Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Wokół domu bez śniegu – odśnieżarki

styczeń
Rok w ogrodzie

Gdy opady są częste i intensywne, nie ominie nas odśnieżanie posesji. Pracę tę możemy usprawnić i umilić, jeśli użyjemy odśnieżarki. Urządzenie to poradzi sobie z każdej grubości warstwą białego śniegu.

Przerzucania łopatą śniegu to zajęcie uciążliwe i wymagające siły. Biały puch, szczególnie mokry lub zmrożony jest dość ciężki. Ponadto trzeba także znaleźć czas, aby wykonać te pracę. Z pomocą przyjedzie nam odśnieżarka, za pomocą której przerzucimy śnieg na ustaloną odległość. Odśnieżanie za pomocą tego urządzenia nie wymaga od nas wiele wysiłku poza popychaniem jego przed sobą. Ponadto prace przebiegają o wiele szybciej i skuteczniej niż w przypadku ręcznego odśnieżania.

Odśnieżarka elektryczna czy spalinowa?

Decydując się na odśnieżarkę możemy wybierać wśród spalinowych i elektrycznych. Modele elektryczne są najczęściej nieduże, tańsze i pracujące z mniejszą mocą niż spalinowe. Są także ciche, łatwe w obsłudze i konserwacji. Ich zasięg ogranicza jednak długość przewodu zasilającego.

Odśnieżarki spalinowe są większe od elektrycznych i pracują z większą mocą – przerzucają szybko i sprawnie śnieg tworzący nawet grube, zmarznięte pokrywy.  

Odśnieżarki do dużych powierzchni

Gdy teren wokół domu jest rozległy dobrym wyborem jest odśnieżarka spalinowe. Jest również niezastąpiona na terenach, m na których opady śniegu są stosunkowo duże i skutkują tworzeniem się grubych pokryw śnieżnych. Odpowiednio dobrana odśnieżarka spalinowa poradzi sobie nawet z pokrywą sięgającą 70 cm. Wśród urządzeń spalinowych bez problemu znaleźć też można odśnieżarki o dużej, przekraczającej 70 cm szerokości roboczej. Z ich pomocą usuniemy śnieg z dużego podjazdu szybko i efektywnie.

W przypadku od odśnieżarek spalinowych ważna jest maksymalna odległość odrzutu. Gdy jest ona zbyt mała, może się okazać, że konieczne będzie ponowne odgarnianie zgarniętego wcześniej śniegu. Zasięg odrzutu uzależniony jest często od jakości śniegu. Warto pamiętać, że ciężki zawilgocony lub zmarznięty śnieg odrzucany będzie na mniejszą odległość.

Decydując się na odśnieżarkę spalinową, można wybierać spośród modeli jedno- i dwustopniowych. Modele jednostopniowe wyposażone są w silnik dwusuwowy i świder, który odpowiada jednocześnie za zbieranie i odrzucenie śniegu na ustaloną odległość. Ma on kontakt z podłożem, dlatego urządzenia te powinny być stosowane do odśnieżania nawierzchni twardych – np. asfaltowych czy z kostki brukowej. Odśnieżarki dwustopniowe napędzane są silnikiem czterosuwowym. Polecane są do usuwania grubych pokryw zbitego śniegu z dużych powierzchni.

Oprócz świdra, którego zadaniem jest zbieranie śniegu z nawierzchni, mają dodatkowy wirnik – odrzuca on zgarniany przez urządzenie puch. Świder w urządzeniach dwustopniowych nie ma bezpośredniego kontaktu z podłożem, takie odśnieżarki mogą być stosowane do odśnieżania powierzchni żwirowych.

Odśnieżarki na małą działkę

Do odśnieżania niezbyt dużych posesji wystarczy odśnieżarka elektryczna. Takie urządzenia mają niewielką szerokość roboczą (czyli szerokość zgarniania śniegu), będą więc idealne do odśnieżania chodników i innych przydomowych ścieżek. Odśnieżarki elektryczne poradzą sobie z pokrywą śnieżną o niezbyt dużej grubości (dochodzącą zwykle do 30 cm).

Wybierając odśnieżarkę, warto zwrócić uwagę na jej moc, która przekłada się m.in. na odległość, na którą będzie przerzucany śnieg. Urządzenia dobrej jakości mogą wyrzucać go nawet na odległość 9-10 m. Dobrze jest też zawczasu upewnić się, że długość przewodu nie będzie uniemożliwiała usuwania białego puchu z newralgicznych miejsc na działce czy wokół niej – np. ze zlokalizowanego bezpośrednio przy posesji chodnika.  

Zdjęcia: Nac, Stiga, Fotolia.com