Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Mikoryza w ogrodzie – symbioza roślin z grzybami

sierpień
Rok w ogrodzie

Uprawę roślin możemy ulepszyć wykorzystując zjawisko mikoryzy. Ten naturalny proces zachodzący w przyrodzie pomaga im efektywniej się rozwijać. Jak wykorzystać szczepionki mikoryzowe w przydomowym ogrodzie?

Mikoryza to współżycie korzeni roślin z grzybami. Występuje powszednie w przyrodzie – aż około 80% roślin wykorzystuje zalety tego zjawiska. Najczęściej spotykany przykład to relacja grzybów jadalnych z drzewami rosnącymi w lesie. Natomiast w ogrodzie, aby ją uaktywnić, musimy zastosować specjalne szczepionki. Dzięki wprowadzeniu grzybni mikoryzowej, rośliny lepiej absorbują składniki pokarmowe i wchłaniają wodę (strzępki grzybowe otaczające korzenie transportują składniki pokarmowe i wodę z miejsc, do których rośliny samodzielnie by nie sięgnęły). Skutkuje to szybszym i bujniejszym ich rozwojem. Ponadto są bardziej odporne na choroby oraz szkodniki, suszę, zmiany temperatury czy niekorzystny odczyn gleby.  

Gdzie stosować szczepionki mikoryzowe

W typowych warunkach mikoryza w ogrodach nie występuje, gdyż jest to przestrzeń stworzona sztucznie przez człowieka. Jednak możemy ją wprowadzić do ogrodu i wykorzystać w każdym rodzaju uprawy – rośliny jadalne będą miały lepszy plon, natomiast ozdobne będą bujniej się rozrastać. Najczęściej jednak szczepionki stosowane są u roślin wrzosowatych. Wynika to z faktu, że krzewinki te wytwarzają korzenie z małą ilością włośników przez co słabo pobierają wodę i składniki pokarmowe. Mikoryzie często poddawane są również krzewy i drzewa liściaste. Szczepionki przydadzą się także, gdy podłoże jest kwaśne oraz jałowe. W sklepach ogrodniczych znajdziemy szczepionki przystosowane do różnych grup roślin, np. róż, borówek, warzyw, kwiatów doniczkowych, roślin balkonowych czy storczyków.  

Stosowanie grzybów mikoryzowych

Szczepionki mikoryzowe dostępne są jako zarodniki grzybów oraz żywe strzępki. Pierwszy rodzaj rozwija się wyłącznie w korzystnych warunkach (temperatura, woda). Drugi jest korzystniejszy, ponieważ prawie zawsze wykiełkuje. Potrafi nawet przeczekać niedogodne warunki nawet przez kilka lat. Ponadto szczepionki dostępne są w formie sypkiej lub zawiesinowej. Preparaty sypkie umieszcza się doglebowo, niezbyt głęboko (10-50 cm w zależności od gatunku). W przypadku gdy zależy nam na regeneracji starych drzew, szczepionkę umieszczamy głębiej. Stosowanie zawiesiny jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Wstrzykujemy ją do gleby za pomocą strzykawki lub aplikatora.   

Zasady stosowania szczepionek mikoryzowych

Szczepionkę mikoryzową stosuje się tylko raz – w odniesieniu do poszczególnych roślin. Nie ma potrzeby powtarzania zabiegu, ponieważ grzyby związują się z korzeniami roślin na zawsze. Pamiętajmy, że po zabiegu nie należy przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni stosować nawozów mineralnych (można zastąpić je nawozami organicznymi) – pozwoli to grzybom na swobodny, nieprzyspieszony wzrost. Zabronione jest także stosowanie chemicznych środków ochrony roślin – fungicydów.

Zdjęcia: materiały prasowe, Mykoflor, Biopon