Jeśli mrówek w ogrodzie jest niewiele i nie wyrządzają zauważalnych szkód, to nie powinniśmy przejmować się ich obecnością. Niestety, duża ilość owadów potrafi wyrządzić spore zniszczenia lub przejść z ogrodu do domu. Jak więc pozbyć się mrówek?
Zwalczanie mrówek nie jest polecane, gdy jest ich niewiele, ponieważ pełnią ważną rolę w środowisku. Budują podziemne tunele i w ten sposób napowietrzają oraz spulchniają glebę. Żywią się owadami, w tym takimi, które dla roślin są zagrożeniem, np. larwy muchówek czy rośliniarki. Mrówki to także naturalni czyściciele, ponieważ zjadają martwe owady, resztki organiczne, a nawet drobną padlinę (np. myszy). Ponadto ich odchody zawierają azot i fosfor, co sprzyja użyźnieniu gleby. Owady przyczyniają się także do rozsiewania niektórych roślin, np. fiołków. Jednak gdy mrówek jest bardzo dużo, ich zwalczanie jest koniecznością.
Szkodliwe działanie mrówek
Co złego mrówki mogą zrobić w ogrodzie:
- uszkodzić drewniane elementy budynków, ponieważ często budują w nich gniazda,
- naruszyć i zanieczyścić żywność,
- przesuszyć glebę, drążąc w niej korytarze i budując gniazda,
- uszkodzić drzewa, budując w nich gniazda,
- zniszczyć korzenie, bulwy i kłącza roślin,
- zniszczyć trawnik, budując na nim mrowiska,
- zniszczyć pąki i kwiaty w poszukiwaniu nektaru.
Domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Najłatwiejszym i skutecznym sposobem na pozbycie się mrówek jest zalanie mrowiska i jego bliskiego otoczenia wrzątkiem. Możemy także wysypać mąkę kukurydzianą w miejscach pojawiania się szkodników – po jej zjedzeniu owady pęcznieją i giną. Warto również wystawić talerzyk z miodem, który mrówki uwielbiają – przyklejają się do miodu i zginą, nie mogąc uciec. Gdy owady zaatakują roślinę, wtedy wokół niej należy rozsypać cynamon – stworzymy barierę, którą mrówki będą omijać. Innym sposobem jest woda z czosnkiem i pokrzywami. Należy moczyć czosnek i pokrzywy przez minimum 2 dni, po czym wylać powstały roztwór na mrówki. Owady te nie tolerują również zapachu świeżych liści pomidorów, wrotycza pospolitego, a także octu. Liście i ocet wylany w miejscach wędrówek mrówek powinien skutecznie je odstraszyć, tak samo jak lawenda, tymianek i mięta polna – posadźmy je w kilku miejscach w ogrodzie.
Preparaty na mrówki
Do zwalczania mrówek możemy zastosować preparaty chemiczne. Te służące do opryskiwania wytrują przede wszystkim mrówki robotnice, nie zniszczą jednak całego gniazda. Innym sposobem jest zastosowanie trutki pokarmowej, którą charakteryzuje powolne działanie owadobójcze. Mrówki robotnice rozprowadzą ją po gnieździe, karmiąc larwy i królową znoszącą jaja, doprowadzi to do zniszczenia gniazda. Trutki umieszczamy w miejscach wędrówek owadów. Możemy także sięgnąć po środki, które powodują bezpłodność owadów i hamują rozwój larw. W takim przypadku mrówki nie giną natychmiast, gdyż proces ten musi potrwać jakiś czas, za to jest niezwykle skuteczny. Owady przestają się rozwijać i składać jaja, co w sposób naturalny prowadzi do zamarcia całej kolonii.
zdjęcia: pixabay.com