Można go zainstalować nawet w niedużej łazience, do dyspozycji mamy bowiem wiele form bidetów i urządzeń ułatwiających utrzymywanie higieny intymnej. Warto rozważyć zalety każdego z nich.
Do niedawna bidety montowano zazwyczaj jedynie w dużych łazienkach – to sprzęt traktowany jako ponadstandardowy i wymagający odpowiedniej przestrzeni. Dziś to urządzenie instaluje się nie w celu podniesienia prestiżu salonu kąpielowego, lecz ze względów czysto praktycznych. Pozwala ono utrzymać odpowiednią higienę, a przez to zdrowie. Ponadto bidet może mieć więcej zastosowań niż podstawowe. Dziś nabędziemy to urządzenie za przystępną cenę. Na jego popularność wpływa również to, że występuje w kilku formach – mamy do wyboru bidet stojący, podwieszany, bidettę oraz myjącą toaletę.
Bidet stojący
Podstawowa forma bidetu to urządzenie ceramiczne stojące na posadzce, o formie podobnej do miski ustępowej (muszla oraz postument) i kupowane z nią w komplecie z jednej linii produkcyjnej, dzięki czemu zachowujemy w łazience jednolity styl. Zamiast spłuczki na brzegu muszli zamontowany jest kran z wylewką. Bidet stojący ma standardową wysokość 390 mm ±10 mm. Dla utrzymania estetyki przykrywa się go deską, która jest podobna do klozetowej, przy czym w klapie ma otwór na baterię. Dzięki nakładce na obrzeża muszli przyjemniej jest też korzystać z urządzenia, gdyż nie siadamy bezpośrednio na zimnej ceramice. Bidet stojący montujemy tak jak WC, czyli potrzebujemy podłączeń do odpływu i wody bieżącej, ale dodatkowo wymagane jest doprowadzenie wody ciepłej. Średnica odpływu kanalizacyjnego może wynosić już 40 mm.
Bidet podwieszany
Analogicznie do nowoczesnej muszli klozetowej można nabyć bidet podwieszany, czyli ze stelażem. Konstrukcja jest podobna, przy czym do armatury doprowadzamy wodę ciepłą i zimną, tak jak czynimy to przy podwieszanej umywalce. Stelaż umożliwia montaż na wybranej wysokości. Nie musimy być dzięki temu ograniczeni wysokością standardową, jak w przypadku stojącego bidetu. Do wyboru są dwa rodzaje stelaży instalacyjnych. Znajdziemy model do lekkiej zabudowy, czyli obudowy wodoodpornymi płytami g-k oraz do ciężkiej, to jest do obmurowania cegłami lub bloczkami z betonu komórkowego. Sposób montażu pozwala ukryć elementy podłączenia hydraulicznego, dzięki czemu zyskujemy estetyczne urządzenie zdobiące wnętrze. Rozwiązanie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Dzięki podwieszonej misce bidetu łatwiej utrzymać czystość w łazience, gdyż umożliwia to dokładniejsze czyszczenie urządzeń i posadzki. Tak jak reszta ceramiki sanitarnej, również bidety występują w licznych formach i stylach. Bez trudu nabędziemy model okrągły, kwadratowy, z krótszą lub dłuższą muszlą.
Bidetta
Jest to rozwiązanie ekonomiczne i wygodne do zamontowania w niedużych łazienkach oraz małych toaletach. Zamiast sporych gabarytów urządzenia, jakim jest bidet, bidetta oferuje te same funkcje, przy minimalnych rozmiarach sprzętu sanitarnego. Składa się z baterii, węża doprowadzającego wodę oraz specjalnie wyprofilowanej słuchawki. Przypomina prysznic natrysku, jest jednak od niego mniejsza. Może być podłączona do armatury umywalki. Wówczas operujemy uchwytem regulacji strumienia i przełączamy przepływ wody kierując ją do węża. Słuchawka bidetty ma przycisk stop, zatrzymujący dopływ wody. Dla wygody wyposażona bywa w funkcję przełączenia siły strumienia. Słuchawkę montuje się na ścianie tuż przy sedesie. Osoby korzystające z bidetty twierdzą, że jest ona urządzeniem bardziej poręcznym od bidetu. Nie wymaga też zmiany pozycji ciała po skorzystaniu z toalety. Z pewnością zajmuje też minimum miejsca i jest niedroga. Jej instalacja wymaga szczególnej staranności, gdyż nieszczelna bidetta spowoduje, że zalejemy posadzkę – w przeciwieństwie do bidetu nie ma tu odpływu. Słuchawkę urządzenia umieszcza się na uchwycie na ścianie, podobnie jak w przypadku prysznica. Najbardziej efektowne będą zestawy punktowe, podtynkowe.
