Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Ślimaki w ogrodzie

maj
Rok w ogrodzie

Choć nieproszone, co roku pojawiają się w naszym ogrodzie już wiosną i jeśli nie będziemy im przeciwdziałać, aż do końca wegetacji roślin ślimaki mogą być dla nich, a także dla nas prawdziwym utrapieniem. Jak się ich pozbyć?

Szpecą rośliny i szczególnie młode potrafią tak oskubać, że często pozostają z nich jedynie gołe łodygi, starsze pozbawiają liści lub tworzą w nich olbrzymie dziury, chętnie zjadają również płatki kwiatów, dlatego konieczne jest stałe monitorowanie ich obecności na naszych grządkach i rabatach. Choć to naturalni reducenci, to jednak stwórzmy warunki zniechęcające ślimaki do osiedlania się na naszej posesji, a jeśli już dojdzie do ich ekspansji, spróbujmy zwalczać je naturalnymi sposobami.

W skorupkach i nagie

Te mięczaki mają w Polsce licznych przedstawicieli (około 250 gatunków), jednak w naszych ogrodach poza ślimakami skorupkowymi, do których należy popularny winniczek duże szkody w naszych uprawach przynosi działalność ślimaków nagich takich jak choćby pomrowy, pomrowiki czy śliniki. Żerują głównie w nocy i są wszystkożerne, w ciągu dnia ukrywają się w zaroślach, w okolicy kompostu czy pod kamieniami. Pomrowiki osiągają nawet do 6 cm długości, przenoszą niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy, dlatego nie należy dotykać ich gołą ręką. Śliniki dorastają do 15 cm długości i bardzo szybko się rozmnażają, dlatego uznaje się je za szczególnie inwazyjne.

Naturalni sprzymierzeńcy w zwalczaniu ślimaków

Zanim sięgniemy po środki chemiczne, spróbujmy wykorzystać mniej inwazyjne sposoby pozbycia się nadmiaru tych mięczaków z naszej posesji. Ślimaki można po prostu zebrać, uprzednio przygotowując atrakcyjny „wabik”, np. w postaci liści kapusty, plastrów marchwi, jabłka czy buraków i wypuścić z dala od ogrodu choćby na łące. Dobrą przynętą na zwabienie ślimaków jest także zastosowanie piwa, które bardzo lubią. Wystarczy pojemniki z tym napojem zakopać w gruncie, by „przyciągnąć” do nich ślimaki. Naturalnym sposobem na ich zniechęcenie do osiedlenia się w naszym ogrodzie jest także posadzenie takich roślin jak cebula czy czosnek, nie lubią one również wielu ziół: tymianku, szałwii, majeranku i rumianku. Ich przysmakiem są natomiast funkie, aksamitki, astry czy rudbekie. Istotna jest także pora podlewania roślin – zalecane jest poranne, bo wieczorne wywabia ślimaki z kryjówek i sprzyja ich żerowaniu.

Uporządkowany ogród

Ślimaki uwielbiają ciemne zakamarki, chaszcze, rozkładające się dojrzałe owoce czy też resztki organiczne, dlatego jeśli chcemy uniknąć ich w ogrodzie, dbajmy o porządek na posesji. Ważne jest choćby regularne koszenie trawników czy też odchwaszczanie rabat i grządek. Resztki roślinne należy usuwać do zamkniętego kompostownika. Nie gromadźmy również w ogrodzie gruzu, kamieni czy desek, w których mogą schronić się te mięczaki. Zbierajmy też dojrzałe owoce, które opadają z drzew – ślimaki je uwielbiają.

Zdjęcia: Fotolia.com