Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Wycieraczki i maty antypoślizgowe

grudzień
Rok w ogrodzie

Kiedy poruszamy się zimą po posesji – wychodzimy do ogrodu, a potem z niego wracamy, przy wejściu, na stopniach przedsionka, na schodach prowadzących do budynku nie trudno się poślizgnąć. To czas, aby zadbać o strefę wejścia łączącą dom z ogrodem i wyposażyć tę przestrzeń w odpowiednie wycieraczki oraz maty antypoślizgowe.

W sezonie zimowym marznący deszcz, padający śnieg, błoto i szron osadzają się na nawierzchniach, traktach, tarasach i strefach wejścia. Uciążliwie przyklejają się do butów, utrudniając komunikację. Szczególnie tam, gdzie często się poruszamy, na granicy drzwi wejściowych, warto zadbać o dostosowane do zmiennych warunków atmosferycznych rozwiązania antypoślizgowe – specjalne maty i wycieraczki o podwyższonych parametrach.

Na co zwrócić uwagę, dobierając wycieraczkę lub matę przeciwślizgową?

Wycieraczki przeznaczone do stosowania na zewnątrz muszą przede wszystkim być wykonane z materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne – być wytrzymałe na niskie temperatury nawet do -40°C, promieniowanie UV, korozję, a także na częste obciążenia i tarcie. Dlatego najczęściej wycieraczki przeznaczone do stosowania w zimie wykonane są z wysokiej jakości gumy lub tworzywa o dużej elastyczności. Wycieraczki, których zadaniem jest przede wszystkich zabezpieczenie przed poślizgiem oraz zbieranie zanieczyszczeń z naszych butów, powinny być wyposażone w wypustki, kolce, szczoteczki – powierzchnie trące dające zarówno opór, jak i umożliwiające pozostawienie zabrudzeń. Ponadto powinny być stabilne i zapewniać trwałe działanie, dlatego wielu producentów do typowych gumowych tafli oferuje ramki ze stali nierdzewnej, które stabilizują ich ułożenie, a jednocześnie zapewniają estetyczny wygląd. W ofercie rynkowej znajdziemy systemowy typ wycieraczek, których aluminiowy żebrowany moduł można w zależności od potrzeb wypełnić różnym materiałem: rypsem, gumą, szczotką – jednolicie lub naprzemiennie. To świetne rozwiązanie na cały rok.

Całą grupę zabezpieczeń antypoślizgowych polecanych do wejść i przestrzeni komunikacyjnych stanowią antypoślizgowe maty. Możemy zakupić je w różnych rozmiarach, a także na metry. Są zwykle cięższe i znacznie grubsze niż wycieraczki, wykonane z wysokiej jakości trudno ścieralnej gumy. Ażurowa budowa zabezpiecza przed gromadzeniem się wody, a jednocześnie zapewnia macie dużą przyczepność do podłoża.

Schody – miejsce szczególnie wymagające

Jeśli do wejścia naszego domu czy od strony podjazdu lub ogrodu prowadzą schody, powinniśmy w szczególności zabezpieczyć to miejsce przed ryzykiem poślizgu. W sklepach budowlano-remontowych znajdziemy różne rozwiązania, które umożliwią nam wykonanie takich zabezpieczeń. Należeć do nich będą np. specjalistyczne samoprzylepne taśmy antypoślizgowe polecane do schodów, podestów i miejsc gromadzenia się śniegu oraz lodu. Taśmy takie wykonane są z mocnej folii PVC pokrytej dobrym szorstkim zwykle krzemowym materiałem ściernym.

Na stoiskach budowlanych spotkamy też specjalne aluminiowe listwy do montażu na klej lub wkręty, których wnętrze wypełnione jest gumą lub szczotką. Z ich pomocą możemy zabezpieczyć brzegi stopni lub podestów, mając gwarancję antypoślizgowości.
Zdecydowanie jednak pewniejszym i wartym zastosowania na zimę rozwiązaniem są nakładki na stopnie – wykonane z podobnych materiałów jak wycieraczki i maty. Często możemy znaleźć je w komplecie u tego samego producenta. Nakładki na stopnie wykonane są z równie odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, a dodatkowo wykończone kantem lub noskiem, gwarantującym stabilne utrzymanie się nakładek na stopniach. Jeżeli ruch w obrębie ogrodu i schodów jest duży, maty przeznaczone na stopnie schodów można dodatkowo wzmocnić za pomocą: taśmy dwustronnej, kleju montażowego, wkrętów lub gwoździ.

Zdjęcia: Fotolia.com, Domex, Euromat, Multi-decor