Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Piaskownica w ogrodzie

czerwiec
Rok w ogrodzie

Nawet najpiękniejszy ogród nie będzie tak atrakcyjny dla maluchów, jak dla nas, dlatego, by dzieci chętnie spędzały czas na dworze, warto zaprojektować w nim plac zabaw. Jego niezbędnym elementem jest piaskownica. Jaką piaskownicę wybrać? Gdzie ją usytuować?

Zabawa na świeżym powietrzu jest nieodzowna dla harmonijnego rozwoju fizycznego i psychicznego naszych pociech. Łatwiej będzie zorganizować im częste pobyty na dworze, jeśli zaplanujemy w ogrodzie miejsca uaktywniające maluchy. Na takim miniplacu zabaw warto pomyśleć o huśtawce, hamaku czy też piaskownicy. Lepienie babek, budowanie zamków czy „transport” piasku na budowę to zajęcia bardzo fascynujące, a przy tym korzystnie wpływające na rozwój motoryczny i sensoryczny maluchów. Oczywiście sprzęt powinien być wykonany z solidnych i bezpiecznych dla dzieci materiałów. Dzieci będą też chętnie korzystać z piaskownicy, gdy będzie kolorowa i wygodna. Zadbajmy też o odpowiednią jakość piasku.

Miejsce na piaskownicę

Zanim przystąpimy do wykonania lub zakupu piaskownicy, wybierzmy dla niej najlepszą lokalizację. Dobrym miejscem będzie zaplanowanie jej obok innych sprzętów służących do zabawy, jednak pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości, tak by sprzęty nie stwarzały niebezpiecznych sytuacji, np. by dzieci huśtające się i bawiące w piaskownicy nie zderzały się. Warto, by piaskownica znalazła się tam, gdzie będziemy mogli wygodnie nadzorować opiekę nad maluchami, a więc w pobliżu ławeczki ogrodowej czy tarasu. Zadbajmy też, by w pobliżu nie rosły trujące kwiaty takie jak konwalie, naparstnica, mak polny czy datura oraz krzewy choćby cisy.

Piaskownica nie powinna być ustawiona również w miejscu narażonym na duże nasłonecznienie. Chociaż można kupić lub samodzielnie wykonać daszek nad nią, to jednak warto chronić maluchy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Pamiętajmy także, że sąsiedztwo drzew może być kłopotliwe – opadające liście będą zanieczyszczać piaskownicę.

Drewniana czy z tworzyw sztucznych?

Piaskownica z drewna to propozycja na lata – oczywiście będzie nam służyć bardzo długo, jeśli zadbamy o jej regularną konserwację. Drewno co kilka lat wymaga odpowiedniego zabezpieczenia impregnatem lub farbą kryjącą. To drugie rozwiązanie pozwoli nadać piaskownicy przyjazną maluchom wesołą kolorystykę, która będzie zachęcać do korzystania z tego urządzenia. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka sprawdźmy, czy wszystkie metalowe elementy są wpuszczone w głąb desek, będą trwalsze, jeśli wykonano je ze stali nierdzewnej. Piaskownice z tworzyw sztucznych ze względu na małe wymiary są idealne do niewielkich ogrodów. Należą do lekkich, dlatego z powodzeniem można je przewieźć na działkę czy wakacje. Mogą też służyć maluchom jako basen.

Niezależnie od materiału, z jakiego wykonano piaskownicę, zadbajmy o jej odpowiednie przykrywanie, co zapobiegnie jej zanieczyszczaniu przez zwierzęta – niektóre modele można kupić w parze z nakryciem.

Zadbaj o piasek

Piasek wykorzystywany do piaskownic powinien być wolny od elementów chorobotwórczych. Ten przywieziony ze żwirowni może zawierać larwy pasożytów, kawałki szkła czy inne zanieczyszczenia. Powinien być też pozbawiony soli. Najlepiej kupować piasek przeznaczony do piaskownic, polecany przez sprawdzonych producentów. Jest jasnożółty, miły w dotyku (o konsystencji mąki) i nie brudzi ubrań. Należy go wymieniać 1-2 razy w ciągu roku.

Zdjęcia: Fotolia.com