Co roku styliści ogrodowi, a także szkółkarze – producenci roślin ozdobnych – proponują odmiany, które warto posadzić w ogrodzie, aby nadać mu modny walor dekoracyjny, a także użytkowy. Jakie rośliny ozdobne warto zatem wziąć pod uwagę planując nasadzenia w tym sezonie? Podążając za trendami ogrodowymi na rok 2021, proponujemy kilka odmian.
O wyborze roślin ozdobnych na dany rok oraz o modnych tendencjach w stylizacji przestrzeni zielonych decyduje co roku kilka czynników. Najważniejszy to ogrodnicze nowości – świeżo wyprodukowane odmiany o ciekawych, dekoracyjnych właściwościach, które cieszyły się popularnością lub zdobyły nagrody na konkursach oraz targach szkółkarzy i instytucji promujących zieleń. Dodatkowo niebagatelny wpływ mają trendy, jakie wprowadza się w danym sezonie w aranżacjach wnętrz. Kolory roku, a w tym jest to kolor żółty i szary, bezwarunkowo przenoszą się również do ogrodów, tam gdzie chcemy stworzyć roślinne stylizacje na topie. Nie do pominięcie są również wpływy związane z modnym stylem życia – bycie eko, ukierunkowanie na zrównoważone ogrodnictwo to również popularyzacja odmian użytkowych, które z powodzeniem nadają się jako element ozdobny w ogrodzie. Boom na warzywniki, który z pewnością będzie miał miejsce w tym sezonie, jest tego najlepszym przykładem.
W kolorze yellow – czyli trendy kolorystyczne na 2021
Kolor żółty w ogrodzie to nic nowego. Niemniej dotąd zdecydowanie ustępował mniej intensywnym barwom, szczególnie gdy mocne kolory wyparła w ogrodnictwie moda na chromatyczny minimalizm i pastelowy ascetyzm. W zeszłym roku prym wiódł kolor niebieski, w tym roku zatem opozycyjnie otwieramy nasze ogrody na energetyczny, pozytywny, podnoszący nasze siły witalne i rozweselający kolor żółty.
Wisteria - Glicynia Chińska
Modna jeszcze w zeszłym roku błękitno-fioletowa wisteria daje pole do wspaniałej kompozycji z (wisterią) Glicynią chińską o żółtych kwiatach.
Jej urok to oczywiście złociste, groniaste, kapiące z pnącza kwiatostany. Ale roślina ta to również ciekawe, ozdobne, mocne, poskręcane w warkocz pędy oraz dekoracyjne jasnozielone gęste ulistnienie. Glicynia kwitnie obficie, jej drobne intensywnie żółte kwiaty zebrane w gęste grona przyjemnie pachną. Jest to roślina doskonale nadająca się na prowadzenie wzdłuż altan, pergoli, ścian budynków - szybko się rozrasta i tworzy dekoracyjne przesłony. Z powodzeniem nadaje się do uprawy w donicach na tarasach i balkonach, prowadzona na ściankach działowych i drabinkach, dobrze znosi przycinanie. Jest to roślina niewymagająca, chociaż piękne i obfite kwitnienie wymaga stanowiska słonecznego.
Hibiskus ogrodowy
Odrobinę orientu w ogrodzie z pewnością zapewni Hibiskus ogrodowy. To krzewo ładnym zwartym pokroju, gęsto ulistniony i stale zielony. Kwitnie niezwykle dekoracyjne z początkiem lata aż do późnej jesieni. Kwiaty swym wyglądem przypominają malwy, z którymi hibiskus jest właśnie spokrewniony. W zależności od odmiany kwiaty tej rośliny są białe, czerwone, żółte, pomarańczowe, różowe, fioletowe lub niebieskie. W okresie kwitnienia krzew jest pełen kwiatów, w niektórych odmianach jak np. Hibiscus moscheutos, bardzo dużych, dochodzących nawet do 30 cm średnicy.
Roślina nie jest w pełni mrozoodporna, szczególnie odmiany młode trzeba dobrze zabezpieczyć przed zimą.
Powojnik ’Golden Dream’
To nowa, polska odmiana o pachnących grejpfrutem, limonkowo-żółtych, pełnych lub półpełnych kwiatach, które dodatkowo przebarwiają się u nasady na kolor ciemnoczerwony. Jak większość powojników tworzy dekoracyjne pnącze i podparty pnie się ozdobnie na wysokość ok. 3 m. Kwitnie najobficiej w maju, stopniowo mniej okazale do sierpnia. Powojnik dobrze będzie się rozrastał na stanowisku słonecznym oraz w półcieniu. Jest to odmiana wygodna i łatwa w uprawie, nie wymaga cięcia. Niektóre powojniki bardzo dekoracyjnie wyglądają również jako odmiana okrywowa, Goldem Dream też do nich należy.
