Dostępność nowoczesnych urządzeń AGD na rynku budzi w nas niekiedy dylenaty, czy aby poddając się nadmiernej automatyzacji, nie stajemy się zbyt leniwi, a dodatkowo nie trwonimy funduszy?
Chociaż pozornie wiele z nich wydaje się zbytkiem, czasem nawet fanaberią, to jednak w ogólnym rozrachunku okazuje się, że gdy zagościły już w naszych domach na dobre, nie wyobrażamy sobie bez nich życia.
MŁODSZA SIOSTRA PRALKI
Do takich urządzeń należy właśnie automatyczna suszarka. Z pewnością babcie załamywałyby ręce, że zamiast na balkonowych sznurkach albo w łazience nad wanną nie rozwieszamy tradycyjnie prania, a musimy w tym celu skorzystać z „maszyny”. Styl i tryb życia zmienił się jednak tak bardzo, że nasze babcie na pewno dziś patrzyłyby na to nieco inaczej. Celem automatycznej suszarki jest przede wszystkim w szybkim czasie wysuszyć całkowicie ubrania, które po odwirowaniu wyjmiemy z pralki. W zależności od typu i modelu urządzenia, ilości załadunku oraz wybranego programu do pełnego wysuszenia odzieży potrzebujemy średnio od 0,5 do 3 godzin. Jest to niewątpliwie ogromna różnica w czasie w porównaniu z suszeniem prania na rozkładanej suszarce.
Zdj. 1. Celem automatycznej suszarki jest przede wszystkim w szybkim czasie wysuszyć całkowicie ubrania, które po odwirowaniu wyjmiemy z pralki.
GDZIE SPRAWDZI SIĘ TAKIE URZĄDZENIE
Suszarka automatyczna to przede wszystkim AGD dla aktywnych. Jeśli nasza rodzina uprawia sporty, dzieci chodzą na treningi, my też lubimy aktywnie spędzać czas, to ilość sportowej garderoby wymagającej ciągłego prania jest w domu spora. Konieczność regularnego prania wymaga bowiem od nas dużej ilości ubrań na zmianę. Nie będzie to konieczne, gdy zastosujemy automatyczną suszarkę. Po porannym treningu z powodzeniem będziemy mogli wykorzystać ten sam strój wieczorem, jeśli w międzyczasie upierzemy go i wysuszymy. Tu właśnie pojawiają się dwie ważne korzyści płynące z posiadania suszarki towarzyszącej pralce (bądź urządzenia dwa w jednym). Przede wszystkim skraca nam się czas oczekiwania na czyste rzeczy, czynność prania od początku do końca, czyli wraz z pakowaniem do szafy ograniczamy najwyżej do pół dnia. Oszczędzamy także na miejscu i zakupach związanych z ilością niezbędnej garderoby (na tzw. przebranie). Te same zalety dostrzegą rodzice małych dzieci, szczególnie kiedy w rodzinie jest ich więcej niż jedno. Ubranka i akcesoria tekstylne dla niemowląt oraz ubrania dzieci w wieku przedszkolnym wymagają często przysłowiowej pracy pralki „na okrągło”, a co z suszeniem? Ano właśnie. Mieszkanie licznej rodziny to często stały brak wolnego miejsca – nawet w salonie stoją rozkładane suszarki, w łazienkach zajęte są stale sznurki nad wanną, a balkony i tarasy tracą swój wypoczynkowy charakter na rzecz notorycznie suszącego się prania. Suszarka automatyczna niweluje nam ten problem.
