Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Rojnik – król miniskalnego ogrodu

kwiecień
Rok w ogrodzie

Dla wszystkich, którzy zapalonymi ogrodnikami nie są, ale cenią sobie subtelny urok roślin doniczkowych podpowiadamy, jak łatwym sumptem zaaranżować miniogródek z jednym urodziwym bohaterem. Rojnik to roślina niewymagająca, łatwa w uprawie, występująca w wielu dekoracyjnych odmianach.

Rojnik popularnie zwany też różą skalną od charakterystycznego rozetowatego układu liści to wyjątkowo łatwa i przyjazna w uprawie roślina ogrodowa. Występuje w wielu różniących się barwą, rozmiarem i krojem liści gatunkach oraz odmianach, co sprawia, że bazując jedynie na tej roślinie można stworzyć wiele ciekawych kompozycji. Na stoiskach ogrodniczych wśród odmian skalnych znajdziemy rojniki jasno- i ciemnozielone, niebieskie, lekko różowe, a nawet ciemnobordowe i wiele odmian z ciekawymi przebarwieniami. To duże pole do zbudowania prostych rojnikowych minirabat – niemalże bezobsługowych.

Rojniki rośliny bez wymagań

Rojnik nie ma wymagań, jest rośliną typowo skalną i wytrzymuje długotrwały brak wody. Dość szybko się rozmnaża, tworząc kolonie i nawet w nieprzyjaznej piaszczystej glebie będzie się rozrastał, tworząc wdzięczną zieloną dekorację.

Rozety mięsistych liści rojnika latem wypuszczają trąby z drobnymi gwiazdkowatymi kwiatostanami, co dodatkowo wzbogaca dekoracyjny charakter tej drobnej byliny. Rojniki ładnie prezentują się otoczone kamieniami, żwirem, elementami martwej natury – muszlami, korą, wytrawionymi korzeniami. Rojnikami warto obsadzać nietypowe pojemniki – ponieważ rośliny te nie tworzą głębokiego systemu korzeniowego, z powodzeniem będą rosły nawet w bardzo płytkich tacach. Ze względu, iż nie wymagają obfitego podlewania rojniki można prezentować w przedmiotach mniej odpornych na wilgoć – koszach, skrzynkach drewnianych oraz pojemnikach z metalu.

Rojniki są roślinami wieloletnimi, odpornymi na mróz i zmienne warunki atmosferyczne. Doskonale sprawdzą się jako wypełnienie kącików ogrodowych, wszędzie tam, gdzie mało miejsca – na balkonie, czy nawet parapecie warto pokusić się o niewielką doniczkę, czy miniskalną rabatę z rojnikami.

Zdjęcia: fotolia.com