Te piękne kwiaty przyciągają nie tylko motyle, trzmiele i pszczoły. Gdy na rabacie króluje gailardia, nie sposób oderwać oczu od tej płomiennej, intensywnej w barwie, urokliwej byliny.
Gailardia to typowo letnia bylina (z rodziny astrowatych) o niezwykle dekoracyjnym kwitnieniu. Jej wyraziste słoneczne dwubarwne kwiatostany, w zależności od odmiany, o mocnym purpurowo-żółtym, purpurowo-pomarańczowym czy wręcz brązowo-czerwonym kolorze przykuwają uwagę na rabatach i decydują o ich niepowtarzalnej dekoracyjności. To efektowna roślina ozdobna polecana do ogrodów nie tylko przez swoją urodę ale również ze względu na niewielkie wymagania w uprawie.
Gailardia to bylina typowo letnia, kwitnie od lipca poprzez sierpień i wrzesień aż do samych przymrozków.
Najpopularniejsza w uprawie amatorskiej jest gailardia ogrodowa, ale często dostępne są również takie gatunki jak gailardia oścista, gailardia wielkokwiatowa oraz gailardia nadobna (która jest odmianą jednoroczną).
Wszystkie odmiany są do siebie podobne – mają krzaczasty pokrój, proste, sztywne, lekko omszałe łodygi z miękkimi, podłużnymi lub powcinanymi liśćmi pokrytymi dodatkowo delikatnymi włoskami. Rośliny tej odmiany kwitną wyrazistymi, koszyczkowatymi, dużymi kwiatami o lancetowatych, czasem postrzępionych płatkach, z dużym, wypukłym środkiem.
Preferencje gailardii
Gailardia to bylina wygodna i łatwa w uprawie. Aby ładnie, obficie i dekoracyjnie kwitła, wymaga jednak stanowiska słonecznego. Na stanowisku cienistym roślina nie będzie kwitła. Lubi gleby przepuszczalne, próchnicze. Bylina ta dobrze znosi przejściowe przesuszenie i nie lubi nadmiernej wilgoci.
W zależności od odmiany osiąga wzrost od 35 do 70 cm. Nadaje się zarówno jako bylina w pierwszym planie ogrodu, do budowania dekoracyjnych obwodów, jak i roślina tworząca tło w zestawieniu z niższymi bylinami – szczególnie polecana do ogrodów w typie naturalistycznym oraz rustykalnym.
Aby Gailardia ładnie kwitła co sezon, warto zasilać ją nawozem wieloskładnikowym, a przekwitłe kwiaty każdorazowo usuwać, bo wzmaga to kolejne kwitnienie. Po sezonie, z końcem września przekwitłą roślinę należy przyciąć, co zapewni dobry wzrost i kwitnienie w następnym roku.
Gailardię można wysiewać wczesną wiosną z nasion kupionych, ale też z własnoręcznie zbieranych co sezon. Można też dojrzałą bylinę (2-3 letnią) rozsadzać poprzez podział.
zdjęcia: pixabay.com