Istnieją gatunki aktinidii, które znoszą nasze zimowe temperatury. To aktinidia ostrolistna (A. arguta) i pstrolistna (A. Kolomikta). Ich owoce są mniejsz, ale bardzo smaczne. Ponadto pnącza te są bardzo dekoracyjne, mogą przetrwać kilkadziesiąt lat, obficie owocując.
Aktinidia ostrolistna i pstrolistna to pnącza, które bardzo silnie rosną, a owijając się pędami wokół podpór, tworzą gęstą plątaninę liści. Wiosną rozkwitają białe, lekko pachnące kwiaty o średnicy 2 cm."Baby kiwi" jest coraz bardziej popularne i ma coraz więcej odmian, które różnią się porą dojrzewania, wielkością, barwą i smakiem. Owoców nie trzeba obierać – zjada się je z delikatną skórką. Poza swoimi szerokimi właściwościami prozdrowotnymi są one świetną przekąską. Uważa się, że smak minikiwi jest bogatszy niż kiwi, nieco przypominający owoce tropikalne. Pnącza sprzedawane są w pojemnikach i można je sadzić przez cały sezon. Aktinidia ostrolistna i pstrolistna to gatunki dwupienne, więc aby otrzymać owoce należy w sąsiedztwie krzewów żeńskich posadzić także męską (przynajmniej jedną na 6-8 żeńskich).
Aktinidia ostrolistna – kiwi obficie owocująca
Pnącze to kwitnie na przełomie maja i czerwca. Owoce pojawią się po około 150 dniach, jeśli nie ma przymrozków. Z jednej rośliny można zebrać do 20 kg"baby kiwi". Owoce mają 3-5 cm długości, dojrzałe długo wiszą na gałęziach. Niestety na terenach, gdzie zimy się bardzo ostre niektóre odmiany aktinidy mogą nie przetrwać. Najbardziej odporne na mróz są 'Ananasnaya', 'Geneva', 'Rogów' i 'Weiki'.
Aktinidia pstrolistna – wyjątkowa urodziwa
W porównaniu z aktinidią ostrolistną pstrolistna rozrasta się słabiej, mniejszy jest też plon, drobniejsze są także owoce (2-4 cm długości). Owoce dojrzewają w sierpniu, jednak od razu opadają i należy je codziennie zbierać, gdyż na ziemi się psują. Możemy także zerwać je tuż przed dojrzeniem i poczekać z degustacją 1-2 dni, aż nabiorą smaku. W okresie kwitnienia pięknie wybarwia swoje liście męska odmiana 'Adam', obupłciowa 'Dr Szymanowski' i żeńska 'Sentyabrskaya'. Największy plon daje odmiana 'Sentyabrskaya' – do 10 kg z jednej rośliny. Ponadto gatunek ten znosi temperaturę do -40oC.
Uprawa i pielęgnacja aktinidii
Aktinidia ostrolistna będzie wdzięczna za stanowisko słoneczne, natomiast pstrolistna lubi miejsca częściowo ocienione. Należy osłonić je przed wiatrem. Lubią glebę żyzną, w miarę wilgotną, ale niepodmakającą i niezalewaną, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6,5). Odczyn powyżej pH 7 powoduje chlorozę liści, co jest objawem nieprzyswajania przez rośliny żelaza, magnezu bądź manganu. Owoce pojawiają się na pędach 2- i 3-letnich, a pąki kwiatowe zawiązują się przy 7-8 liściu zeszłorocznego przyrostu. Aktinidie zasilamy nawozami wieloskładnikowymi. W okresie suszy należy je obficie podlewać, zwłaszcza gdy kwitną i owocują. Przez pierwszy rok rośliny są wrażliwe na przemarzanie, dlatego trzeba je kopczykować i osłaniać pędy. Młode rośliny aktinidii pstrolistnej powinniśmy też chronić przed kotami, które zwabione zapachem, lubią się o nie ocierać i mogą je połamać. Przez 3-4 lata formujemy roślinę (nawet jeśli rodzi owoce), wyprowadzając przewodnik i jego poziome rozgałęzienia z owocującymi pędami.
Zdjęcia: materiały prasowe, pixabay.com