożarowego spoczywają zatem na inwestorze?
Każde mieszkanie i każdy dom z czasem będzie wymagać remontów. Drobne naprawy nie uszczuplą naszego domowego budżetu, jednak na poważniejszą modernizację będziemy potrzebowali sporych funduszy. Jak ją przeprowadzić, aby obciążenie wytrzymał budżet domowy?
Gdy zatrudniamy ekipę budowlaną lub remontową, podpisujemy z nią umowę o roboty budowlane. Określamy w niej między innymi zakres prac, ich koszt oraz termin zakończenia. W umowie warto także zawrzeć zapis o karach umownych, które mogą zmobilizować niesolidnych wykonawców. Czego one dotyczą?
Kierownik budowy to jedna z najważniejszych osób na placu budowy. I to nie dlatego, że tak mówią przepisy budowlane, tylko dlatego, że to od jego decyzji zależy realizacja projektu. Z tego też powodu nie może by to przypadkowa osoba.
Nikt nie lubi rachunków za prąd, ale płacić trzeba. Skoro już jesteśmy skazani na ten obowiązek, dowiedzmy się jak najwięcej na temat opłat za energię elektryczną. Być może wiedza ta pozwoli nam przemyśleć szczegóły oferty i podjąć decyzję o zmianie taryfy lub nawet operatora.
Rzadko kiedy oglądamy rachunki za prąd, zazwyczaj po prostu je płacimy określoną kwotę, nie wnikając w skomplikowane słupki i tabelki z cyferkami. Warto jednak pozwolić sobie na odrobinę wnikliwości.
Aby dobrze zaprojektować i zabudować fundamenty domu, należy wiedzieć, jaki jest grunt na działce przeznaczonej pod budowę. Należy więc wykonać badania geologiczne.
Jedyną możliwością sprawdzenia, jaki będzie koszt budowy domu, a co jest z tym związane ilość potrzebnych materiałów budowlanych, jest wykonanie kosztorysu. Kto może wykonać dla nas kosztorys budowlany?
Prowadząc budowę domu jednorodzinnego mamy do czynienia z różnymi rodzajami kosztorysów. Mogą one zostać wykonane przed rozpoczęciem prac, podczas ich trwania oraz po zakończeniu. Czym jeszcze się od siebie różnią?
Przepisy zobowiązują nas, aby podczas prowadzenia prac budowlanych była zapewniona ochrona ziemi, wody, powietrza atmosferycznego, roślinności i zwierząt. Na co więc zwrócić uwagę i o czym pamiętać budując dom, by nie działać przeciw środowisku naturalnemu?
Ze względu na ogromną skalę wydatków, niewiele jest osób, które mogą sobie pozwolić na finansowanie budowy domu z własnych środków. Zazwyczaj szukamy dodatkowych źródeł i nie zawsze musi być to kredyt.
Budując czy remontując dom, zawsze z wykonawcą podpiszmy umowę na piśmie. Pozwoli nam ona w razie ewentualnych problemów udowodnić za co dokładnie odpowiada ekipa budowlana. Unikniemy także wielu konfliktów, a także zmobilizujemy fachowców, jeśli zawrzemy w umowie kary. A czy możemy odstąpić od takiej umowy?
Wiele się słyszy o kłopotach z nieuczciwymi najemcami, którzy nie dość, że znikają bez zapłacenia czynszu, to potrafią okraść lub zdemolować lokal. Warto poznać kilka wskazówek, które pozwolą nam zabezpieczyć się przed podobnymi sytuacjami.
Chcąc ubezpieczyć mienie w postaci domu jednorodzinnego lub mieszkania, mamy dość prostą sytuację. Komplikuje się, gdy mamy mieszkanie w bliźniaku, szeregowcu lub kilkurodzinnym budynku.
Ile kosztuje nas utrzymanie mieszkania lub domu? Nawet jeśli nie podliczamy skrupulatnie wszystkich wydatków, wiemy, że wydajemy coraz więcej, bo przecież nieustannie rosną opłaty za wodę, prąd i gaz.
O ile poważniejszy remont domu możemy zaplanować i zgromadzić potrzebne fundusze, tak niespodziewane wydatki związanie z bieżącą konserwacją domu są trudne do przewidzenia.
Zanim wprowadzimy się do nowego domu, musimy spełnić kilka wymogów formalnych, które towarzyszą zakończeniu budowy. Dopełnienie formalności przebiegnie sprawnie i bez zakłóceń, jeśli odpowiednio wcześniej zadbaliśmy o potrzebne dokumenty. Na czym polega odbiór budynku? Jakie dokumenty są niezbędne?