Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Ręczne narzędzia do odśnieżania

styczeń
Rok w ogrodzie

Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach jest uciążliwe. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które przeciwdziałają skutkom śnieżycy czy roztopów. Jednak w obrębie własnej posesji to my sami musimy o to zadbać. Aby prace przebiegały szybko i nie były katorżniczą pracą, warto zaopatrzyć się w przydatne narzędzia, które pozwolą skutecznie usunąć śnieg z przydomowych traktów.

Najlepiej zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, które pozwolą na oczyścić ze śniegu otoczenie domu. Niewielkie powierzchnie wokół domu odśnieżymy narzędziami ręcznymi, takimi jak łopaty, szufle do odgarniania śniegu, miotły oraz odkuwacze do lodu czy ręczny pług. Narzędzia te powinny być sztywne, trwałe i odporne na korozję, a także lekkie, abyśmy mogli z łatwością się nimi posługiwać.

Łopata i szufle do śniegu

Szuflę do śniegu powinniśmy mieć nie tylko w garażu, ale także w samochodzie – przyda się, gdy samochód ugrzęźnie w zaspie. Najprostszą łopatą do śniegu, jaką można sobie wyobrazić, jest drewniany odgarniacz z prostokątnego kawałka sklejki przybitego do drewnianego trzonka. Jednak praca taką łopatą nie jest zbyt komfortowa. W sklepach dostępne są specjalne szufle z tworzywa (najczęściej z aluminium lub polipropylenu) odpornego na niską temperaturę, do których nie przykleja się śnieg. Ich krawędzie są łukowato wygięte ku górze i dodatkowo wzmocnione paskiem metalu, co pozwala rozbijać nimi również cienki lód.

Warto również zwrócić uwagę na dobre wyważenie narzędzia, wyprofilowanie trzonka oraz wygodne dla dłoni uchwyty. Dobrze jest, jeżeli części, za które chwytamy łopatę, są pokryte gumą, co ograniczy marznięcie i ześlizgiwanie się dłoni podczas pracy.

Profesjonalne łopaty, przy obsłudze których mogą pracować dwie osoby mają szeroki, metalowy uchwyt w kształcie litery U, który może być składany. Od spodu głowicy znajdują się rolki do przewożenia śniegu. Umożliwiają one wydajną, długotrwałą pracę, która nie obciąża kręgosłupa.

Odkuwacz do lodu

Jeżeli ścieżki są pokryte grubszą warstwą lodu lub zlodowaciałego śniegu, poza łopatą do odśnieżania, przyda się też odkuwacz do lodu. Jego głowica musi być bardzo wytrzymałe, dlatego najczęściej produkowana jest z utwardzonej stali, powierzchnia może być ocynkowane. Głowice mogą być płaskie lub lekko wgłębione, o kształcie prostokątnym, trapezowym lub półkolistym. Mocna głowica jest bardziej skuteczna w kruszeniu lodu niż łopata ze wzmocnioną krawędzią. Wygodny uchwyt ułatwia pracę. Zakup odkuwacza do lodu nie jest dużym wydatkiem – koszt narzędzia to 6-20 zł.  

Zdjęcia: Fiskars, Gardena, Fotolia.com, Prosperplast