Nasz przydomowy ogród może nabrać całkiem nowego charakteru i stać się wyjątkowy, jeśli pokusimy się o zaaranżowanie w jego przestrzeni zbiornika wodnego. Woda, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim ma dobry wpływ na otoczenie ‒ wokół oczka wodnego tworzy się przyjazny zarówno dla roślin, jak i człowieka mikroklimat.
Budowa oczka wodnego nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalnych nakładów. Małe i większe oczka wodne można stworzyć w samodzielnie wykopanej i uszczelnionej folią niecce. Coraz więcej producentów przygotowuje jednak gotowe zbiorniki wykonane ze sztucznego tworzywa o różnych kształtach i pojemnościach, które wystarczy wkopać w grunt. Znajdziemy je z powodzeniem w większych marketach budowlanych i centrach ogrodniczych. Niewielki zbiornik wodny można również wybetonować. Ciekawym i dekoracyjnym rozwiązaniem jest połączenie kamieni z betonem i wybudowanie w ten sposób wyściółki zbiornika.
Przygotowanie oczka wodnego
Nawet niewielkie oczka wodne odpowiednio zaaranżowane potrafią być niezwykle efektowne. Dają dużą możliwość stworzenia wokół dekoracyjnych przestrzennych kompozycji roślinnych, możemy również zbudować kaskadowe formy architektoniczne, ciekawie wykończyć obrzeża np. dużymi kamieniami czy konarami drzewnymi, zaprojektować nowy krajobraz nadwodnego ekosystemu. Ciekawy efekt może stworzyć także zespół oczek wodnych, szczególnie tam, gdzie mamy duży ogród – coś na kształt rozlewiska może efektownie przełamać monotonię krajobrazu. Odważne manipulowanie wysokością, gęstością i kolorystyką odmian roślin pozwoli nam na budowanie dekoracyjnych aranżacji, które wyznaczą obrys oczka wodnego i przyciągną uwagę.
Kształt oczka wodnego nie musi być przypominać koła. Zbiornik wodny może być wydłużony, nieregularny, przewężony pomiędzy dwoma niesymetrycznymi częściami, kształtem przypominać elipsę czy ósemkę. W naturalny krajobraz zdecydowanie urokliwiej wpisują się linie obłe niż proste (prostokątne oczko wodne może niestety przypominać bardziej niezadbany basen). Kąty proste sprawdzają się w rozwiązaniach nowoczesnych, podążających za współczesnymi trendami architektonicznymi. Oczka wodne o kanciastych kształtach geometrycznych będą pasować do bryły domu utrzymanej w duchu modern.
Odpowiednio zaaranżowane oczko wodne, obsadzone odpowiednimi gatunkami roślin powinno oczyszczać się samo. Jednak przy niewielkich zbiornikach lub w bardzo nasłonecznionych miejscach warto w zainstalować pompę z filtrem, aby regularnie pozbywać się zanieczyszczeń i glonów. Urządzenie pozwoli na wymianę wody i utrzymanie czystości wody, zapobiegając niekorzystnym procesom biologicznym. W niektórych modelach pomp można regulować wielkość filtrujących otworów, co ma znaczenie przy hodowli ryb. Niezależnie oczko warto również oczyszczać samodzielnie, zbierając z tafli wody wpadające np. po wietrznym dniu zanieczyszczenia. Dobrym rozwiązaniem na okres późnej jesieni i zimy jest osłonięcie zbiornika siatką o gęstych oczkach, zabezpieczającą zbiornik przed wpadaniem liści i gałęzi.
Otoczenie oczka wodnego
Brzegi oczka wodnego możemy wzmocnić siatką i obsypać ziemią. Warto pomyśleć o lubiących sąsiedztwo wody roślinach zadarniających, ukorzeniając się i tworząc naturalną okrywę będą stanowiły jednocześnie wzmocnienie brzegów. Dobrze też wokół oczka rozłożyć ciężkie kamienie i fragmenty skał, szczególnie gdy jest to zbiornik wyłożony folią, będą dodatkowo utrzymywały ją na miejscu.
Dobrze, jeśli w sąsiedztwie oczka nie ma starodrzewia i wysokich krzewów, spadające liście i igły raz, że mogą zanieczyszczać nasz zbiornik, dwa, zmieniać skład chemiczny wody, przez co wpływać destrukcyjnie na rośliny i ryby, które chcielibyśmy w nim hodować.
Flora i fauna oczka wodnego
Oczko wodne w ogrodzie pozwala stworzyć ciekawe dekoracyjne stanowisko dla roślin, które czują się dobrze w bezpośrednim lub bliskim kontakcie z wodą. Ale ta zależność jest podwójna, woda w oczku wodnym dzięki zasiedlającym go roślinom natlenia się i oczyszcza, działają one jak naturalny filtr. W oczku wodnym doskonale będą funkcjonowały rośliny, które występują w naturalnych zbiornikach wodnych, niemniej w sklepach ogrodniczych znajdziemy odmiany specjalnie wyhodowane na ten cel. W samym akwenie nie może zabraknąć zatem takich odmian jak moczarka kanadyjska, rdestnica, wywłócznik, lilie wodne (grzybieni i nenufarów). W obrębie oczka wodnego doskonale będą rosły kosaćce, tataraki, kaczeńce, niezapominajki, pałki wodne ozdobne, tawułki chińskie, wiązówki błotne, funkie i wiele, wiele innych .
Rośliny zacieniając oczko wodne blokują dodatkowo silne nagrzewanie zbiornika, uniemożliwiając przy tym nadmierny rozwój glonom. Jeśli mimo to zauważymy ich obecność, warto rozważyć hodowlę gatunku ryb, które się nimi żywią, możemy też zdecydować się na gatunki ozdobne polecane do ogrodowych oczek wodnych. Ważne jednak, by pamiętać, iż zbiornik przed zarybieniem musi zostać odpowiednio przygotowany. Na 1 m3 wody może przypadać nie więcej niż ok. 1 kg narybku. Aby zapewnić rybom komfort, warto poradzić się też specjalistów, bowiem poza dbałością o stan i skład wody ryby w oczku wodnym muszą być odpowiednio dokarmiane.
Należy też umiejętnie uzupełniać wodę w oczku, zwłaszcza w upalne dni, gdy szybko się nagrzewa i w efekcie wyparowuje. Bardzo ważne jest również zabezpieczenie zbiornika na zimę, jeśli jest w miarę głęboki, ryby w dolnej warstwie przezimują, muszą mieć jednak zapewniony dostęp powietrza.
Do oczek wodnych polecane są gatunki ryb dobrze egzystujące w naszym klimacie. Należą do nich: różanka, słonecznica, karaś chiński popularnie zwany złotą rybką, karpie koi (wyjątkowo dekoracyjne i odporne na zmienne czynniki).
zdjęcia: AdobeStock