Atmosferę czerwcowych ciepłych, długich wieczorów spędzanych w ogrodzie i na tarasie efektownie zbuduje subtelne oświetlenie. Nietuzinkowe oprawy w postaci kul czy kamieni, dekoracyjnie umieszczone pośród ozdobnej roślinności, stworzą ciekawy świetlny klimat wieczorem, będą również wyróżniały ogród podczas dnia.
Smaczną alternatywą do mięsnych potraw z grilla będą rozmaite warzywa i grzyby z rusztu oraz podpiekane sery. Biesiadowanie i relaks w ogrodzie w tej formie nie będzie zarezerwowany już tylko dla mięsożerców, ale sprawi satysfakcję również jaroszom i weganom.
Aby rośliny doniczkowe zdobiły nasze wnętrza i przydomowe przestrzenie, musimy zadbać o ich odpowiednie nawodnienie. Zazwyczaj do tego celu wykorzystujemy wodę z kranu. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale czy najlepsze?
Kret – chociaż wygląda sympatycznie – niestety potrafi wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Nie chodzi tu tylko o szpecące kopce, ten ssak potrafi szybko zniszczyć rośliny. Dlatego, gdy tylko zauważymy jego obecność, działajmy!
Aby pozbyć się robaków z czereśni, należy przeprowadzić pewne zabiegi oraz w odpowiednim czasie wykonać oprysk środkami owadobójczymi. Jeśli jednak z jakich powodów zaniedbaliśmy drzewa oraz plony, to możemy pozbyć się robaków z owoców domowymi sposobami i spokojnie rozkoszować się smakiem owoców.
Komary skutecznie potrafią zniechęcić do przebywania na dworze. Oczywiście możemy stosować różne gotowe preparaty, spirale, świece, lampy czy inne urządzenia, aby z nimi walczyć. Sprawdzonym sposobem jest również posadzenie roślin odstraszających te insekty. Na jakie rośliny warto postawić?
Dekoracyjne walory zarówno podczas kwitnienia, jak i owocowania, duża odporność i tolerancja w uprawie oraz niewielki rozmiar sprawiają, że głóg jest bardzo popularną rośliną w nasadzeniach publicznych. Nieco zapomniany jako ozdobne drzewo ogrodowe powoli wraca do łask.
Czerwcowe piwonie/peonie to jedne z najpiękniejszych kwiatów sezonowych. Wyróżniają się na tle innych roślin ozdobnych w ogrodzie, ale doskonale nadają się również do wiosennego dekorowania naszych wnętrz, jako kwiaty cięte w wazonach.
Drożdże piekarskie – na wzór naszych babć – możemy wykorzystać jako nawóz lub środek ochrony roślin. Przygotowanie odpowiednich mikstur jest łatwe. Ale co najważniejsze, stosowanie droższy zapewni bujne kwitnienie.
Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów wybieranych do wykończenia ścieżek i podjazdów wokół domu. Kostki układa się jedna przy drugiej. Powstałe między szczeliny należy wypełnić nie tylko dlatego, żeby nawierzchnie estetycznie wyglądały, ale poszczególne elementy nie przesuwały się. Czym wypełnić szczeliny między kostką brukową?
Co zrobić, aby pomidory wydały obfity i smaczny plon? Trzeba je nawozić oraz chronić przed szkodnikami i chorobami. Możemy skorzystać z ogólnodostępnych gotowych preparatów, jak i przygotować skuteczne odżywki samodzielnie.
Maj to miesiąc, w którym już bez większego ryzyka możemy siać nasiona kwiatów bezpośrednio do gruntu. To wygodny sposób na ukwiecenie ogrodu.
Trwa sezon na szparagi, ale czy znasz szparag morski? Ciekawa roślina o wyjątkowych właściwościach, a jednocześnie oryginalny dodatek kulinarny. Zioło, które wyglądem i smakiem ciekawie urozmaica potrawy.
Słodkie, soczyste i bardzo aromatyczne, uchodzą za symbol najsmaczniejszego owocu świata. Truskawki są doskonałe w postaci surowej, jak i w różnorakich przetworach. Zwykle serwuje się je w formie deserów, a przecież ze względu na swój bogaty smak doskonale nadają się również do dań wytrawnych.
Wyraziste kuliste kwiatostany na grubych zielonych łodygach niezwykle ciekawie wzbogacają roślinne kompozycje w ogrodzie. Czosnek ozdobny występuje w wielu odmianach, jest mało wymagający, sprawdzi się doskonale zarówno w ogrodach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i tych tradycyjnych bogatych w kwiatowe rabaty.
Pozwalają szybko stworzyć w ogrodzie ładną zieloną barierę np. od ruchliwej ulicy. Pną się dekoracyjnie po ogrodzeniach, trejażach, altanach i elewacji domu. Tworzą przyjemny mikroklimat, a w lecie często zapewniają błogi cień. Bluszcz pospolity i winobluszcz dodają uroku ogrodowi.
Magnolie cenimy przede wszystkim za piękne kwiaty, które u niektórych odmian mogą pojawić się już w marcu – jako jedne z pierwszych po zimie. Niestety zdarza się, że krzewy nie kwitną. Dlaczego tak się dzieje? Co możemy zrobić, aby magnolia zakwitła?
Jeżeli kwiecień jest ciepły, możemy zacząć do gruntu wysiewać niektóre rośliny. To dobry sposób na uprawę nie tylko warzyw, ale także kwiatów i ziół, które nie lubią niskich temperatur – a jest ich całkiem sporo. Co więc możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu w kwietniu?
Rośliny to naturalna wielka apteka. Dlatego warto je wykorzystać, aby zapobiec nowotworom. Podpowiadamy, jakie zioła, owoce, warzywa i przyprawy powinny pojawić się naszej oraz naszych bliskich diecie. Niektóre z nich z powodzeniem można uprawiać w warzywniku.
Aby trawnik przez cały sezon był w dobrej kondycji i zachwycał zielenią, wiosną musimy odpowiednio o niego zadbać – przecież po zimie nie prezentuje się najlepiej. Jak powinna przebiegać wiosenna pielęgnacja trawnika?