Nowoczesne materiały betonowe umożliwiają zbudowanie solidnych traktów, które jednocześnie będą sprzyjać ekosystemowi. Jakie mamy do wyboru?
Betonowe kostki i płyty to materiały, które mają wiele zalet, nie dziwi więc, że dominują na podjazdach, ścieżkach i innych traktach. Jednak pokryte betonem powierzchnie mają nie tylko zalety. Wady szczelnie zamkniętej przez kostkę czy płyty powierzchni najbardziej odczuwamy w okresach obfitych i gwałtownych opadów, a także w czasie upałów. Gdy deszcz jest intensywny, na tak wykończonej płaszczyźnie trudno o odprowadzanie wód opadowych, nawet tam, gdzie są odwodnienia. Płynąca i spiętrzona woda szukając ujścia, zalewa nasze piwnice czy garaże. Zabetonowane duże nawierzchnie są uciążliwe także w gorące letnie dni, kiedy to rozgrzany beton podnosi i tak wysoką temperaturę. Możemy tego uniknąć, układając nawierzchnie sprzyjające naturze, a przy tym zapewniające komfort na traktach komunikacyjnych.
Utrzymanie dotychczasowego bilansu wodnego po utwardzeniu terenu będzie możliwe, jeśli zdecydujemy się na nawierzchnie z ekologicznych betonowych płyt albo kostki brukowej. Nawierzchnie wykonane z tego rodzaju kostki lub płyt betonowych nie wymagają ułożenia odwodnienia, ponieważ same umożliwiają odprowadzenie wód opadowych. Użycie tych materiałów umożliwia bezpośrednie odprowadzenie wody do podłoża na poziomie 23-30%. Dzieje się tak za sprawą form i kształtów tego typu materiałów, których wzór zapewnia bioaktywną przestrzeń.
Do klasyki weszły już kostki i płyty ażurowe z dużymi prześwitami w formie zbliżonej do kwadratów, prostokątów lub rombów. Nowoczesny, a przy tym bardzo dekoracyjny i dynamizujący nawierzchnię design mają płyty z motywem uproszczonego wzoru kłosów zbóż – ażurowe linie wytyczające ten dekor tworzą przestrzeń biologicznie czynną. Z myślą o wykonaniu tego typu podjazdów, ścieżek czy innych ekotraktów powstała kostka brukowa z wypustkami umieszczonymi na jej bokach. Sprawiają one, że podczas układania kostki powstają szerokie ponad standard spoiny, które jednocześnie tworzą powierzchnię aktywną biologicznie. Kostki mogą być elementami serii, co pozwala na ich kompatybilne łączenie z pozostałymi produktami z tej samej kolekcji.
Zaletą ekologicznych materiałów betonowych jest nie tylko wspieranie ekosystemu. Doskonale wypełniają one także swoją podstawową funkcję, jaką jest stworzenie stabilnej i trwałej nawierzchni. Są one przeznaczone zarówno do budowy ścieżek pieszych, jak i znacznie bardziej obciążonych traktów samochodowych. Elementy mają grubość 7-8 cm, są wykonane z wysokiej jakości betonu wibroprasowanego. Do istotnych atutów należy też ich wysoka odporność na ścieranie. Niestraszne im typowe dla naszego klimatu zmienne warunki atmosferyczne – deszcze, śnieg czy wysokie nasłonecznienie. Tego rodzaju elementy mają też typową dla betonowych nawierzchni kolorystykę – dominują modne odcienie szarości, co ułatwia ich spójne połączenie z naturalnym otoczeniem.
Utworzoną przez wolne przestrzenie i szerokie fugi powierzchnię biologicznie czynną wypełnia się różnymi materiałami. Wpływają one na przesiąkanie wody deszczowej w głąb gruntu, a także mają znaczenie dekoracyjne. Do najczęściej wykorzystywanych należą kruszywa – gres, żwir czy otoczaki. Mają one doskonałe właściwości przepuszczające wody opadowe. Spoiny można też wypełnić ziemią i obsiać trawą odporną na deptanie. Zwolennicy bliskiego kontaktu z naturą mogą czekać, aż fugi wypełnią nasiona i zarodniki naniesione przez wiatr. To sprawi, że zazielenią się samodzielnie. W miejscach zacienionych mogą to być mchy, w słońcu pojawią się trawy, babkowate, a nawet stokrotki.
Nawierzchnia z ekologicznych kostek lub płyt musi być bardzo solidna, a także przepuszczalna. Istotna jest odpowiednia podbudowa wykonana w dolnej warstwie z grubych frakcji łamanych kruszyw, ważne, by była dobrze zagęszczona. Musi zapewnić odpowiednią nośność. Na podsypkę najlepiej wykorzystać piasek płukany o frakcji do 2 mm lub łamane kruszywa do 5 mm. Niekiedy konieczne będzie zastosowanie geowłókniny na podsypce.