Rośliny pożyteczne i użytkowe – stawiamy na to co modne w 2021
Bardzo modne w ostatnim czasie staje się tzw. ogrodnictwo zrównoważone, czyli świadome. Wszelkie zabiegi związane z uprawą i pielęgnacją prowadzi się w oparciu o oszczędność wody, stosowanie nawozów naturalnych (kompostowanie), samowystarczalność w ogrodzie, czyli uprawę odmian niewymagających, odpornych, tolerancyjnych i dobrze współistniejących z innymi oraz o wsparcie dla pożytecznych zwierząt oraz owadów, bez których przyroda (a w tym piękny i wydajny ogród) nie mogłaby istnieć.
Coraz częściej do ozdobnych rabat zaprasza się więc rośliny miododajne, a także rośliny użytkowe, jak warzywa czy zioła, które z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w naszej kuchni.
Do odmian, które w tym kontekście z pewnością staną się modne w tym sezonie i warto przyjrzeć im się w tym względzie mogą należeć, np. burak liściowy , fasola zwyczajna, słonecznik zwyczajny czy budleja.
Burak liściowy
To roślina znana, coraz bardziej lubiana i popularna w przydomowych warzywnikach. Ze względu na kilka kolorowych odmian można z powodzeniem uprawiać ją jako ozdobną roślinę wśród kwiatowych rabat. Burak liściowy jak sama nazwa wskazuje wypuszcza ładne, dość spore, lekko karbowane liście w zależności od odmiany czerwone, zielono-czerwone, pomarańczowo-zielone i żółto-zielone. Jest to roślina mało wymagająca. Lubi stanowiskach słoneczne, ale toleruje również lekkie zacienienie. Musi być jednak dobrze podlewana i uprawiana na żyznej glebie. Wysiany do gruntu w kwietniu burak liściasty wytworzy dorodne liście z końcem czerwca i całe lato będziemy mogli korzystać z jego plonu. Możemy też stale dosiewać to warzywo. O zaletach buraka liściowego w kuchni przeczytasz w artykule "Burak liściowy na chrupko i miękko".
Fasola zwyczajna – szparagowa
To roślina, w której mieści się kilka ogrodowych zalet. Jest warzywem, które z powodzeniem możemy wykorzystywać na potrzeby spożycia, w ogrodzie prezentuje się pięknym walorem sercowatych liści, pnącymi kłączami oraz delikatnymi, różniącymi się kolorem, w zależności od odmiany, kwiatami, a w ich następstwie pięknymi zielonymi strąkami. Z udziałem fasoli możemy stworzyć ciekawe kompozycje na drabinkachi ściankach, także na balkonie oraz tarasie. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, w próchnicznej żyznej i przepuszczalnej glebie, o lekko kwaśnym odczynie pH. Lubi umiarkowane podlewanie, warto jednak zwiększyć podlewanie na czas kwitnienia i zawiązywania strąków.
Wysiewamy fasolę w połowie maja, kiedy nie ma już przymrozków. Do początku lipca fasolę możemy regularnie wysiewać, nawet na zbiór jesienny.
Słonecznik zwyczajny
Bardzo popularny w ogrodach naszych babć, nieco zapomniany, wraca do łask. To roślina, która zarówno pięknie zaprezentuje się w naszym ogrodzie, daje niezwykle wyrazisty i dekoracyjny efekt kwiatowy, jak również służy za wparcie dla zapylaczy, a po zawiązaniu nasion dla ptaków. Słonecznik nie jest wymagający, ale potrzebuje słonecznego stanowiska, kwitnie późno – wraz z pożegnaniem lata. W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziemy wiele odmian, w tym również karłowatych i o różnych odcieniach kwiatów.
Budleja
To szybko rozrastający się krzew liściasty, który wytwarza dość długie wyginające się łukowato pędy pokryte lancetowatymi nieco kosmatymi, ciemno zielonymi liśćmi. Późnym latem krzew pokrywa się groniastymi kwiatostanami złożonymi z drobnych, miododajnych kwiatków. Budleja tworzy kwiaty różnokolorowe w zależności od odmiany, mogą mieć one barwę niebieską, białą, różową oraz żółtą z wyraźnym pomarańczowo-czerwonym oczkiem w środku. Krzew kwitnie od początku sierpnia aż do października i jest istnym zaklinaczem motyli. Pożyteczny ogród z myślą o pszczołach i innych zapylaczach powinien mieć wygospodarowane miejsce właśnie na budleję.
Aby utrzymać się w kolorystycznym trendzie na rok 2021, polecamy szczególnie odmianę Budleja 'Sungold' o charakterystycznych słonecznie żółtych kwiatach. Krzew ten zdobywa coraz większą popularność, bowiem zakwita dość późno, kiedy większość wiosennych kwiatów już przekwita. Podobnie jak inne odmiany budlei pięknie pachnie, czym zwabia do naszego ogrodu pożyteczne owady.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com