Okazuję się, że amatorska hodowla kur we własnym ogrodzie staje się popularna i zyskuje coraz więcej zwolenników. Nie jest bowiem trudna i wymagająca, daje przy tym wiele przyjemności (szczególnie dzieciom), a dodatkowo korzystny efekt w postaci własnych, świeżych jaj.
Amatorscy hodowcy kur i pasjonaci tych udomowionych ptaków, podobnie jak hodowcy gołębi, zwracają uwagę nie tylko na walor użytkowy. Głównym elementem tej przyjemnej pasji jest wybór ciekawych, różniących się ubarwieniem, układem piór i oryginalnością wyglądu, ras kur.
Kury są pożytecznymi towarzyszami ogrodu, dbają o naturalne usuwanie szkodników, dają ekologiczny nawóz, a przy okazji są wdzięcznymi towarzyszami i wspaniałym pretekstem do nauki opieki nad stworzeniem dla dzieci i młodzieży. Hodowla kur daje wiele przyjemności i satysfakcji, a dodatkowo sprzyja zdrowej diecie opartej na własnych, ekologicznych jajach.
Hodowla kur nie jest trudna, wystarczy nam kawałek ogrodu – zielona przestrzeń, którą będziemy mogli poświęcić tym ptakom. Z powodzeniem możemy hodować też kury w mieście, jeśli na naszą posesję składa się działka z ogródkiem.
Kurnik dobrany do ogrodu i wygody hodowli kur
O wygodzie hodowli kur decydują ich niewielkie potrzeby. Dla komfortu i bezpieczeństwa tych sympatycznych ptaków wystarczy niewielki kurnik. Producenci akcesoriów dla zwierząt hodowlanych, szczególnie ptactwa, oferują wspaniałe mniej lub bardziej rozbudowane konstrukcje-domki, tak aby każdy z hodowców mógł znaleźć coś dla siebie i dopasować do wielkości własnego ogrodu oraz ilości kur, jakie zamierza pielęgnować.
Typowe, znane jeszcze z czasów wypraw na wieś do babć, przydomowe niewielkie klatki i drewniane domki nie tracą na popularności i dostępne są w szerokiej gamie modeli. Bardzo atrakcyjne i wygodne, doskonale nadające się do niewielkiej przydomowej hodowli „dla zabawy”, z myślą oo dzieciach, są kurniki z tworzywa o zabawnych kształtach i dekoracyjnych kolorach, połączone z siatkowymi wybiegami i tunelami, w których kury czują się swobodnie i nie grozi im atak drapieżnika, np. dzikiego kota. Ładny domek dla kur zamieszkany przez egzotyczne rasy tych śmiesznych i przyjaznych ptaków może stanowić o atrakcyjności naszego ogrodu.
Jak zadbać o kury w ogrodzie
Amatorską hodowlę warto zacząć od niewielkiej ilości kur (2-4 ptaki) . Dlatego na początek można wybrać nieduży domek (np. przypominający tunel) bezpośrednio ustawiony na trawniku, w półcieniu. Kurnik musi mieć schronienie – budkę z grzędami, bowiem kury lubią spać jedna obok drugiej przesiadując na poprzecznych żerdziach. Niezależnie od grzęd w domku musi znajdować się miejsce na gniazda, w których nasze ptaki będą składać jaja. Gniazdo powinno być wyścielone ściółką – słomą, trocinami lub ścinkami tekturowymi. Gniazda mogą być wspólne – na 4 kury musi przypadać minimum jedno gniazdo.
Kurnik powinien być dobrze wentylowany, łatwy do czyszczenia i mycia.
Wokół domku jeśli kury muszą mieć niewielki, ogrodzony siatką lub kratownicą, wybieg – najlepiej kojec z siatki, a w nim poidło oraz karmidło, z którego kury mogą regularnie pobierać pokarm, niezależnie od samożywienia się w terenie.
Kury nie wymagają poświęcania i czasochłonnej opieki. Wystarczy wypuścić je z początkiem dnia na wybieg, oczyścić wyściółkę pod grzędą z odchodów (tę czynność w zależności od ilości kur możemy wykonywać 1 do 2 razy w tygodniu), zebrać jaja oraz napełnić karmnik i poidło. Czas codziennej pielęgnacji nie powinien zająć więcej niż 10-20 minut. Kury spacerują po wybiegu, w kojcu są bezpieczne i nie wymagają naszej kontroli. Jeśli wypuszczamy je luzem do ogrodu, wtedy oczywiście należy mieć je co jakiś czas na oku. Wieczorem, kiedy kury udadzą się do kurnika i zajmą grzędy, należy zamknąć kurnik chroniąc go przed wejściem drapieżników.
Kury doskonale zimują w odpowiednio zaizolowanym kurniku, warto jednak oceniać ich stan zdrowia w tym czasie, np. zabezpieczać grzebienie i nóżki wazeliną oraz dbać o niezamarzanie pokarmu i wody.
Kury w amatorskiej hodowli można karmić specjalną karmą produkowaną z myślą o tych ptakach, ziarnem oraz resztkami z naszej kuchni (gotowane warzywa, makaron, ziemniaki, suszone i surowe owoce, nasiona i płatki). Należy pamiętać, że odpowiednie żywienie to gwarancja składania jaj przez kury. Warto więc doczytać, jakie preferencje żywieniowe ma dana rasa i jak zapewnić jej optymalne karmienie. Istotne, by kury miały regularny dostęp do niewielkiej ilości drobnego żwiru, który zapewnia prawidłowe trawienie pokarmu u tych ptaków.
Kury w hodowli domowej szybko się oswajają i mogą więc stać się wdzięcznym towarzyszem czasu spędzanego w ogrodzie. Szczególnie miłą więź nawiązują z tymi ptakami dzieci, którym kury chętnie dają się przytulać i nosić na rękach.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock