Rośliny cebulowe są wyjątkowo ozdobne. Ich widok tym bardziej nas cieszy, że to właśnie ich barwne płatki pojawiają się jako pierwsze po długiej zimie – przebiśniegi widzimy już w lutym, gdy wokół wciąż panuje mrok. Zaraz po nich wyrastają krokusy i narcyzy.
Pierwszymi sygnałami, że przyroda budzi się do życia, jest pojawienie się roślin cebulowych. Gdy ich kolorowe kwiaty przebijają się przez grubą warstwę gleby, a nieraz jeszcze śniegu, zaczynamy czuć, że nadchodzi część roku, która szczególnie rozpieszcza nasze zmysły. Przyjrzyjmy się bliżej tym zwiastunom wiosny.
Gdzie sadzić rośliny cebulowe
Szukajmy dla nich miejsc lekko zacienionych lub dobrze nasłonecznionych. Rośliny cebulowe z reguły rosną bardzo intensywnie przez około trzy miesiące, po czym przestają być ozdobą ogrodu, dlatego zapewnijmy im towarzystwo bylin. Dobrymi kompanami będą dzwonki: brzoskwiniolistny, drobny czy karpacki. Te byliny kwitną od czerwca do września, więc jeśli otoczymy je odpowiednimi roślinami cebulowymi, czekają nas barwne pełne dwie pory roku.
Podłoże dla roślin cebulowych
Dla roślin cebulowych zatroszczmy się o podłoże luźne, żyzne, przepuszczalne i bogate w próchnicę. Bulwy umieszczajmy w przekopanej ziemi, wzbogaconej w kompost lub wieloskładnikowy nawóz. Cebule spleśnieją w glebach podmokłych, unikajmy też miejsc, w których podczas wiosennych roztopów gromadzi się woda. Zadbajmy o właściwy odczyn gleby – rośliny cebulowe najlepiej urosną w podłożu o pH 6,8-7,2. Do zbyt kwaśnej ziemi warto dodać nawóz zawierający węglan wapnia – kredę czy dolomit. Po tym zabiegu z sadzeniem cebul warto poczekać do następnego sezonu.
Jak sadzić cebule kwiatowe?
Zakupione cebule powinny być w stanie spoczynku – bez liści, z delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń mechanicznych. Im są dorodniejsze i większe, tym bujniej kwitną. Przed posadzeniem warto je zaprawić, czyli przez pół godziny moczyć w środku grzybobójczym. Układamy je piętką do dołu na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości. Na glebach lekkich, piaszczystych możemy umieścić je nieco głębiej. Rośliny zimujące w gruncie sadzimy jesienią – we wrześniu i w pierwszej połowie października. Narcyzy i szachownice posadźmy nieco wcześniej – pod koniec sierpnia lub na początku września.
Szkodniki
Niestety norniki i karczowniki uwielbiają podgryzać bulwy. Dlatego warto rozważyć sadzenie cebul w ażurowych pojemnikach z drobnymi oczkami – tworzą one doskonałą ochronę przed szkodnikami. Możemy też w okolicy roślin cebulowych posadzić czarną porzeczkę, czosnek, gorczycę, miętę, rumianek czy inne rośliny, które odstraszają gryzonie.
Jak cieszyć się roślinami cebulowymi jak najdłużej?
Widokiem roślin cebulowych napawajmy się od końca zimy do początków jesieni.
Zapoznajmy się z grafikiem ich kwitnienia. Na przełomie lutego i marca
zakwitają śnieżyczki i przebiśniegi, marzec należy do krokusów, cebulic i szafirków, a kwiecień i maj do hiacyntów, narcyzów, tulipanów i kokoryczy
pustych. Przełom czerwca i lipca to czas kwitnienia irysów. Od lipca do września
możemy rozkoszować się obecnością mieczyków i dalii.
Co zrobić z roślinami gdy już przekwitną?
Obrywajmy przekwitające kwiaty – dzięki temu cebule będą dorodne. Cebule wykopujmy na przełomie czerwca i lipca, gdy liście roślin zaczną zasychać. Wykopane cebule wysuszmy, po czym przechowujmy w przewiewnym, ciemnym miejscu, w temperaturze 17-20°C.
Ciekawe odmiany
Krokusy:
fioletowoniebieski: ‘Remembrance’,
żółte: ‘Grand Yellow’, ‘Golden Yellow’
paskowane: ‘King of Striped’, ‘Pickwick’
Lilie:
różowy: ‘Pearl Jessica’
różowo-beżowy: ‘Italia’
żółte: ‘Pisa’, ‘Gironde’, ‘Cannes’
żółto- bordowy: ‘Easy Dance’
Narcyzy:
białe:
‘Narcissus recurvus’, ‘Thalia’
żółte: ‘Dick
Wilden’, Full House’, ‘Tahiti’
biało- łososiowe: ‘Apricot Whirl’, ‘Precocious’
zdjęcia: AdobeStock