Po długiej zimie ogród w końcu budzi się do życia i obsypuje zielenią oraz kolorowymi kwiatami. Nawet najmniejsze oznaki nas cieszą i sprawiają, że od razu jesteśmy pełni energii. Warto więc w ogrodzie zasadzić rośliny cebulowe, byliny, drzewa i krzewy, które jako pierwsze witają wiosnę oraz zostają z nami dłużej.
Wraz z pierwszymi wiosennymi promieniami słońca już w marcu w ogrodzie pojawią się krokusy i pierwiosnki. Przebijają się także tulipany, ale na kwiaty musimy poczekać zazwyczaj do kwietnia. W tym miesiącu kwitną również inne kwiaty cebulowe. Wzrok przyciągają energetyczne, złociste kwiaty forsycji oraz bladoróżowe wiśni japońskiej. Natomiast maj należy do piwonii, magnolii i bzu, a czerwiec do różaneczników. Oczywiście to nie wszystkie wiosenne rośliny, ale te pojawiają się w naszych ogrodach najczęściej. Ponadto są łatwe w uprawie.
Krokusy – to rośliny cebulowe, które kwitną już w marcu, zachwycając białymi, żółtymi, różowymi, fioletowymi i niebieskimi kwiatami. Najlepiej prezentują się, rosnąc w kępkach.
Pierwiosnki (prymulki) – delikatne kwiaty doskonale wyglądają na skalniakach, rabatach, obwódkach, a także doniczkach na balkonach czy tarasach. Pasują do wszystkich stylów ogrodów. Niektóre odmiany kwitną już marcu, ale w pełnej krasie prezentują się w kwietniu i maju.
Szafirki – drobniutkie, najczęściej niebieskie, dzwonkowate kwiaty najlepiej sadzić w grupach. Aby cieszyć się ich urokiem wiosną, cebulki sadzimy jesienią.
Tulipany – jest wiele odmian, a każda piękna! Tych roślin cebulowych nie może zabraknąć w ogrodzie. Cebule sadzimy jesienią.
Narcyzy – białe lub żółte narcyzy kwitną od marca do kwietnia. Raz posadzone zostają z nami na długo i co roku niestrudzenie kwitną.
Forsycja – zanim pojawią się liście, już od marca krzew ten energetyzuje złotymi kwiatami. Wybierzmy dla niego stanowisko słoneczne.
Lilak pospolity (bez) – zgodnie z „tradycją” bez kwitnie jak młodzież przystępuje do matury, czyli w maju. Białe lub fioletowe kwiaty wyróżnia silny, przyjemny zapach.
Magnolia – o ile będziemy przestrzegać podstawowych zasad uprawy tej rośliny, to możemy co roku zachwycać się jej urokiem. Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja, chociaż niektóre odmiany zakwitają już w marcu, a inne w maju i czerwcu.
Rożanecznik – rododendron od lat cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na piękne różnokolorowe kwiaty. Ponadto roślina jest zimozielona. Pamiętajmy, że lubi kwaśną glebę.
Piwonia – ozdobą piwonii są pojedyncze, pełnie lub pełne kwiaty w odcieniach różu, czerwieni i bieli.
Krzewuszka – białe, różowe, czerwone i purpurowe kwiaty obficie obsypują roślinę. Możemy zachwycać się nimi od maja do czerwca, a także jesienią – o ile krzewuszka powtórzy kwitnienie, co się zdarza.
Wiśnia ozdobna – wiśnia japońska piłkowana szczególnie obficie kwitnie wczesną wiosną, na przełomie kwietnia i maja. Cała korona drzew pokryta jest kwiatami – od białych poprzez jasnoróżowe do ciemnoróżowych.
zdjęcia: pixbay.com