Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Najpopularniejsze rośliny kwitnące w styczniu

styczeń
Rok w ogrodzie

Chociaż zimowy ogród najczęściej pokryty jest białym puchem, który urozmaica zieleń iglaków, to istnieją gatunki roślin, które kwitną również o tej mroźnej porze. Jakie rośliny urozmaicą i upiększą przestrzeń wokół domu?

Kolorowym i rozkwieconym ogrodem możemy cieszyć się nie tylko w ciepłe dni. Istnieją rośliny, które kwitną właśnie zimą. Oczywiście, aby ich urok nas zachwycał, należy posadzić je wcześniej. Rośliny kwitnące w styczniu "wprowadzą" do naszego ogrodu trochę wiosny, umilą i ubarwią ten zimowy czas.

Ciemiernik (Helloborus)

Ciemierniki to niskie ziemozielone byliny. Są piękne, łatwe w uprawie i kwitną w okresie pełnego uśpienia roślin ogrodowych – kiedy ogród pokryty jest śniegiem. Jeśli zdecydujemy się na posadzenie ciemiernika białego to jego kwiatami możemy cieszyć się już w grudniu – z tego też powodu nazywany jest różą Bożego Narodzenia. Najpóźniejsze ciermierniki kwitną jeszcze w maju. W zależności od gatunku kwiaty (pojedyncze, półpełne lub pełne o pięciu płatkach) tej rośliny mogą być białe, kremowe, różowe, ciemnoczerwone, zielone, żółte, fioletowe czy nawet czarne.  

Jaśmin nagokwiatowy (Jasminum nudiflorum)

Ten gęsty krzew o wysokości 3-5 m zaczyna kwitnąć już w styczniu, chociaż pierwsze kwiaty mogą pojawić się nawet pod koniec października i urozmaicać ogród aż do końca marca, z przerwami w czasie mrozów. Żółte kwiaty jaśminowca wyrastają pojedynczo na cienkich i bezlistnych pędach. Warto krzew ten prowadzić jak pnącze, czyli przy kratce ogrodowej. Jego pędy są wiotkie, nie przytwierdzają się do podpór, dlatego dobrze jest przywiązać je lub przeplatać.  

Oczar (Hamamelis)

Krzew o rozłożystym pokroju osiąga 3-5 m wysokości, z pokroju przypomina leszczynę. Niektóre gatunki i odmiany oczaru zaczynają kwitnąć już w grudniu aż do marca. Kwiaty tej rośliny są żółte, pomarańczowe, czerwone i różowe, rzadko zielone, nitkowate lub tasiemkowate, a liście mają kształt odwrotnie jajowaty do 15 cm długości. Niełatwo znaleźć roślinę, która tak pięknie ubarwi i ukwieci nasz ogród zimą. 

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

Ta niska, 15-30-centymetrowa, szeroko rozrastająca się krzewinka z rodziny wrzosowatych (nie mylić z wrzosem) zaczyna najczęściej kwitnąć w lutym, ale białe, różowe i purpurowe kwiaty mogą pojawić się pod koniec stycznia, a nawet w grudniu (kwiaty rozwijają się pod śniegiem). Zaletami wrzośca są ładny pokrój, intensywne kwitnienie i długi okres kwitnienia. 

Zdjęcia: Fotolia.com, materiały prasowe