Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Kosiarka spalinowa do dużych trawników

maj
Rok w ogrodzie

Wybierając model kosiarki, powinniśmy kierować się powierzchnią trawnika. W dużych ogrodach sprawdzi się kosiarka spalinowa. Dzięki niej koszenie będzie odbywało się efektywnie, sprawnie i bezproblemowo.

Aby trawnik był ozdobą naszego ogrodu, wymaga regularnego koszenia. Gdy jego powierzchnia przekracza 500 m2, kupmy kosiarkę spalinową o trwałej i mocnej konstrukcji. Jedną jej z zalet jest to, że nie wymaga źródła zasilania – nie ma więc problemu, że przewód okaże się zbyt krótki. Kosiarka spalinowa sprawdzi się również na nierównym podłożu i przy omijaniu przeszkód. Umożliwia cięcie wysokiej, a nawet mokrej trawy.

Jaki silnik?

W przypadku wyboru silnika, najważniejszym kryterium powinna być jego moc. Dostępne są modele o mocy w zakresie od 3 do 6 KM, natomiast kosiarki samojezdne mają moc 10-18 KM. Dobiera się ją do wielkości trawnika, zbyt mała spowoduje, że silnik będzie się dusił i gasł.

Ważną kwestią jest również to, czy silnik w kosiarce jest dwu- czy czterosuwowy. Urządzenie z silnikiem dwusuwowym będzie zużywało więcej paliwa oraz emitowało więcej hałasu i spalin. Jednak ma większą moc i praca jest lżejsza, dlatego model ten sprawdzi się szczególnie na nierównym terenie. Natomiast kosiarka z silnikiem czterosuwowym emituje mniej spalin, niestety nie można nią komfortowo manewrować. Niezależnie od tego, na jaki silnik się zdecydujemy, wybierzmy model renomowanego producenta – to gwarancja żywotności i niezawodności urządzenia.

Szerokość koszenia

Porównując kosiarki spalinowe, zwróćmy uwagę na szerokość cięcia i kierunek wyrzutu trawy. Niektóre modele umożliwiają cięcie trawy szerokim pasem, nawet 84 mm. Praca taką kosiarką jest mniej czasochłonna, jednak trudniej nam będzie nią manewrować. Standardowo wybiera się modele o szerokości nie mniejszej niż 40–50 cm. Zwróćmy również uwagę na ilość stopni regulacji – od 2 do 10 cm.

Kosiarka z napędem czy bez?

To, na jaki model się zdecydujemy wpłynie na komfort pracy. Kosiarka z napędem na przednie koła, będzie łatwa w prowadzeniu – nie trzeba jej pchać, jedynie sterujemy urządzeniem. Na nierównym terenie sprawdzi się natomiast urządzenie z napędem na tylne koła, które zazwyczaj są większe, dzięki czemu praca jest bardziej komfortowa. Dobrym rozwiązaniem jest kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektrycznym – urządzenie uruchamiamy za pomocą jednego guzika. Pamiętajmy, że zakup kosiarki z napędem wiąże się z większymi kosztami serwisowania, gdyż po prostu więcej elementów może wymagać naprawy. Zaletą kosiarek bez napędu jest niższa waga niż modeli z napędem. Przekłada się to większą kontrolę nad urządzeniem – jest to szczególnie ważne podczas skręcania lub cofania.

Kosiarka mulczująca czy kosz na trawę?

Przy znacznych powierzchniach sprawdzi się kosiarka z dużym koszem na trawę – o pojemności 70-80 l. W ten sposób unikniemy częstych przerw w pracy na jego opróżnianie. Możemy również zdecydować się na kosiarkę spalinową z mulczowaniem, która w pewnych ilościach rozdrobni skoszoną trawę i rozrzuci ją jako naturalny nawóz. Pozwoli to nam lepiej zadbać o trawnik, oszczędzamy również sporo czasu i energii potrzebnej do zbierania trawy.

Zdjęcia: Fotolia.com, Krysiak, Husqvarna, Honda, Nac, Profix