Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Ostatnie prace w ogrodzie – dobrane narzędzia

listopad
Rok w ogrodzie

Późna jesień przynosi do ogrodu smutek i szarość. Wiatr oraz ulewne deszcze potrafią poczynić spore spustoszenie – wokół pojawia się pełno naniesionych liści, połamanych gałęzi, suchych igieł, nasion i owoców. Ogród o tej porze niewątpliwie wymaga regularnego porządkowania.

Aby usprawnić sobie porządki w ogrodzie i skrócić czas ich wykonywania, warto przygotować wygodne narzędzia oraz akcesoria. Przy okazji jesiennych prac pomyślmy, jak wzbogacić wyposażenie naszego warsztatu ogrodnika.

Porządkowanie i grabienie

Porządkowanie ogrodu to główne zadania na jesień. Dlatego dobrze dobrane grabie, odpowiednie dla danego podłoża i rodzaju zanieczyszczeń pozwolą na efektywną pracę. Do grabienia i porządkowania trawnika, szczególnie z zeschłej trawy, niewielkiej ilości nawiewanych liści czy np. modrzewiowych igieł przydadzą się sprężyste miotłograbie. Zadrzewiony teren ogrodu, tam gdzie głównie znajdują się drzewa liściaste, wygodnie będzie nam uporządkować grabiami wachlarzowatymi i grabiami do liści o dużym rozstawie. Narzędzie powinno być lekkie, najlepiej z tworzywa, tak aby ich dźwiganie nie wymagało od nas dodatkowego wysiłku. Jeśli na terenie ogrodu mamy grządki czy fragmenty ziemi do wyrównania, lepiej jest wykorzystać klasyczne grabie stalowe, których ciężar własny jednocześnie pomaga w nacisku i wygładzeniu terenu.

Do prac porządkowych w ogrodzie przydadzą się również widły powinny być wykonane z solidnych materiałów i mieć mocny, wytrzymały trzonek oraz sztywne zęby. Narzędzie z szerokimi, płaskimi zębami (widły amerykańskie) pozwoli na rozdrobnienie zbitych brył ziemi, nawet po pierwszych przymrozkach i oczyszczanie jej z korzeni oraz chwastów. Jesienią widłami łatwiej niż szpadlem wykopiemy np. warzywa, ponieważ ziemia pozostanie między zębami, a na powierzchnię wydobywamy tylko warzywo. Sprawdzą się również do przerzucania kopców zgrabionych liści i gałęzi.

Przy pracach porządkowych, szczególnie jeśli na terenie ogrodu nie mamy kompostownika, przydatne będą worki na odpady. Worki jutowe będą nadawać się na drobne gałęzie, chrust czy szyszki, które chcielibyśmy wykorzystać np. do palenia w ognisku lub kominku. Przewiewne zapewnią odprowadzenie wilgoci, ograniczą możliwość butwienia zawartości. Natomiast na liście, suchą trawę i pozostałości z grabienia, które będziemy chcemy wyrzucić, przygotujmy odpowiednio wytrzymałe worki z tworzywa, najlepiej o dużej objętości – minimum 120 l.

Jeśli mamy duży ogród i teren jest rozległy, przyda nam się taczka lub wózek ogrodowy. Bez wysiłku będziemy mogli łatwo przetransportować worki pełne liści, narzędzia i sprzęt do porządkowania.

Łopata, szpadel, łopatki

Późna jesień to ostatni moment na wszelkie prace ziemne, zanim mróz sprawi, że grunt stanie się twardy i niedostępny. Jeśli w ogrodzie pozostały jeszcze cebule roślin zimujących w domu tj. lilie czy mieczyki, koniecznie powinniśmy je właśnie teraz wykopać. Warto też przyjrzeć się bryłom korzeniowym bylin i krzewów, które pozostają na rabatach. Przed zimą warto sporządzić wokół nich niewielkie kopczyki, a miejsca wypłukane przez deszcz podsypać nową ziemią. Do tych prac przyda się typowy zestaw ogrodowy: niewielka łopatka, pazurki i motyczka. Oczywiście obowiązkowo rękawice zabezpieczające przed pobrudzeniem i podrapaniem rąk, a także przed ich zmarznięciem.

Jeśli zdecydujemy się w ostatnich dniach jesieni przesadzić lub dosadzić jeszcze jakieś rośliny, niezbędny będzie szpadel, z ostrym końcem, najlepiej w kształcie trójkąta, oraz łopata, która usprawni przerzucanie ziemi, ale również liści i zeschłej trawy. Łopatki i łopaty pomogą również w usypywaniu kopczyków i ściółkowaniu krzewów oraz bylin przed zimą

Przycinanie, cięcie, rąbanie

Teraz jest też czas na ostatnie przedzimowe cięcia nadmiernych przyrostów, niewygodnych gałęzi, miejsc zbyt zagęszczonych, a także suchych, nadłamanych, uszkodzonych przez pierwsze jesienne wichury. Do delikatnych przekwitłych kwiatostanów i gałązek bylin wygodne będą jednoręczne sekatory. Do gałęzi grubszych o większych średnicach niezbędny będzie sekator dwuręczny, o dłuższych ramionach. Dobrze też, jeśli do dyspozycji w naszym warsztacie ogrodnika będziemy mieć mechaniczne lub elektryczne nożyce ogrodnicze. Pozwolą one wykonać ostatnie cięcia korygujące iglaków i żywopłotów. Do roślin w wyższych piętrach ogrodu, wysoko położonych gałęzi odpowiedni będzie sekator tyczkowych lub teleskopowy oraz piła „lisi ogon” na wysięgniku.

Późna jesień to również okres przygotowywania i składowania drewna kominkowego. Do tych prac przydadzą się nam takie narzędzia jak: łańcuchowa piła mechaniczna, piła ręczna, dobrze zaostrzona siekiera, najlepiej z wyprofilowanym uchwytem z tworzywa gwarantującym pewny uchwyt ,oraz klin do rozłupywania, niezbędny w przygotowaniu miarowych szczap.

Jesienni pomocnicy dużej miary

Jeśli mamy spory ogród i staramy się, żeby był zadbany i cieszył swym urokiem co sezon, w naszym składziku na narzędzia nie może zabraknąć kosiarki – będzie niezbędna do ostatniego przed zimą jesiennego koszenia trawnika (pamiętajmy, że poziom koszenia musimy ustawić jak najwyżej, aby trawa mogła przetrwać zimę). Do miejsc trudno dostępnych, przy obrzeżach, murkach, ściankach tarasu i pergolach wygodna będzie ręczna podkaszarka, najlepiej elektryczna.

Gdy jesienią w naszym ogrodzie liście są prawdziwym utrapieniem, warto zakupić odkurzacz lub dmuchawę do liści.

Zdjęcia: Fotolia.com


© 2014 Grupa PSB Handel S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.