Bezkonkurencyjnym materiałem stosowanym do wykańczania ścian pokoju dziecięcego są tapety. Oferta rynkowa jest tak bogata, że łatwo można je dopasować do wieku, płci i oczekiwań dziecka.
Równoważna rysunkom jest barwa tapet. Dominują odcienie pastelowe – błękitu, różu, żółcieni, pistacji
Tapety w pokoju dziecięcym zaspokoją potrzeby estetyczne dziecka, ale też uczynią wnętrze bardziej przytulnym. Pomogą również nieco wyciszyć pomieszczenie. Zanim jednak sięgniemy po wybrany produkt, sprawdźmy, czy będzie on łatwy do utrzymania w czystości – jest to najbardziej istotne, gdy zdecydowaliśmy się na ułożenie tapet na wszystkich ścianach, wokół drzwi wejściowych lub w miejscach, które dzieci upodobały sobie do zabawy.
Dobrane do wieku
Tapety pod względem designu są wyjątkową okładziną ścienną – zakres tematyczny stosowanych na nich wzorów jest tak szeroki, że odpowiadają na potrzeby wszystkich odbiorców. Do najbardziej bogatych należy oferta skierowana do najmłodszych. Mogą to być postacie z bajek i popularnych kreskówek – nie tylko dziecięcej klasyki, ale także tych najnowszych. Bogatą bazę tworzą zwierzęta oraz różnego rodzaju zabawki, poczynając od lalek aż po samochodziki czy samoloty. Szczególny urok mają te o uproszczonej formie, często naśladujące dziecięcą kreskę. Równoważna rysunkom jest barwa tapet. Dominują odcienie pastelowe – błękitu, różu, żółcieni, pistacji, chociaż materiały zaprojektowane z myślą o chłopcach wyróżniają się często bardziej zdecydowaną kolorystyką – są to np. odcienie granatu. Jednak nawet tapety w stonowanych barwach są bardzo wyrazistym elementem wnętrza. Dlatego lepiej zastosować je jedynie na fragmentach ścian, np. tylko w kąciku bawialnianym lub u wezgłowia łóżka. Dzięki temu dziecko zasypiając, nie będzie kierowało wzroku bezpośrednio na ścianę i dekoncentrowało się przed snem. Ułożoną na fragmencie ściany tapetę możemy też z łatwością i bez dużych strat finansowych wymienić, gdy nasza pociecha dorośnie do bardziej dojrzałych rozwiązań.
Do najbardziej bogatych ofert, należy oferta skierowana do najmłodszych. Mogą to być postacie z bajek i popularnych kreskówek – nie tylko dziecięcej klasyki, ale także tych najnowszych.
Uniwersalne – na lata
Często jednak ściany pokoju dziecięcego wykańczamy tapetami o wzorach bardziej neutralnych, które będą odpowiednim punktem wyjścia do zmieniających się wraz z wiekiem gustów „lokatorów”. Charakter pokoju oddają wówczas często jedynie pastelowe barwy tapet. Odpowiednie do takich zadań będą materiały w różnej szerokości pionowe pasy – dwu lub wielokolorowe. Często układa się je do wysokości lamperii, czyli około 130 cm od podłogi. Taki okalający wnętrze „pas” warto wykończyć bordiurą. Jest to szeroka taśma tapetowa z wzorem, tradycyjnie używana do łączenia dwóch wzorów tapet lub jako element wykańczający – zamykający ułożenie tapet na dużej powierzchni. Najlepiej, by bordiura powtarzała kolorystykę użytą na tapecie podstawowej. Do uniwersalnych, a jednocześnie budzących młodzieńcze skojarzenia należą również tapety z wzorem grochów różnej wielkości. Te będą doskonale wyglądały w połączeniu z gładkimi ścianami. Rozwiązaniem na lata w pokoju dziewczynki mogą się także okazać tapety we wzór kwiatowy – szczególnie wdzięczne będą różnego rodzaju łączki. Bardzo modne są duże, wyraziste wręcz przeskalowane wzory. Tego typu tapetą najlepiej wyróżnić jedną ze ścian pokoju dziecka. Będzie ona stwarzała wrażenie megaobrazu, dla którego tłem staną się meble. Podobny efekt da także fototapeta – warto ją wykonać na podstawie zdjęcia ukochanych miejsc wypoczynku dziecka. Dobry będzie także wybór tapet jednokolorowych w uspokajających barwach tłowych. Ich wyróżnikiem może być faktura – od popularnych motywów kornika, jodełki, pasków, po wzornictwo geometryczne. Ponadczasowe będą również tapety z jednolitym kolorystycznie strukturalnym wzorem roślinnym np. liści czy kwiatów. W każdym wieku dziecka sprawdzą się wariacje geometryczne, nawiązujące do wzorów art déco np. kwadraty i prostokąty o zaokrąglonych kątach, spłaszczone koła często obecne w jednym wzorze. Dyscyplinę modernistycznych wzorów podkreśla ograniczona do dwóch- -trzech liczba kolorów z tej samej gamy występujących na tapecie.
