Segregacja odpadów to w dzisiejszych czasach wymóg wynikający z troski o środowisko. Jeśli sortujemy śmieci, to przeważnie uiszczamy mniejsze opłaty za wywóz nieczystości. Możemy przechowywać nieczystości w specjalnych workach lub zdecydować się na kupno odpowiednich pojemników. Drugie rozwiązanie jest o wiele wygodniejsze.
Właściciele domów jednorodzinnych muszą sami zadbać o to, gdzie i jak przechowywać posegregowane odpady. Inwestycja w odpowiednie pojemniki zewnętrzne pozwoli zachować odpowiednią higienę i estetykę. Worki ze śmieciami (które łatwo uszkodzić) nie będą leżały na podwórku czy w garażu. W podstawowej wersji segregacji wystarczą dwa pojemniki: jeden na odpady suche, drugi na tzw. komunalne. Możemy także dokładniej posortować śmieci – ułatwi to utylizację oraz odzysk surowców wtórnych.
Pojemnik na odpady – pojemność i materiał
Wybierając pojemnik na odpady, zwróćmy uwagą na jego pojemność – powinna być uzależniona od ilości domowników i tego, ile tygodniowo „wytwarzają” śmieci oraz częstotliwości odbierania odpadów. Najczęściej dla standardowej rodziny wystarcza taki o pojemności 120 litrów. Jeśli jednak w naszym domu powstaje dużo śmieci, to możemy kupić większy, o pojemności 240 litrów. Największe pojemniki mają pojemność 1100 czy 1200 litrów, jednak nie są przeznaczone do użytku domowego – możemy je spotkać np. na osiedlach. Drugą ważną kwestią jest materiał, z jakiego został wykonany kosz. Najbardziej popularne są modele z tworzywa sztucznego – dobrej jakości wykonane są w jednej z 3 różnych technologii: wtryskowej z PE-HD, z laminatów poliestrowych lub polietylenu wzmocnionego włóknem szklanym. Technologie te sprawiają, że pojemniki na odpady są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na działanie chemikaliów, mrozu, nagrzewanie i promieniowanie UV. Zakup pojemnika o podwyższonym standardzie sprawia, że nie musimy budować specjalnych altan śmietnikowych, gdyż są odporne przez długie lata, w wyniku czego – oszczędzamy. Zaletą pojemników z tworzywa sztucznego jest także niewielki ciężar oraz stosunkowa niska cena.
Na co jeszcze zwrócić uwagę
Warto pamiętać, aby pojemnik na odpady wyposażony w szczelną pokrywę, która będzie zapobiegała wydobywaniu się nieprzyjemnych zapachów oraz zmoczeniu odpadów. Na rynku dostępne są także kosze z rusztem, który umożliwia gromadzenie się płynów poniżej odpadów. Biorąc pod uwagę wygodę użytkowania, wybierzmy kosz wyposażony w kółka, które ułatwią jego przesuwanie oraz usuwanie odpadów przed służby oczyszczania. Kolejnym ułatwieniem jest wygodny uchwyt do przenoszenia pojemnika.
Chociaż pojemnik nie jest dekoracją, warto przy jego wyborze wziąć pod uwagę również kolor. Jeśli planujemy usytuowanie kosza w zadrzewionej części ogrodu, zdecydujmy się na model w kolorze zielonym, dzięki czemu nie będzie się wyróżniał i nie wpłynie na aranżację ogrodu. Natomiast gdy zamierzamy ustawić go np. na specjalnej wiacie przy bramie wjazdowej, lepszym wyborem będzie kosz czarny lub popielaty – będzie mniej widoczny zarówno dla mieszkańców, jak i przechodniów. Jeżeli segregujemy śmieci i zdecydowaliśmy się na kolor neutralny, to dobrze na pojemnikach umieścić specjalne naklejki, które informują, jaki rodzaj śmieci można wrzucić, co jest podstawą prawidłowej segregacji.
Zdjęcia: Curver, fotolia.com, shutterstock.com