Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Nożyce do cięcia żywopłotu

lipiec
Rok w ogrodzie

Jeśli zamierzamy przyciąć żywopłot, najlepiej zaopatrzyć się w nożyce przeznaczone właśnie do tego celu. Ułatwią i przyspieszą cięcie pędów. Spowodują także, że nasz żywopłot będzie ładnie się prezentował.

Nożyce do żywopłotów sprawdzą się najlepiej podczas przycinania żywotników zachodnich (tui), ligustru pospolitego, pęcherznicy kalinolistnej, bukszpanu wieczniezielonego, cisów, krzewuszek, jałowców kolumnowych, berberysów Thunberga, a także tawuł. Wybierając narzędzie, zdecydujmy się na model z rękojeścią wykończoną dobrym materiałem lub perforacją. Umożliwi nam to pewne trzymanie narzędzia. Ważny jest również jego ciężar. Całodniowe cięcie żywopłotu dość ciężkimi nożycami to spory wysiłek. Ich waga nie powinna przekraczać 3 kg. Nożyce do cięcia żywopłotu powinny też płynnie pracować – nie dokręcajmy więc zbyt mocno śruby łączącej dwa ostrza. 

Nożyce ręczne do żywopłotu

Przydadzą się przede wszystkim przy prostych pracach – cięciu pojedynczych konarów, a także podcinaniu niewielkich krzewów. Na rynku dostępne są nożyce ręczne z prostym lub pofałdowanym brzegiem ostrza. Modele z prostym ostrzem przydadzą się podczas cięcia korekcyjnego i formującego młodych oraz miękkich pędów np. żywopłotów z tawuły japońskiej oraz bukszpanu wiecznie zielonego. Do cięcia żywopłotów ze świerka czy tui lepiej używać nożyc z pofałdowanym ostrzem. Pofałdowane brzegi tnące zapobiegają wyślizgiwaniu się grubszych pędów z ostrzy podczas cięcia. Warto wybrać nożyce teleskopowe – możemy dowolnie regulować długość rękojeści i przycinać wyższe żywopłoty bez rozstawiania drabiny. Pamiętajmy, że ostrza muszą być zawsze naostrzone. Tępe podrażnią i uszkodzą pędy, przez co przycięty żywopłot nie wygląda najlepiej. Ponadto uszkodzone fragmenty pędów i liści osłabiają rośliny, mogą być również przyczyną wielu chorób grzybowych.

Nożyce elektryczne do żywopłotu

Nożyce elektryczne sprawdzą się do cięcia wysokiego i długiego żywopłotu, pozwalają na duży komfort pracy. Bardzo dobrze tnie się nimi żywopłoty z pięciornika czy berberysu. Ostrza muszą być dobrej jakości, bez ubytków, wygięć i oczywiście dobrze naostrzone. Nożyc elektrycznych nie wolno używać, gdy żywopłot jest mokry lub gdy pada deszcz. Do wyboru mamy modele zasilane akumulatorowo lub sieciowo. Modele akumulatorowe są zazwyczaj małe, poręczne i umożliwiają pracę przez ok. godzinę. Sprawdzą się w średnich ogrodach, gdy chcemy wymodelować krzew. Większe i cięższe są nożyce zasilane sieciowo. Mają równie dłuższe kilkudziesięciocentymetrowe ostrza, dzięki czemu zapewniają duży zasięg i ułatwiają pracę przy cięciu większych krzewów. Jeśli zdecydowaliśmy się na nożyce elektryczne, zadbajmy o odpowiednio długi przedłużacz.

Spalinowe nożyce do żywopłotu

W takich modelach za pracę odpowiada silnik spalinowy. Zapewnia to dużą moc i bezprzewodowe działania. Nożycami spalinowymi z pewnością poradzimy sobie całkiem sprawnie przy bardzo dużym żywopłocie. Są najdroższym rodzajem nożyc ogrodowych, a do tego są dość ciężkie. Dedykowane są profesjonalistom. 

zdjęcia: Fiskars, Gardena, Bosch