Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Kolorowe pióropusze skromnej tawułki

czerwiec
Rok w ogrodzie

Niewątpliwym urokiem tej popularnej byliny ogrodowej jest jej delikatny i skromny wygląd, charakteryzujący się kształtem i pokrojem nawiązującym do pospolitych przedstawicieli polan i łąk.

Tawułka to wdzięczna bylina wieloletnia, która znajdzie miejsce w każdym ogrodzie. Jej mało dominujący wygląd sprawia, że doskonale wpisuje się w pejzaż wielokwiatowych ogrodów prowincjonalnych, jak i znajduje swoje zasłużone miejsce w surowych, nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach miejskich.

Dekoracyjna bylina w różnych odmianach

Tawułka chińska i tawułka japońska, bo takie odmiany najczęściej spotkamy w sklepach ogrodniczych, w okresie wczesnej wiosny tworzy strzępiastolistny niewysoki (30-50 cm) krzaczek, z którego z początkiem czerwca wyłaniają się pióropuszowate kwiatostany. W zależności od odmiany są one bardziej lub mniej zwarte, rzadsze lub gęstsze, mniej lub bardziej wiechowate. Tawułki, różnią się od siebie czasem kwitnienia, ale okres ich najatrakcyjniejszego wyglądu jest zwykle długi, przypada w lecie i możemy się cieszyć jego urokiem nawet do września.

Tawułki znajdziemy w dużej gamie kolorystycznej, począwszy od białej i kremowej, po delikatny róż, lila, po mocno purpurową, fioletową i pąsową. Dzięki sporej różnorodności świetnie komponują się z innymi bylinami. Doskonale nadają się do tworzenia monochromatycznych lub wielobarwnych stanowisk. Wpisują się bardzo dobrze w projekt ogrodu kaskadowego, gdzie rośliny wzajemnie budują piętra.

Tawułka mimo dość zwartej formy rozrasta się poprzez kłącza i chociaż niezbyt ekspansywnie może być też traktowana jako roślina zadarniająca.

Preferencje tawułki

Tawułki chińska i japońska bardzo dobrze odnajdują się w naszym klimacie. Nie są roślinami wymagającymi. Nie przemarzają. Najlepiej będą rosły na stanowiskach zacienionych i półcienistych, ale i w pełnym słońcu dają sobie radę, muszą mieć wtedy zapewnione regularne podlewanie. Tawułki lubią gleby wilgotne, żyzne, próchniczne. Doskonale czują się w towarzystwie innych bylin.

Zdjęcia: Fotolia.com