Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Odrobina łąki w ogrodzie – odmiany wprost z natury

lipiec
Rok w ogrodzie

Coraz modniejsze stają się w ogrodach rośliny przypominające te wprost z zamiejskich pól i łąk. Propozycje odmian ozdobnych do ogrodów naturalistycznych mogą zachęcić nas do stworzenia takiego zakątka na naszej posesji.

Latem kompozycje skromnych kwiatów imitujących prawdziwe ekosystemy przybierają najbardziej dekoracyjny walor. Najintensywniejsze kwitnienie tych roślin przypada bowiem na lipiec i sierpień. Poprzeplatane między sobą odmiany wiechowate z polnymi dzwonkami oraz kwiatami o pięknych dekoracyjnych koszyczkowatych kwiatach są niezwykle barwną radością dla oka, ale również ogromnym wsparciem dla owadów zapylających. Zainspirujmy się odmianami prosto z łąki i twórzmy takie rabaty we własnym ogrodzie.

Atrakcyjne odmiany w formie szpiczastych wiechowatych kwiatostanów

Wśród niezwykle dekoracyjnych odmian kwiatów ogrodowych, które w podobnej formie spotykamy w naturze będą takie gatunki, których uroda polega na tworzeniu szpiczastych, wznoszących się w górę, pióropuszowatych kwiatostanów. Te rośliny szczególnie atrakcyjnie wyglądają sadzone w grupach, kiedy budują wyższe piętra, wybijające się z jednolitego tła. Do grupy roślin o wspomnianych walorach należą np. ostróżki, budleje, celozje, szałwia ogrodowa, lawenda, łubin, tawułka, nawłoć, floksy, przetacznik, kłosowiec. Rozmaite gamy kolorystyczne tych kwiatów pozwalają na stworzenie pełnej mozaiki barw w ogrodzie. Znajdziemy jednak też wiele odmian niskich, które szczególnie sprawdzą się jako rośliny zadarniające i do złudzenia będą oddawać charakter naturalnego krajobrazu: rdest, wrzosy, wrzośce, lawenda, dąbrówka, kocimiętka itp.

Inspiracje z ogródka warzywnego

Całą grupę bardzo atrakcyjnych roślin przypominających te wprost z natury stanowią odmiany o baldachowatych lub kulistych kwiatostanach, przypominające kwiaty kopru lub czosnku. Należą do nich np. krwawnik, dzięgiel ozdobny, jarzmianka, rozchodnik wielki, czosnek ozdobny czy kolendra siewna. Wielu pasjonatów uprawy warzyw wykorzystuje często ozdobny charakter kwitnienia niektórych warzyw i przeplata grządki rabatami z kwiatami ozdobnymi, co daje niejednokrotnie wyjątkowo atrakcyjny efekt w ogrodzie.

Dzwonki prosto z łąki

Na rabatach, które mają za zadanie imitować fragmenty naturalnej polany, łąki, strefy nadrzecznej czy obrzeża lasu nie może zabraknąć dekoracyjnych dzwonków. W tej grupie znajduje się wiele pięknych i polecanych kwiatów. Budując ogród naturalistyczny, warto zatem zadbać o zakup takich odmian jak naparstnica, dzwonek ogrodowy orlik, funkia, penstemon, lewkonia. Rośliny te występują w wielu bardzo dekoracyjnych wariantach kolorystycznych, gdzie ozdobą mogą być nie tylko kwiaty, ale również liście.

Kwiaty jak z obrazka

W grupie kwiatów polecanych do ogrodu imitującego naturalny, nie może zabraknąć rumianków i całej gamy odmian o podobnych kwiatostanach. Na plan pierwszy wysuwają się bogate w palecie barw jeżówki, ale w ślad za nimi rudbekie, dzielżany, jastruny, nagietki, astry, cynie, maki, kosmosy. To piękne, niejednokrotnie niepowtarzalne w kolorystyce kwiaty, którym warto na rabacie zapewnić dominację dopełniając odmianami o drobnych „kaszkowatych” kwiatach w jednolitej skromnej pastelowej tonacji.

Ogród pełen naturalności, inspirowany nieskalaną przyrodą to często zadanie dużo trudniejsze niż uporządkowany ogród typowych odmian ogrodowych. Bardzo ważne, by zestawiać ze sobą rośliny o podobnych preferencjach oraz o bliskim sobie sposobie wzrostu. Jeden gatunek może bowiem bardzo szybko zagłuszyć drugi. 

Zdjęcia: Fotolia.com