Rośliny doniczkowe w domu mogą występować samodzielnie lub tworzyć spójną aranżację w większej grupie. Na efekt estetyczny wpływa ich wielkość, a także kształt i kolor kwiatostanów oraz forma i barwa liści. Niemniej ważne są donice, które wybierzemy, aby wyeksponować walory rośliny pokojowej.
Wnętrze bez zieleni jest mało przytulne, najłatwiej dodać mu ciepła i ożywić mieszkanie za pomocą roślin doniczkowych. Dekoracje z takich kwiatów będą nas cieszyć dłużej niż cięte. Odpowiednio dobrane wpłyną nie tylko na estetykę wnętrza – mogą również poprawić jego mikroklimat. Rośliny te są reprezentowane przez tak wiele gatunków i odmian, że z łatwością stworzymy dzięki nim efektowną zieloną aranżację każdego pomieszczenia o każdej porze roku.
Rośliny doniczkowe w domu – kwitnące wiosną
Wiosna to okres, kiedy królują rośliny cebulowe, które świetnie czują się w naszych domach. To przede wszystkim hiacynty, narcyzy, tulipany, krokusy i szafirki. Tego typu kwiaty doniczkowe najlepiej czują się w niewielkich pojemnikach o kubełkowym kształcie. Ale dla wzmocnienia efektu warto ustawić kilka sadzonek na stole lub parapecie w rynienkach o koronkowych obrzeżach. W zależności od preferencji możemy połączyć rośliny doniczkowe o różnych kolorach, dwóch układanych naprzemiennie lub jednakowym, co jest rozwiązaniem bardzo eleganckim. Sadzonki cebulowe mają tę zaletę, że w całości są efektowne i ozdobne, dlatego można pokusić się o ekspozycję nie tylko części naziemnej, ale i bulwy z korzeniami. Choćby hiacynty będą tworzyły ciekawą aranżację, jeśli ustawimy kilka z nich w przezroczystych doniczkach przeznaczonych dla orchidei lub w szklanych naczyniach – miskach, słoikach itp. Należy uważać, aby podlewać je jedynie do poziomu korzeni. Cebule nie mogą być zanurzone w wodzie.
Kwiaty w donicy na cały rok
Rośliny doniczkowe w domu z efektownymi kwiatami nie ograniczają się do cebulowych. Nie tylko wiosną będą nas cieszyć swymi kwiatami kolorowe fiołki alpejskie. Dla podbicia ich fioletowego, różowego, białego lub niebieskawego koloru warto wybrać nieduże donice malowane w podobnym odcieniu. Pięknie będą się też prezentować sadzonki w jednym obszernym płaskim pojemniku. Do nowoczesnych wnętrz będzie pasowała prostokątna donica. Od października do kwietnia kwitnie efektowny cyklamen perski. Oprócz soczystych barw może pochwalić się marmurkowymi liśćmi, które dobrze eksponują kielichowych kształtów doniczki. Jeśli mamy dość miejsca, warto w wysokich pojemnikach umieścić egzotyczne anturium, które będzie kwitło przez cały rok, zdobiąc wnętrze najczęściej czerwonymi kwiatostanami w kształcie serca. Równie atrakcyjne są storczyki, dla których znajdziemy wiele dekoracyjnych przezroczystych pojemników, w których czują się najlepiej. Doniczki z tworzywa sztucznego kupimy nawet w intensywnych kolorach kwiatów orchidei. Warto także zaplanować w domowej aranżacji zygokaktus, czyli grudnik, często zakwita bowiem w okresie świąt Bożego Narodzenia, a także kaktus wielkanocny (hatiora), który zakwita wiosną, przeważnie w okolicach Wielkanocy. Jego kwiaty mogą być jaskraworóżowe, białe, w odcieniach delikatnych róży, łososiowym do czerwieni i fioletu.
Rośliny doniczkowe nie tylko są dekoracją, dostarczają również tlen, oczyszczają i nawilżają powietrze
Zielone rośliny doniczkowe w domu
Niekwitnące rośliny doniczkowe mają też swój urok. Warto stworzyć z nich aranżację w sypialni, gdzie będą oczyszczać powietrze. Do ich ekspozycji warto wykorzystać dekoracyjne kwietniki. Na wielopoziomowej drabince lub podwieszanym kwietniku warto wyeksponować paprotki, np. popularną nefrolepis. W otwartych wielofunkcyjnych strefach domu niektóre mało wymagające wysokie zielone rośliny doniczkowe mogą tworzyć naturalne parawany czy miniścianki. Niewiele światła potrzebuje choćby efektowny zamiokulkas o intensywnym, błyszczącym kolorze liści, także modna sansewieria, czyli wężownica należy do odpornych na cień gatunków. Do ich aranżacji odpowiednie będą duże drewniane donice w formie skrzynek. Egzotyczne rośliny doniczkowe warto sadzić w nowoczesnych donicach betonowych lub kamiennych. Dobrze będą wyglądały też w tradycyjnym wnętrzu w ceramicznych donicach z naturalnej gliny. Do najchętniej wybieranych należą juki na zdrewniałych łodygach, ale też palmy, monstery, draceny, fikusy, szeflery, figowce, wilczomlecze i grubosze. Zestawione w narożu pomieszczenia, w ustawieniu kaskadowym, wprowadzą do naszego wnętrza tropikalny klimat. Wymagają dostępu światła dziennego, jednak nie powinny być narażone na intensywne światło słoneczne.
zdjęcia: AdobeStock