Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Skimia japońska – krzew ozdobny wiosną, latem i jesienią, a nawet zimą

październik
Rok w ogrodzie

W poszukiwaniu ozdobnych odmian roślin do ogrodu warto wziąć pod uwagę nie tylko walory kwitnienia, ale również dekoracyjność ulistnienia i ozdobny pokrój całej rośliny, a także przypadające zwykle na jesień dekoracyjne owocowanie. Do takiej właśnie należy skimia japońska – krzew, który będzie ozdobą naszego ogrodu nawet przez cały rok.

Skimia japońska przywędrowała do nas z Azji i choć preferuje klimat łagodniejszy niż w Polsce, przyjęła się również i w naszych ogrodach, chociaż nie rozrasta się tu już tak okazale. Dla wielu jest to właśnie główna zaleta tego ozdobnego krzewu. Buduje ładny rozgałęziony pokrój, rozrastając się powoli, nie ekspansywnie, nie więcej niż do ok. 1,5 m wysokości. Doskonale nadaje się więc do uprawy w donicach, skrzynkach, niewielkich rabatach i jako roślina pojedyncza w ogrodach miniaturowych oraz industrialnych.  

Urok skimii japońskiej

O dekoracyjności rośliny decydują laurowate liście o mocnym zielonym kolorze i woskowatym nalocie, zimozielone (przy łagodniejszych zimach). Wiosną na szczytach pędów pojawiają się stopniowo przybierające kolor różowopurpurowy groniaste, wiechowate kwiatostany. Kwiaty rozkwitają w marcu. Najbardziej dekoracyjny moment przypada jednak na jesień, kiedy to zapylone kwiatostany zawiązują mocno purpurowe koralikowate owoce (jagody). Przy łagodniej i niewietrznej zimie (lub dogodnym stanowisku) owoce pozostają na krzewie przez całą zimę, tworząc dekoracyjny pejzaż oprószone śniegiem. Roślina jest trująca, a zwierzęta nie wykazują zainteresowania jej jagodami.

Uprawa skimii japońskiej

Owocują jedynie rośliny żeńskie, a ponieważ ten walor jest dla tego krzewu wyróżnikiem, warto szukać odmiany obupłciowej – zapewni zarówno urokliwe kwitnienie, jak i dekoracyjne owocowanie jesienią (skimmia japonica reevesiana).

Skimia japońska należy do roślin wrzosowatych i ma podobne wymagania jak rododendrony, kalmie, pierisy. Jest jednak mniej odporna na chłód, dlatego dobrze dobierać dla niej stanowiska zaciszne i osłonięte od wiatru. Skimia dobrze rośnie w cieniu i półcieniu. Preferuje gleby kwaśne i żyzne o dobrej wilgotności, jest bowiem wrażliwa na nadmierne przesuszenie. Niestety nie jest w pełni odporna na mróz i przy mocnych, mroźnych zimach może przemarzać, dlatego warto osłonić i zabezpieczyć ją na ten czas, jeśli nie mamy gwarancji ciepłego stanowiska.

Zdjęcia: Fotolia.com