Renowacja cegły podnosi walory estetyczne ściany na elewacji i wewnątrz budynku. Pozwala przywrócić jej pierwotny kolor i blask, wydobywa naturalną strukturę, a ponadto przedłuża trwałość materiału. Jaki sposób czyszczenia cegły zastosować na zewnątrz, a jaki w środku?
Ceglane elewacje nadają budynkowi prestiż, a cegła we wnętrzu nadaje mu indywidualny, unikatowy charakter. Moda na starą cegłę we wnętrzach, sprawia że właściciele starych budynków wybudowanych z cegły podczas remontów coraz częściej decydują się na skucie tynku i pozostawienie odsłoniętej ceglanej ściany. Można też użyć płytek pozyskanych z pocięcia starych cegieł i obłożyć nimi ścianę. Ceglane powierzchnie mogą zarówno podbijać tradycyjny charakter projektu, jak i wprowadzać do niego nowoczesny loftowy klimat. Unikatowa kolorystyka naturalnej gliny, charakterystyczny rysunek spoin nadawany ścianie przez naprzemienny układ pojedynczych cegieł w poszczególnych rzędach oraz naturalne nierówności w strukturze zewnętrznej powierzchni ściany są praktycznie nie do powtórzenia w innych rodzajach materiałów elewacyjnych. Trudno też podrobić klimat, jaki pomieszczeniu nadaje kilkudziesięcioletnia cegła. Szkoda, by wszystkie te walory ceglanej ściany zostały utracone przez zaniechanie renowacji lub niewłaściwą jej konserwację.
Kiedy czyszczenie cegły jest konieczne
Elewacje z cegły się brudzą, szczególnie jeśli budynek jest położony przy ruchliwej ulicy. Zanieczyszczenia atmosferyczne i osady z kurzu oraz smogu nie są korzystne dla cegły, mocno zabrudzona traci swój kolor, zaciera się rysunek fug. Ponadto cegła jest narażona na korozję biologiczną, łatwo gromadzą się na jej powierzchni glony, mchy, grzyby. Kurz i zabrudzenia oraz gromadzenie się zanieczyszczeń pochodzenia biologicznego nie tylko pogarszają estetykę ściany, ale też skracają jej trwałość. Ceglana ściana zewnętrzna wymaga więc regularnego czyszczenia z brudu oraz systematycznego usuwania omszeń i zagrzybień. Kompleksowa renowacja domu z cegły często obejmuje też wymianę uszkodzonych cegieł – z wykorzystaniem cegły rozbiórkowej albo nowej dobranej. Może też wymagać jeszcze innych działań, przykładowo scalania kolorystycznego nie dających się doczyścić cegieł, tak zwanego szycia spękanych murów czy uzupełniania ubytków w cegłach specjalnymi kitami dobranymi kolorystycznie. Inne mogą być powody do renowacji cegły we wnętrzach. Ceglana ściana odsłonięta po skuciu tynku nabierze właściwych walorów dekoracyjnych dopiero po odczyszczeniu jej z resztek tynku. Typowe są białe smugi z zaprawy murarskiej i tynku. Chcąc oczyścić ceglaną elewację i przywrócić jej dawny blask można skorzystać z metod czyszczenia na sucho lub umyć ją myjką ciśnieniową. Jeśli zabieramy się na skucie tynku i chcemy przeprowadzić renowację starej cegły trzeba dokładnie oczyścić ją z tynku.
Przygotowanie cegły do prac renowacyjnych
Pierwszym etapem renowacji cegły elewacyjnej jest dezynfekcja. W tym celu nakładamy na powierzchnię cegły preparaty, które mają za zadanie zapobiec rozwojowi mikroorganizmów takich jak bakterie, porosty, glony i grzyby. Środki chemiczne rozprowadzamy metodą natryskową lub za pomocą specjalnego pędzla. Po upływie czasu, jaki zaleca producent, trzeba umyć elewację wodą pod ciśnieniem z dodatkiem biodegradowalnego środka myjącego. Doskonale do tego celu sprawdzi się myjka ciśnieniowa, która dokładnie usunie resztki środka grzybobójczego. Wodą pod ciśnieniem dobrze wyczyścimy cegłę z resztek zaprawy, wykwitów, sadzy, ale także z farby. Jednak w przypadku pojawiania się wykwitów czyszczenie starej cegły na mokro okazuje się kiepskim pomysłem, bo problem powraca. Czyszczenie cegły z zaprawy na mokro nie zahamuje powstawania smug, lecz dodatkowo spowoduje m.in. rozprowadzanie soli rozpuszczalnych z zaprawy, czyli wypełnionych fugą szczelin, na mur, co wzmaga występowanie białych wykwitów.
Czyszczenie starej cegły na sucho
We wnętrzach najczęściej nie możemy zastosować mycia ciśnieniowego - ze względu na dużą ilością wody, którą trudno usunąć. Gdy stara cegła na ścianie jest zanieczyszczona osadem i pyłem z zapraw tynkarskiej i murarskiej, czyścimy ją na sucho, używając twardej szczotki. W pierwszym etapie usuwania większych zanieczyszczeń i pozostałości zapraw warto użyć ostrożnie nawet szczotki drucianej, następnie szczotki ryżowej. Oczyszczamy starą cegłę nie tylko z wierzchu, ale również docierając głęboko w szczeliny, aby zalegający w nich brud nie przyczynił się do wtórnego zabrudzenia powierzchni przy pracach renowacyjnych. Usuwamy starą zaprawę z fug na głębokość ponad 1 cm. Kolejnym etapem prac jest polerowanie i wygładzanie powierzchni muru. Najszybciej szlifowanie cegły przeprowadzić przy pomocy papieru ściernego, umieszczonego na wiertarce z gumową tarczą lub nieco bardziej profesjonalnej szlifierce. Cegłę można też wyczyścić metodą piaskowania odpowiednio dobranym ścierniwem kwarcowym. Małą powierzchnię można wyczyścić ręcznie, używając specjalnej, twardej gąbki, owiniętej papierem ściernym. Po wyszlifowaniu cegły należy dokładnie usunąć pył powstały na skutek tarcia.
Końcowe mycie, fugowanie i impregnacja starych cegieł
Dopiero po solidnym oczyszczeniu i wypolerowaniu starych cegieł, można przejść do ich nawilżania. Czyszczenie starej cegły wodą usuwa resztki zanieczyszczeń i pomaga bezproblemowo przejść przez fugowanie. Mokra ściana nie będzie chłonąć wody z zaprawy do spoinowania. By umyć cegłę wewnątrz budynku wystarczy zwykła gąbka lub ścierka, na zewnątrz można skorzystać z myjki ciśnieniowej, nie przesadzając z natężeniem strumienia. Po umyciu starej cegły możemy ułożyć nową zaprawę w spoinach przy użyciu specjalnej szpachelki. Powierzchnię fug można wygładzić, przecierając je gąbką lub szmatką. Fuga musi dobrze wyschnąć zanim przejdziemy do impregnacji, a trwa to zwykle ok. 3 dni. Po upływie tego czasu znów warto wyczyścić cegły na sucho szczotką ryżową, aby usunąć nowe zanieczyszczenia i pyły. Następnie przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką i zaimpregnować.