Jeśli szukamy niedużego, dekoracyjnego drzewa do naszego ogrodu, pomyślmy o wierzbie mandżurskiej. Ta pochodząca z północno-wschodniej Azji roślina wygląda egzotycznie, równocześnie nie wymaga specjalnej opieki jak wiele kwiatów wywodzących się z odległych nam rejonów. Zobaczmy, jak o nią dbać, by służyła nam przez lata.
Choć rośnie bardzo szybko i jest mało wymagająca, to nie będzie wiecznie czarować nas swoim pięknem. Jej uroda rozkwita przez kilkanaście lat, by później powoli zgasnąć. Wierzba mandżurska dorasta do 4-8 m wysokości oraz około 4 m szerokości. Uprawia się głównie okazy żeńskie, z uwagi na ich długie i zwisające gałęzie, tzw. formy „płaczące”. O niezwykłości tego gatunku stanowią spiralnie pokręcone gałęzie. Pędy są żółtawe lub oliwkowozielone, mocne słońce nadaje im czerwoną barwę. Lancetowate liście wierzby sięgają 10 cm długości i podobnie jak jej pędy są pokręcone. Wyjątkowe walory estetyczne mają młode listki wierzby – srebrnoszare, jedwabiście owłosione nadają drzewu magicznego wyglądu. Kwiaty wierzby możemy podziwiać w kwietniu i maju, zebrane w kotki na bardzo krótkich szypułkach.
Wierzba mandżurska – wymagania
Drzewko urośnie na każdym podłożu, preferuje jednak wilgotną glebę. Wybierzmy mu jasne i słoneczne stanowisko lub półcień. Lubi rosnąć blisko źródła wody, jeśli mamy w ogrodzie staw, posadźmy go nad nim. Stworzy to nie tylko kompozycję jak z rajskiego ogrodu, ale także wspomoże rozwój wierzby mandżurskiej. Roślina bardzo dobrze znosi polskie mrozy, niemniej warto ją w czasie chłodów osłaniać igliwiem bądź słomą. Nawet przemarzniętą, można odratować poprzez przycięcie jej tuż przy ziemi. Zimą lub wczesną wiosną usuwajmy jej chore pędy. W upalne lato zadbajmy za to, by nie zabrakło jej wody. Na poprawę krzewienia wierzby mandżurskiej świetnie wpływają nawozy z dużą ilością potasu. Jeśli mamy łatwy dostęp do nawozów organicznych, np. przefermentowanego obornika lub nawozu humusowego, koniecznie go zastosujmy. Profilaktycznie, dla wzmocnienia rośliny używajmy gnojówki z roślin. Niech w jej składzie znajdą się pokrzywa i skrzyp. Ochronią one drzewo przed chorobami i szkodnikami.
Wierzbę mandżurską rozmnaża się bardzo łatwo – poprzez ukorzenianie sadzonek pędowych.
Wierzba mandżurska w ogrodzie
Niezależnie od tego, jaką rolę w ogrodzie chcemy jej przydzielić, wierzbę mandżurską warto przycinać, ponieważ mocno się rozrasta i w przeciwnym razie może zdominować ogród. Wiosną, jeszcze przed pojawieniem się liści przycinajmy ją na ustalonej wysokości, tak by uzyskać jej upragniony kształt i rozmiary.
Wierzba mandżurska po stosownym uformowaniu może w ogrodzie pełnić funkcję altanki – pozwólmy jej urosnąć do odpowiedniego rozmiaru, po czym podetnijmy wszystkie gałęzie do żądanej wysokości. Zwisające pędy utworzą nam ściany parasola, a gęsty pokrój korony posłuży jako trzon. Wierzba pięknie prezentuje się także jako małe drzewko – posadzona w donicy ozdobi balkon czy taras. To nieodłączny element ogrodu zaprojektowanego według zasad feng shui. Harmonijnie zaaranżowana przestrzeń powinna pozytywnie wpłynąć na życie jej mieszkańców. Pomyślmy też o zrobieniu z niej zielonej ściany, która odgrodzi nas od brzydkiego widoku czy też stworzy naturalny mur. Gałązki wierzby mandżurskiej wykorzystuje się również do kompozycji florystycznych. Nadają wnętrzom wschodniego klimatu.
Zdjęcia: Fotolia.com, www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe