Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Przesadzamy rośliny doniczkowe

luty
Rok w ogrodzie

Tęsknimy za wiosną, w słoneczne dni czuć ją już trochę w powietrzu, zatem to najlepszy czas, by zadbać o nasz domowy ogród – rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Dajmy im trochę wzmocnienia, dosypmy świeżej ziemi, oceńmy ich kondycje, przejrzyjmy stan liści, wreszcie przesadźmy do nowych donic.

Przesadzanie roślin doniczkowych co jakiś czas w nowe pojemniki to zabieg niezbędny do ich prawidłowego wzrostu oraz intensywnego rozwoju. Często w ich wyglądzie pojawiają się pierwsze symptomy zbyt małej, ciasnej doniczki. Roślina słabnie, opadają z niej liście, przebarwia się, żółknie, przestaje przyrastać. Warto jednak ubiec ten moment i zadbać o nią zanim zmarnieje oraz straci na swym wyglądzie.

Kiedy i jak przesadzamy rośliny doniczkowe

Młode rośliny (roczne lub dwuletnie) charakteryzujące się dużym tempem wzrostu dobrze jest przesadzać nawet co roku. Starszym możemy zmieniać doniczkę raz na 3 lata. Okazałe, dorosłe już egzemplarze nie wymagają tak intensywnej pielęgnacji. Co jakiś czas należy zebrać wierzchnią (wysuszona, utlenioną i wyjałowioną) warstwę ziemi w doniczce i podsypać nowym świeżym podłożem. Jeśli jednak zobaczymy, że roślina poza przeznaczonym dla niej okresem pielęgnacji ma mocno przerośniętą bryłę korzeniową – odnogi korzeni pojawiają się pod doniczką lub prześwitują górą – bezwzględnie musimy od razu ją przesadzić, aby uniknąć jej zmarnienia.

Ważne podłoże

Roślina w miarę korzystania z podłoża doprowadza do jego wyjałowienia, ważne więc, by sprawdzać co jakiś czas stan gleby. Gdy staje się zbyt zbita lub podczas podlewania tworzy się na górze osad, oznacza to, że wymaga wymiany. Najlepszy czas na przesadzanie to luty i marzec. W tym czasie zmiana jest dla roślin najmniej kosztowna, gdyż pomału kończy się okres zimowania, są one na progu wiosennej gotowości wegetacyjnej.

Do przesadzania najlepsza będzie ziemia uniwersalna do roślin doniczkowych, jest ona odpowiednio przepuszczalna i lekko kwaśna, tak jak preferuje większość domowych odmian. Jeśli jednak uprawiamy szczególne gatunki roślin, są to odmiany egzotyczne i zależy nam na ich wyjątkowym wyglądzie, należy wtedy wybrać podłoże przeznaczone właśnie dla nich. Bez trudu kupimy w sklepach ogrodniczych ziemię np. do kaktusów, azalii , palm, storczyków etc. Co jakiś czas warto stosować odżywki i ulepszacze ziemi, np. wygodny w użyciu i niejednokrotnie dekoracyjny hydrożel, utrzymujący dłużej wilgoć. Do różnych gatunków roślin znajdziemy specjalne preparaty wzmacniające: sypkie, płynne lub w pałeczkach. Zarówno odżywki, jak i ziemię dobrze jest wybierać z oferty sprawdzonych producentów. Mamy wówczas gwarancję jakości produktu, pozbawionego szkodliwych substancji i patogenów.

Przesadzanie roślin doniczkowych

Przed rozpoczęciem zmiany donicy należy roślinę podlać, co pozwoli na rozluźnienie jej bryły korzeniowej i sprawniejsze wysunięcie. Mniejsze sadzonki można odwrócić do góry dnem lub położyć na boku, by wysunąć je z pojemnika. Duże wyciągamy wyłącznie pionowo. Jeśli bryła opiera się przed wyjęciem, lekko ostukajmy donicę wykonaną z tworzywa. W grubej ceramicznej taka metoda raczej nie da efektów. Wówczas możemy spróbować długim nożem kuchennym odseparować bryłę od ścianek wewnętrznych donicy. Po wyjęciu należy ocenić stan korzeni. Suche lub zniszczone fragmenty trzeba usunąć na tyle ostrożnie, by nie uszkodzić zdrowych elementów rośliny. Ciasno splecione korzenie można spróbować rozluźnić lub zanurzyć na dłuższy czas w naczyniu z wodą.

Należy pamiętać, że na dnie nowego pojemnika zawsze powinno wykonać się tzw. drenaż – wypełnić go żwirem, ceramicznymi kulkami, tłuczniem. Pozwala to na lepszy dostęp wilgoci z podstawki, ale również na lżejsze zespojenie korzeni z dnem naczynia, co będzie miało szczególne znaczenie przy następnym przesadzaniu. Na spodnią warstwę wsypujemy z kolei trochę ziemi i wkładamy roślinę, starając się, aby korzenie nie zawijały się wzdłuż ścianek. Obsypujemy bryłę korzeniową podłożem i ubijamy dłońmi wokół rośliny. Koniecznie obficie podlewamy.  

Nowe doniczki

Wybierając nowe donice do przesadzania roślin, szukajmy miarowych, nie mogą one być zbyt na wyrost ani zbyt małe. Pojemnik powinien być większy od poprzedniego, ale tylko o ok. 2-3 cm średnicy. Jeśli przesadzimy sadzonkę w wielką donicę (z myślą o zyskaniu kilku lat bez konieczności prowadzenia zabiegów pielęgnacyjnych), nie będzie ona rozwijała swej części nadziemnej, za to całą swą energię skupi na rozroście bryły korzeniowej. 

Rozróżniajmy osłonki od doniczek. Dla dobrego rozwoju roślin doniczkowych konieczne bowiem, by w dnie pojemnika były otwory, uwalniające roślinę od nadmiaru wody. Dobierajmy zatem pojemniki z podstawką w komplecie.  

Zdjęcia: Fotolia.com