Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Prąd w ogrodzie – przedłużacze ogrodowe

marzec
Rok w ogrodzie

Standardem jest dostęp do zasilania na zewnątrz domu. Prąd jest potrzebny nie tylko do podłączenie elektrycznej kosiarki czy innych urządzeń, ale również do przeróżnych urządzeń mobilnych, z których korzystamy wypoczywając w ogrodzie.

Aby doprowadzić prąd do ogrodu, najczęściej wykorzystujemy przedłużacze. Do podpięcia do sieci laptopa czy lampki wystarczy tradycyjny przedłużacz domowy (musi być wyposażony w uziemienie i zabezpieczenie przeciwprądowe) lub bezpieczniejsze listwy zasilające. Takie rozwiązanie sprawdzi się blisko domu, gdyż przewód nie jest zbyt długi – 1,5-2 m. Ponadto przedłużacze domowe nie są przystosowane do zasilania urządzeń o dużej mocy oraz pracy przy zmiennych warunkach atmosferycznych.

Jaki przedłużacz ogrodowy

Lepszym rozwiązaniem od domowego przedłużacza jest model ogrodowy. Przedłużacz ogrodowy jest zazwyczaj długi, odporny na wilgoć, mróz i upały. Standardowo może być obciążony prądem znamionowym o wartości 10 A. Możemy więc spokojne podłączyć do takiego przedłużacza ogrodowego elektronarzędzia, grille czy lampy ogrodowe. Wygodnym rozwiązaniem, które sprawdzi się na dużych działkach jest przedłużacz bębnowy. Ma bardzo długi kabel – do kilkudziesięciu metrów – jednak nie plącze się, ponieważ nawinięty jest na bęben osadzony na stelażu. Ponadto umieszczony na bębnie rozgałęźnik umożliwia podłączenie kilku (zazwyczaj czterech) urządzeń jednocześnie. Na rynku dostępne są także przedłużacze budowlane, do których można podpiąć narzędzia działające pod napięciem nawet 400 V. Takie modele przydadzą się w bardziej zaawansowanych pracach. Przedłużacze budowlane wyposażone są w klapki ochronne, ponadto są odporne na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Kabel może mieć nawet 100 m. Producenci w trosce o bezpieczeństwo oferują kable w jaskrawych kolorach – wyróżniają się na tle roślin czy kamieni, nikt więc przypadkowo ich nie przetnie czy uszkodzi.  

Długość przedłużacza ogrodowego

Długość kabla przedłużacza ogrodowego powinniśmy dobrać do wielkości naszego ogrodu. Najlepiej zdecydować się na taki, który umożliwi pracę w najdalszym zakątku. Jednak należy pamiętać, że np. kosiarki nie będą działały optymalnie w znacznej odległości od źródła prądu – z każdym metrem spada napięcie w kablu. Jeśli nie zamierzamy przeprowadzać skomplikowanych prac budowlanych, najlepszym wyborem będzie zakup przedłużacza ogrodowego o długości maksymalnej 50 m (a w najdalszych zakątkach ogrodu stosować narzędzia spalinowe lub bezprzewodowe) .

Zdjęcia: Emos, Profix, GTV, Orno, fotolia.com