Tradycyjne przydomowe ogrody, kojarzone z krajobrazem podmiejskim, sielskim i wakacyjnym pełne były kolorowych łubinów. Te piękne pióropuszowate kwiaty nadają rabatom niezwykłego uroku – łubin w letnim ogrodzie coraz częściej polecany jest również w nowoczesnych aranżacjach i naturalistycznych projektach ogrodów na posesjach.
Łubin ogrodowy jest niezwykle wdzięczną byliną w uprawie. Jest krewniakiem roślin łąkowych, dlatego toleruje każdy rodzaj gleby i niemalże większość stanowisk, chociaż najwydajniej kwitnie na stanowiskach słonecznych.
Uprawa łubinu w ogrodzie
Łubin w zależności od odmiany będzie rośliną jednoroczną lub wieloletnią. Najlepiej wysiewać go z nasion, przygotowując rozsady z końcem kwietnia i sadząc do gruntu z początkiem maja, nieco później można też wysiewać łubin bezpośrednio do gruntu. Roślinę można też rozsadzać przez podział karpy korzeniowej, ponieważ bylina po ok. 4-6 latach starzeje się, należy odmładzać ją właśnie przez podział. Młode sadzonki są jednak dość wrażliwe, dlatego najlepiej początkowo przesadzić je do pojemnika ze wzbogaconym podłożem, przeznaczonym do rozsad, a po ukorzenieniu przesadzić do gruntu.
Dekoracyjny walor łubinu ogrodowego
Łubin ogrodowy występuje w wielu dekoracyjnych odmianach różniących się głównie wielkością i barwą kwiatów. Znajdziemy te najbardziej popularne w kolorze błękitu i fioletu, ale również pełną gamę różów i żółci, a także odmiany czerwone, białe i pomarańczowe. Wiele łubinów to tzw. odmiany mieszane, które charakteryzują się odmienną kolorystyką poszczególnych elementów kwiatostanu np. białoniebieski, żółtopomarańczowe itp.
Roślina tworzy ładny pokrój wyższej byliny, od 60 do nawet 120 cm. Ma sztywne mięsiste łodygi zakończone dekoracyjnymi dłoniastymi liśćmi ciemniejszymi z zewnątrz, a jaśniejszymi od spodu. Gęste skupiska łubinu stanowią zieloną ozdobę nawet przed pojawieniem się kwiatów, właśnie ze względu na atrakcyjne ulistnienie. Z końcem czerwca łubin wypuszcza charakterystyczne kwiatostany w formie obfitych pióropuszy zebranych na szczycie pędów.
Łubin ogrodowy może stanowić bardzo efektowną dekorację posadzony samodzielnie w dużym zagęszczeniu, np. budując dolne piętro wokół pnia drzewa. Doskonale jednak komponuje się z innymi odmianami jako element wyższego piętra, np. w otoczeniu roślin okrywowych czy niskich traw.
Łubin należy regularnie podlewać, a także oczyszczać. Stare kwiatostany oraz schnące liście należy stale usuwać, wtedy roślina odwdzięczy się kolejnym kwitnieniem i gęstym pokrojem.
zdjęcia: fotolia.com