W łazience, w której nie ma miejsca na bidet sprawdzi się bidetta. Zawór i wąż ze słuchawką praktycznie nie zabierają przestrzeni
Toaleta myjąca
W rzeczywistości jest to deska klozetowa z funkcją bidetu. Można ją zamontować na większości misek ustępowych. Wymaga doprowadzenia zimnej i ciepłej wody oraz prądu. Toaleta myjąca pozwala na higienę miejsc intymnych po skorzystaniu z WC, bez wstawania z muszli. Specjalna dysza – może być automatycznie wysuwana – pomoże nam się umyć. Deska rozbudowana jest o boczny panel sterujący, gdzie znajdziemy przycisk uruchamiający funkcję mycia. Dzięki urządzeniu możemy regulować temperaturę wody, jej kierunek i siłę działania. Znajdziemy modele z funkcją programowania, co pozwala zapamiętać ustawienia dla danej osoby. Sterowanie może też się odbywać za pomocą pilota. Toaleta myjąca jest higienicznym rozwiązaniem, które dodatkowo nie zajmuje miejsca w łazience. Deska produkowana jest najczęściej z antybakteryjnych materiałów. Urządzenie może być wyposażone w filtr wody, system autoczyszczenia i odkażania, dzięki czemu będzie długo funkcjonowało i zapewni maksimum sterylności. Niektóre modele mają dodatkowo specjalny program z funkcją masażu wodnego i mycia terapeutycznego, które pozwalają zmniejszyć dolegliwości związane z zaparciami i hemoroidami. Znajdziemy też urządzenia z suszarką, co według producentów sprawia, że papier toaletowy przestaje być potrzebny. Ponadto sprzęt bywa wyposażony w pochłaniacz zapachów. Niestety toaleta myjąca jest urządzeniem kosztownym.
Bateria bidetowa
Wyglądem przypomina baterię umywalkową, armatura bidetowa różni się jednak od niej końcówką wylewki. Jest ona ruchoma, dzięki czemu można ustawić strumień w dowolnym kierunku. Najczęściej stosuje się tu baterie jednouchwytowe, uruchamiane jedną ręką. Łatwiej w ten sposób skorzystać z bidetu i ustawić pożądaną temperaturę wody i jej ciśnienie. Bateria tego typu zazwyczaj ma perlator. Napowietrzając wodę sprawia on, że strumień będzie silniejszy nawet przy niedużym odkręceniu zaworu, co zmniejsza niepotrzebne zużycie wody. Oszczędnościowym rozwiązaniem i dbającym o środowisko naturalne jest też ekoprzycisk baterii. Ogranicza on temperaturę i siłę strumienia wody. Usprawnia korzystanie z urządzenia dzięki temu, że od razu otrzymujemy jej tyle, ile potrzebujemy i do tego o wybranej temperaturze. Niektóre baterie mogą mieć zamontowany sterownik manipulujący końcówką wylewki na zasadzie joysticka. Pozwala na komfortowe zmienianie ustawienia strumienia wody w trakcie mycia. Dla efektu estetycznego warto wybierać armaturę z tej samej serii, jaką zastosujemy w umywalce czy też wannie. Bidetowe baterie mają też w komplecie dołączany korek automatyczny do zamykania odpływu w muszli.
Inne zastosowanie bidetu
Oprócz podstawowej funkcji, czyli mycia stref intymnych, bidet może pełnić inne zadania w łazience. Jako dodatkowe ujęcie wody przyda się podczas prac porządkowych. Łatwo w nim wypłukać np. mopa. Wąż bidetty pozwoli na szybkie napełnienie wiadra z wodą lub umycie włosów, gdy słuchawka usytuowana jest blisko umywalki. W bidecie łatwo też umyć małe dziecko po przewinięciu lub skorzystaniu z nocnika. Osoby starsze doceniają też możliwość wygodnego umycia stóp w nisko usytuowanej muszli. Tu też sprawniej wykonamy pedicure. Bidet może również pełnić funkcję umywalni i pralni, gdzie bez trudu wyszorujemy brudne kalosze, narzędzia czy futrzanego pupila po zabawie w ogrodzie.
Niezbędny asortyment
Jeśli bidet nie jest wyposażony przez producenta w deskę, warto ją dokupić. Zapewnia ona komfort podczas siadania na ceramice urządzenia, a zamykana klapa czyni urządzenie schludnym. Na jej powierzchni można odłożyć ręcznik czy ubranie szykując się do kąpieli, co sprawia, że zyskujemy dodatkowe miejsce, przydatne w trakcie korzystania z łazienki. Przy bidecie przyda się umieścić podajnik z mydłem. Wygodniejsze od kostki będzie to w płynie. Warto wybrać pojemnik z pompką lub automatycznym dozownikiem. Potrzebny będzie też uchwyt na ręcznik, a na posadzkę dywanik łazienkowy, który zatrzyma ewentualne krople rozpryskującej się wody.