Tapety papierowe – idealne dla dzieci
Decydując o wyborze tapet, nie powinniśmy kierować się jedynie względami estetycznymi. Liczą się również ich właściwości. Do najbardziej popularnych należą papierowe, ale także wśród nich można spotkać produkty o odmiennych parametrach. Tapety papierowe wytwarza się z celulozy, a to sprawia, że są paroprzepuszczalne i doskonale regulują wilgotność w pomieszczeniu. Nie są odporne na wilgoć, chyba że zostały wykończone specjalną warstwą ochronną, np. lakieru lub akrylu. Wówczas nadają się do czyszczenia wilgotną szmatką. Możemy je więc z powodzeniem zastosować w pokojach dziecięcych. Tapety wykonane tylko z papieru należą również do najtańszych, dlatego można je częściej wymieniać. Mogą być jedno lub dwuwarstwowe. Tych pierwszych warto użyć, jeśli ściany są idealnie gładkie – są stosunkowo cienkie i będą odznaczały się na nich wszelkie nierówności. Stosując je trzeba pamiętać, że ze względu na znikomą grubość wymagają większej fachowości podczas naklejania na ścianę. W pokoju dziecięcym doskonale sprawdzą się tapety dwuwarstwowe. Możemy je układać na nierównych, nawet uszkodzonych powierzchniach – niestraszne im drobne pęknięcia czy szczeliny, są przy tym trwalsze. Ich wewnętrzna warstwa może być wykonana z papieru lub wysokiej jakości włókniny flizelinowej. Są ciepłe i doskonale tłumią hałas, a pozostająca na ścianie po ich zerwaniu warstwa flizeliny lub papieru może być wykorzystana jako podkład pod nową tapetę. Wyjątkowym rodzajem tapety papierowej jest raufaza. To tapeta wykonana z dwóch lub trzech warstw papieru z dodatkiem włókna drzewnego, które nadaje jej fakturę. Raufazę można wielokrotnie przemalowywać. Jej grubość sprawia, że dobrze maskuje nierówności podłoża, pokryta warstwą lakieru lub akrylu jest odporna na działanie wody i promieni słonecznych. Jej minusem jest jedynie ograniczone wzornictwo.
Optyczne triki
Tapety należą do tych materiałów ściennych, dzięki którym łatwo można korygować optycznie wielkość pomieszczenia, co ma znaczenie, gdy pokój naszego dziecka jest niezbyt duży. Jeśli jest wąski, warto na węższej ścianie ułożyć tapetę z wzorem poszerzającym, np. poziomych pasów. Z kolei pionowe wzory sprawią, że pokój wyda się wyższy. Chętnie stosowane w pokojach naszych pociech jasne i drobne wzory optycznie powiększają wnętrze. Ułożona na wszystkich ścianach na wysokości górnej krawędzi wezgłowia łóżka bordiura sprawi, że mały i wysoki pokój będzie bardziej proporcjonalny. Dobry efekt przyniesie także użycie fototapety – doda ona wnętrzu głębi, a nawet pozwoli „wyjść” poza nie. Może być także elementem pobudzającym wyobraźnię dziecka.