Nie do przecenienia jest związany z suszarką automatyczną aspekt zdrowia. Utrzymująca się w domu wilgoć, może prowadzić do rozwoju groźnych mikroustrojów chorobotwórczch, szczególnie grzybów pleśniowych. Mają one bardzo niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy. Jeśli pomieszczenia wygospodarowane na pralnie są z natury ciemne, chłodne i wilgotne, mają też słabą wentylację, z doświadczenia wiemy, że pranie nam „długo schnie”, warto rozważyć inwestycję w suszarkę elektryczną. Suszące się ubrania, rozwieszane w tradycyjny sposób są również generatorem kurzu w domu. Kurz z kolei, pomijając wymóg ciągłego sprzątania, podobnie jak grzyb i pleśń mogą wywoływać zaburzenia pracy układu oddechowego, głównie natury alergicznej. Suszarki automatyczne gwarantują pozostawanie wilgoci w urządzeniu, gromadzą także kurz z ubrań na specjalnym wmontowanym we wnętrzu filtrze. Wreszcie suszarka automatyczna to doskonały wybór dla zaoszczędzenia miejsca. Jeśli nie mamy balkonu ani pomieszczenia, które moglibyśmy wykorzystać na pralnię, a także gdy w mieszkaniu jest mała kompaktowa łazienka, warto rozważyć zakup suszarki. Bez trudu będziemy mogli umieścić ją w pionie, nad pralką, zajmując jedynie zwykle niewykorzystaną przestrzeń w górę. Bardzo dobrym wyborem jest też pralkosuszarka, czyli model 2 w 1, która w pełnym zakresie załatwia nam finalizację procesu przepierki, na tyle, że prosto z urządzenia możemy włożyć rzeczy do szafy.
Zdj. 2. Suszarka automatyczna to przede wszystkim AGD dla aktywnych.
CZY TO URZĄDZENIE DLA OSZCZĘDNYCH
Suszarka automatyczna to sprzęt elektryczny, dlatego z pewnością nie można wiązać go z oszczędnością energii. Chociaż sama cena zakupu urządzenia nie jest wysoka, a nowoczesne modele są zintegrowane z pralką, to należy pamiętać, że eksploatacja nie będzie darmowa. Kiedy jednak zastanowimy się głębiej, okazuje się, że często w miesiącach deszczowych i zimnych, a takich w naszym kraju jest przewaga, kiedy pranie rozwieszone na tradycyjnych suszarkach nie schnie, podkręcamy grzejniki i podnosimy temperaturę w pomieszczeniu, gdzie pranie ma wysychać. Bilans niekoniecznie jest zatem niższy. Nowoczesne technologie oraz coraz większa popularyzacja wykorzystywania taniego prądu np. ze słońca sprawiają, że urządzenia AGD nie obciążają już tak znacznie naszego budżetu. Trzeba też pamiętać, że zdecydowanie częściej jest to sprzęt o wysokiej klasie energooszczędności.
Zdj. 3. Suszarka automatyczna to sprzęt elektryczny, dlatego z pewnością nie można wiązać go z oszczędnością energii.
JAK DZIAŁA SUSZARKA
Chociaż suszarka wyglądem łudząco przypomina pralkę i podobnie jak ona występuje w różnych wariantach modeli (z wkładem od góry lub od frontu), to jednak jej mechanika, a szczególnie podłączenie jest łatwiejsze. Urządzenie bowiem wymaga jedynie dostępu do prądu. Pranie zasadnicze oraz odwirowanie i odpompowanie odbywają się w pralce, do suszarki wkładamy zatem rzeczy wilgotne, a nie mokre. Suszarka wiruje ubrania, jednocześnie nadmuchując bęben silnym strumieniem gorącego powietrza. Kondensuje wilgoć i gromadzi ją w niewielkim pojemniku wbudowanym we wnętrze pralki.
