Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Urok zimy w ogrodzie

grudzień
Rok w ogrodzie

Chociaż zima to okres uśpienia w ogrodzie, to wcale nie znaczy, że nie może on nadal cieszyć nas swoim pejzażem i wprowadzać w miły nastrój. Mróz i śnieg w kompozycji z ozdobnymi roślinami może stworzyć piękne, malownicze obrazy. Warto szukać inspiracji, by zbudować scenerię, w której zima zadba o urok naszego ogrodu.

Jesienią zwykle porządkujemy dość radykalnie nasz ogród. Usuwamy obumarłe szczątki roślin, przycinamy krzewy, wykopujemy zwiędłe byliny jednoroczne. Zastanówmy się jednak, czy częściowo nie zaniechać tych działań i na rzecz zimowych pejzaży nie przełożyć ich na wiosnę.

Owoce na krzewach drzewach. Pozostawmy je koniecznie. Pokryte śniegowymi czapami będą wyglądać niezwykle urokliwie, niczym bożonarodzeniowe ozdoby. Szczególnie te o intensywnych kolorach: czerwone, bordowe, pomarańczowe stworzą z bielą śniegu malowniczy kontrast. Dodatkowo nieścięte, rozłożyste krzewy pokryte owocami będą wspaniałym azylem dla ptaków, którym trudniej przetrwać w zimowe mrozy.

Suche kwiatostany i koszyczki nasienne krzewów i bylin, otoczone pierzastą warstwą szronu przybierają niekiedy niewiarygodnie piękną postać. Oszronione, ośnieżone trawy, pióropusze czy baldachy ich kwiatostanów będą cieszyły oko, jak również mogą stać się ciekawym tematem fotografii czy rysunku (jeśli drzemie w nas nutka artysty). Nie ścinajmy zatem jesienią hortensji, tawuł, jeżówek, mikołajków, nie przycinajmy pierzastych, pięknych kłosów traw – one wszystkie wraz z pierwszym śniegiem stworzą romantyczny pejzaż za oknem.

Oczywiście szczególny efekt dadzą nam te rośliny, które spóźniły się z kwitnieniem bądź aura była na tyle przyjazna, że zakwitły tuż przed pierwszymi opadami śniegu i mrozami albo pierwsze mrozy im zupełnie nie zaszkodziły. Może zdarzyć się, że w naszym ogrodzie śnieg przykryje róże, astry, dalie, wrzosy, a pod śniegiem kwitł będzie np. ciemiernik.

Zimozielone. Już sama nazwa wskazuje, że ten typ roślin ogrodowych zapewni dekoracje w naszym ogrodzie nawet zimą. Wszelkie krzewy i drzewa iglaste zachowają swój urok, szczególnie jeśli z końcem lata obficie owocowały i pokryły się szyszkami. Dekoracyjności dostarczą również takie rośliny jak pierisy, kalmie, kaliny (zimozielone), bukszpany, ogniki, i bluszcze.

Popatrzmy na nasz ogród pod tym kątem, oceńmy jego zimowy urok – może w nowym sezonie pokusimy się, idąc tym tropem, na dosadzenie kilku odmian, które dostarczą nam przyjemnych odczuć estetycznych również w tej białej porze roku.

Zdjęcia: Fotolia.com