Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Prysznic w ogrodzie

maj
Rok w ogrodzie

Po opalaniu, pracy lub zabawie przy domu w upalny dzień dobrym sposobem na schłodzenie jest kąpiel. Najlepiej pod prysznicem umieszczonym w ogrodzie. Przyda się również do umycia narzędzi ogrodowych. Oprócz funkcji praktycznych, może stać się ozdobą ogrodu.

Prysznic w ogrodzie może przybierać różne formy. Najprostsze to natryski stojące na nóżkach lub wbijane w grunt, do których wystarczy doprowadzić wodę z węża ogrodowego. Możemy również pokusić się na umieszczenie natrysku na ścianie domu lub garażu czy stworzenie oddzielnej łazienki w ogrodzie, np. z daleka od budynku. Pamiętajmy, aby umieścić prysznic z dla od ciekawskich spojrzeń sąsiadów.

Prysznice-statywy

Prysznice wbijane w grunt czy podparte trójnogiem możemy umieścić w dowolnej części ogrodu i w razie potrzeby bez problemu przestawić. Ich cena nie jest wygórowana – najprostszy kupimy już za kilkadziesiąt złotych. Na aluminiowej rurce znajduje się główka prysznica, która może być regulowana lub umieszczona pod stałym kątem. W zależności od wybranego modelu długość rurki może również stała lub regulowana (prysznice teleskopowe). Wiele natrysków ma możliwość regulacji strumienia wody, dzięki czemu możemy wybierać między łagodnym strumieniem do wodnych zabaw a delikatną mżawką, przy której będziemy mogli się zrelaksować.

Wodę do prysznica możemy doprowadzić wężem ogrodowym podłączonym do kranu z wodą, np. tego, którego używamy do podlewania grządek. Jednak takie rozwiązanie ma pewne ograniczenia. W upalny dzień najpierw z prysznica będzie leciała gorąca woda (gdyż nagrzała się w wężu ogrodowym), a potem zimna. Lepszym rozwiązaniem jest podłączenie węża do kranu z zimną i ciepłą wodą, znajdującego się np. w piwnicy czy garażu. Możemy go poprowadzić przez uchylone okna lub wywiercić otwór w murze. Pamiętajmy, że woda musi mieć gdzieś odpływać. Z tego powodu najlepiej umieścić prysznic na lekkim wzniesieniu – woda będzie spływała i powoli wsiąkała w ziemię.

Interesującą rozwiązaniem jest prysznic odwrócony. Jak wskazuje nazwa, woda zamiast lać się z góry wylatuje z dolnej platformy – może osiągać wysokość nawet 4 m. Niestety taki prysznic jest drogi.  

Prysznic solarny

Na rynku dostępne są również prysznice solarne. Do zbiornika (umieszczonego wewnątrz kolumny) doprowadzana jest zimna woda, która dzięki kolektorowi może być podgrzewana do temperatury nawet 90oC. Aby uniknąć poparzenia, zastosowano mieszacz termostatyczny. Co ważne, ze względu na konstrukcję prysznica, musimy do niego doprowadzać wodę odpowiedniej jakości – pitną, o ciśnieniu 0,5-6 bar. Prysznic solarny to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak jego efektywność jest ograniczona. 

Prysznic w ścianie

Prysznic możemy umieścić w zewnętrznej ścianie budynku. Aby doprowadzić do niego wodę, odgałęzienie wykonajmy za głównym licznikiem – w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. Rozmieśćmy tak rury, abyśmy mogli spuścić z nich wodę przed zimą. Warto również zamontować podlicznik ogrodowy. Dzięki niemu będziemy płacić wyłącznie za zużytą wodę, bez opłaty za zrzut ścieków. Powierzchnię elewacji wokół prysznica, objętą strefą rozprysku, obłóżmy płytkami ceramicznymi. Unikniemy brudzenia elewacji i wykwitów na tynku. Zamontujmy w ziemi studzienkę, która odprowadzi nadmiar wody do kanalizacji deszczowej.

Zdjęcia: Gardena, CBA-Solar, Shuttlecock, Fotolia.com, materiały prasowe