W zależności od doboru programu – a dostosowuje się go do rodzaju suszonych tkanin – suszarka dobiera temperaturę i ruchy bębna to typu materiału (bawełny, syntetyków, wełny), aby zapewnić mu optymalną pielęgnację. Jednocześnie w wyniku suszenia mechanicznego tkaniny często nie wymagają prasowania, zachowując swój atrakcyjny fason i wygląd. Na rynku znajdziemy wiele modeli różniących się od siebie systemem działania oraz rodzajem dostępnych programów. Do wyboru więc będziemy mieć suszarki z pompą ciepła zużywające mniej energii i suszące w niższej temperaturze niż te tradycyjne oraz suszarki kondensacyjne wykorzystujące głównie gorące powietrze. Nowoczesne suszarki potrafią ocenić stopień wilgotności wsadu i dostosować do niego długość suszenia, co zapewnia oszczędne zużycie energii. Większość modeli pozwala również już na wstępie określić ilość wsadu (pełen/pół) tak, by przy małej ilości prania nie korzystać z maksymalnej mocy urządzenia.
Pralkosuszarki zintegrowane zaoszczędzą nasz czas, piorąc i susząc ubrania w jednym cyklu. Wybierając program kombinacyjny w ciągu jednego cyklu bez naszej kontroli i przekładania odzieży, uzyskamy ubrania gotowe do założenia.
Zdj. 4. Suszarki automatyczne gwarantują pozostawanie wilgoci w urządzeniu, gromadzą także kurz z ubrań na specjalnym wmontowanym we wnętrzu filtrze.
TO SIĘ SPRAWDZI PRZY WYGODNYM PRASOWANIU
WIELOFUNKCYJNE ŻELAZKO
Chociaż żelazko to popularne małe AGD, które zazwyczaj znajduje się w każdym z domów, to jednak warto przy jego wyborze wziąć pod uwagę parametry usprawniające prasowanie. Do takich należą np. wyprofilowany stożek ułatwiający dotarcie do trudno dostępnych miejsc, możliwość pracy żelazka w pionie, antypoślizgowe elementy obudowy, regulowany lub stały system wyrzutu pary, funkcja samooczyszczająca osadu i system antywapienny, duża moc z jednoczesnym zabezpieczeniem przed przegrzaniem.
DESKA Z POLEM ODKŁADCZYM
Wybierając deskę do prasowania, koniecznie zwróćmy uwagę na bardzo praktyczne udogodnienia. Jednym z nich jest miejsce na bezpieczne odkładanie żelazka, które jednocześnie pozwala na odwieszenie prasowanej odzieży. Dobrze, jeśli deska wyposażona jest również w specjalną „antenkę”, która ułatwia prowadzenie przewodu żelazka tak, aby się nie splątał ani nie dostał pod urządzenie. Wygodna deska powinna w łatwy sposób się składać, być też lekka i poręczna. Nie bez znaczenia będzie również możliwość wymiany pokrowca.
RĘKAWNIK
To niewielki pomocnik, a jednak bardzo ułatwia precyzyjne prasowanie, głównie koszul i eleganckich bluzek, ale też wszelkich mniejszych i drobnych fragmentów garderoby (kołnierzyków, mankietów, lamówek). Rękawnik zwykle pokryty jest miękkim, nieniszczącym się w prasowaniu materiałem, z powodzeniem dobierzemy taki, który będzie ładnie komponował się z deską do prasowania. Ten mały gadżet łatwo złożyć i nie zajmuje dużo miejsca w domu.
PAROWNICA
Chociaż zajmuje sporo miejsca, to żelazko ze stacją parową, bo tak precyzyjnie określa się to małe AGD, prasuje zdecydowanie szybciej, wygodniej i skuteczniej. Wygładzanie tkaniny osiągamy tu bowiem nie poprzez temperaturę i ciężar stalowej stopy, ale dzięki silnemu wyrzutowi gorącej pary wytwarzanej w oddzielnym pojemniku i doprowadzanej przewodem do żelazka. Istotnym parametrem tego urządzenia jest moc ciśnienia, z jaką para wydostaje się przez otwory w żelazku. To od niej zależy skuteczne zmiękczanie i wygładzanie włókien tkanin. Parownica skutecznie wyprasuje nawet złożone warstwowo obrusy czy zasłony.