Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Zasuszone hortensje – jesienny motyw w dekoracjach

listopad
Rok w ogrodzie

Hortensje bukietowe to niezwykle wdzięczne krzewy ozdobne. Ich duże wiechowate kwiatostany stają się z końcem lata i początkiem jesieni główną ozdobą ogrodu. Przekwitłe zasychają w niezmienionej formie co sprawia, że pokryte szronem czy śniegiem w czasie zimy wyglądają równie magicznie.

Warto wykorzystać tę właściwość hortensji i wyjątkowy urok kwiatostanów, przy niewielkim nakładzie pracy możemy z powodzeniem zachować je na jesień oraz zimę w dekoracjach wnętrza. Z wysuszonych i odpowiednio zabezpieczonych kwiatostanów stworzymy niezobowiązujące ozdoby, prezentując roślinę indywidualnie lub w kompozycjach z innymi suszkami.

Jak zasuszyć hortensje

Aby kwiaty hortensji zachować w niezmienionej formie, ścinamy je, kiedy są jeszcze dorodne i nieprzekwitnięte. Najlepiej, jeśli przytniemy kwiatostan nisko, czyli pozostawimy długą łodyżkę – ułatwi nam to proces suszenia. W ciemnym, suchym, najlepiej przewiewnym pomieszczeniu wieszamy kwiaty do góry nogami, kwiatostanem do dołu, na co najmniej 3 tygodnie.

Podczas suszenia hortensje białe przebarwią się na jasny beż. Natomiast hortensje różowe, niebieskie i purpurowe przy zwykłym suszeniu zblakną, ale pozostanie delikatna nuta dominującego koloru. Dobrym rozwiązaniem, które pomaga zachować formę kwiatu, jest spryskanie zupełnie już wysuszonego kwiatostanu bezbarwnym lakierem do włosów.

Nadajemy kolor hortensjom

Aby zachować naturalny kolor kwiatów, możemy postarać się go utrwalić, zanurzając kilka razy przed suszeniem roślinę w roztworze wody z octem. Jeśli mamy pomysł na dekorację i chcielibyśmy, żeby hortensje były dodatkiem np. do wielokwiatowej kompozycji, sprawdzonym sposobem jest ich zafarbowanie – kilkakrotnie spryskujemy kwiaty kolorowym spray’em, np. w srebrnym lub złotym. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na delikatną konstrukcję kwiatów należy farbować je mgiełką lakieru, z dużej odległości, tak żeby farba nie naciekała i ich nie uszkodziła.

Warto poeksperymentować – kompozycje z hortensji w jesienne dni będą miłym wspomnieniem lata.

Zdjęcia: ASK, Fotolia.com

© 2014 Grupa PSB Handel S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.