Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Narzędzia teleskopowe – prace w ogrodzie bez drabiny

wrzesień
Rok w ogrodzie

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się wiele drzew i krzewów ozdobnych, a wokół ogrodzenia pięknie prezentują się szpalery iglaków lub dekoracyjne żywopłoty – narzędzia na teleskopowym trzonku będą właśnie dla nas. Zdecydowanie ułatwią i usprawnią pracę w ogrodzie, pozwolą dotrzeć w trudno dostępne miejsca.

W ofercie sklepów ogrodniczych na stoiskach z narzędziami ogrodniczymi z pewnością znajdziemy ten rodzaj narzędzi, zaprojektowany z myślą o ułatwieniu pracy na wysokości bez konieczności korzystania z drabinyGłównym udogodnieniem takich urządzeń jest lekki, wysuwany segmentowo-teleskopowy trzonek. W zależności od modelu pozwala na osiągnięcie długości od 2,5 do 4 m, co u dorosłej osoby pozwala na zasięg pracy nawet do 6 m nad ziemią.

W zależności od rodzaju narzędzia i systemu producenta trzonek albo jest zakończony na stałe konkretnym narzędziem np. piłą lub sekatorem, albo ma zdejmowaną i wymienną głowicę. Te drugie pozwalają na stosowanie różnych końcówek roboczych w zależności od rodzaju wykonywanej pracy (cięcie, piłowanie, zrywanie). Narzędzia teleskopowe w wariancie systemowym umożliwiają zamontowanie pił ręcznych (prostych, hakowych), sekatorów i nożyc do żywopłotów, a także szczotek np. do czyszczenia rynien. Pozwala to na wszechstronność w wykonywaniu prac pielęgnacyjnych tam, gdzie dostęp jest utrudniony lub wysokość zbyt duża.

Narzędzia teleskopowe są lekkie, wygodne w użyciu i co najważniejsze nie zabierają dużo miejsca. Chociaż nie zastąpią drabiny, to pozwalają korzystać z niej rzadziej przy wielu sezonowych pracach. Narzędzia teleskopowe sprawdzą się przy takich pracach ręcznych jak: przycinanie drzew i strzyżenie żywopłotów, docinanie i skracanie gałęzi w trudno dostępnych miejscach, prześwietlaniu drzew i krzewów, ale również przy zbiorach owoców i pracach porządkowych.

Rodzina narzędzi na teleskopowym trzonku

Najpopularniejszą grupę narzędzi teleskopowych stanowią sekatory i nożyce. Wyposażone są zwykle w obrotową głowicę, gąsienicowy lub sprężynowy mechanizm tnący, który gwarantuje ich skuteczność tam, gdzie nie ma wygodnego dojścia i możliwości dostępu dla zwykłego sekatora. Cięcie narzędziem teleskopowym staje się wtedy szybkie, łatwe i bezpieczne. Wiele prac przy użyciu sekatora na wysięgniku możemy wykonać również w niskich i mało dostępnych przestrzeniach ogrodu, bez schylania się i klękania.

Bardzo często w komplecie z sekatorem oferowana jest wymienna głowica z zakończeniem w postaci listwy tnącej w typie lisi ogon. Tę wersję narzędzia możemy kupić również jako niezależne narzędzie teleskopowe. Dzięki łukowatemu wygięciu pozwala wygodnie przycinać grubsze gałęzie w wysokich partiach drzewa lub w miejscach trudno dostępnych.

Doskonałym rozwiązaniem są również końcówki do zbiorów owoców. Pozwalają na wygodne sięganie bezpośrednio do gałęzi na której rośnie owoc i zrywanie go bez ryzyka uszkodzenia i obicia – wprost do woreczka.

Całą grupę narzędzi teleskopowych stanowią również profesjonalnie narzędzie elektryczne i spalinowe, gdzie na teleskopowym wysięgniku umieszcza się lekkie piły mechaniczne lub podkrzesywarki. Umożliwiają one wygodne i sprawne przycinanie i formowanie żywopłotu, ścinanie gęsto porośniętych krzewów, a także trawy w trudno dostępnych miejscach.

Narzędzia teleskopowe pozwalają na oszczędne zagospodarowanie przestrzeni gospodarczej w narzędziowym domku, składziku czy garażu.

zdjęcia: Fiskars, Gardena, Greenmill