Nikt nie lubi być gryzionym przez komary, szczególnie że miejsca ukąszeń są bardzo swędzące przez długi czas. Niestety owady te są wszędobylskie, ponadto też bardzo liczebne. Dokuczają mieszkańcom nie tylko wsi, ale również i miast.
Duża wilgotność powietrza i wysokie temperatury powodują, że komary pojawiają się całymi chmarami, są bardzo uciążliwe i zakłócają nam letni odpoczynek. Owady te uaktywniają się zazwyczaj wieczorem i mimo ciemności świetnie potrafią zlokalizować człowieka. I chociaż komarów nie da się całkowicie zwalczyć, to można je skutecznie odstraszyć. Jak to zrobić?
Naturalne sposoby na komary
Niektóre rośliny odstraszają komary. Jeśli więc lubimy grillować z przyjaciółmi na działce, posadźmy gatunki, których olejki nie zachęcają tych owadów do wizyt. Najpopularniejsza jest komarzyca, podobnie działa też kocimiętka. Warto posadzić także cebulę i czosnek. Warzywa te możemy również pokroić w plasterki i położyć na spodku np. na parapecie. Intensywny zapach ma również ocet i terpentyna. Te natrętne owady może odstraszyć zapach bazylii, tymianku czy pelargonii. W walce z komarami pomogą nam liczne olejki eteryczne: z trawy cytrynowej, migdałowy, sosnowy, goździkowy, paczulowy, eukaliptusowy, rozmarynowy, cedrowy, geranium, lawendowy, bazyliowy czy tymiankowy. Możemy nimi posmarować skórę, przygotować spray lub zastosować w kominku terapeutycznym. Dobrym sposobem jest wyprać w nich firany czy zasłony.
Specjalistyczne preparaty na komary
Jeśli nie jesteśmy zwolennikami naturalnych sposobów, szczególnie że trudno niektóre z nich wykorzystać podczas wieczornego spaceru, możemy przed swędzącymi ukąszeniami ochronić się za pomocą ogólnie dostępnych preparatów na komary. Do wyboru jest ich całkiem sporo. Ciało możemy popryskać aerozolami czy sprayami na komary, nieszkodliwe są również plastry (możemy za ich pomocą ochronić także dzieci). Wygodne w stosowaniu są opaski na rękę. Natomiast w ogrodzie ustawmy świece, pochodnie lub lampy odstraszające komary. Skutecznym odstraszaczem są elektrofumigatory. To elektryczne urządzenia, wymagają więc podłączenie do źródła zasilania. Popularne są te, które podgrzewając płytkę nasączoną substancją owadobójczą uwalniają ją – płytki po zużyciu wymienia się. Dostępne są również modele emitujące ultradźwięki odstraszające komary. Podczas wieczornego ogrodowego odpoczynku sprawdzą się spirale owadobójcze. Zarżąca się spirala wydziela opary zawierające aletrynę – substancja ta odstrasza zarówno komary, jak i meszki. Jej stosowanie nie jest zakazane w pomieszczeniach, jednak lepiej tego unikać, szczególnie gdy w domu są osoby starsze, chore i dzieci. Za to bezpieczne do stosowania we wnętrzach są plastry z mikrokapsułką, która zawiera roślinny olejek citronella. Plaster możemy przykleić do mebli, ubrań czy obroży psa, jednak najpierw musimy zgnieść mikrokapsułkę.
zdjęcie tytułowe: pixabay.com