Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Jesienne stroiki

listopad
Rok w ogrodzie

Pierwsze dni listopada to czas, kiedy kupujemy lub przygotowujemy stroiki, wianki i wiązanki. Choć nieodparcie kojarzą nam się ze świętem, warto jednak docenić ich dekoracyjny walor, wykorzystując je do ozdoby przestrzeni wokół nas.

Jesienne kolorowe liście, gałązki z owocami, ostatnie jesienne kwiaty to doskonałe elementy do wkomponowywania w pomysłowe dekoracje. Gęsto utkane wiązanki, bukiety w stylu biedermeier, ikebany i wianki mogą zarówno ciekawie ozdobić nasze wnętrza, jak również przestrzenie tarasu, balkonu oraz przedsionki.

Wianki na drzwi

Chociaż dekorowanie drzwi ozdobnym wiankiem nie jest polską tradycją, to jednak sam wianek i jego plecenie ma w naszej kulturze mocne korzenie. Ładna dekoracja na wejściu świadczy, że domownicy przywiązują wagę do swojego domu i dbają o jego aranżację. Jesienny wianek na drzwiach to wdzięczny element wystroju, estetycznie zaprasza do wejścia, dodaje ciepła i koloru.

Kiedy wokół nie cieszą nas kwiaty, nie mamy też roślin w skrzynkach i donicach, taki element dekoracji zewnętrznej może nieco rozweselić smutną jesienną przestrzeń. Jeśli przedsionek mamy zadaszony, drzwi wejściowe znajdują się w klatce, możemy z powodzeniem pokusić się o dekoracyjny wianek z żywych roślin, z wykorzystaniem gałązek jodły, dzikiej róży, jarzębiny, żołędzi, suszonych liści klonu i dębu. Gdy drzwi wejściowe są nieosłonięte, lepiej jest wykorzystać suszki, dekoracje sztuczne, plastikowe i pasmanteryjne. Warto taką ozdobę przygotować samodzielnie, tym bardziej, że długie jesienne wieczory zachęcają do różnych prac domowych. Na stoiskach z dekoracjami do wnętrz z powodzeniem znajdziemy albo drobne elementy do wykorzystania, albo gotowe, często bardzo efektowne wianki na drzwi.

Kompozycje kwiatowe – wiązanki

Kwiaciarnie i sklepy dekoratorskie zwykle mają szeroki wybór pięknych stroików i wiązanek, które niekoniecznie muszą kojarzyć się jedynie ze świętem 1 listopada. Poprzetykane jesiennymi liśćmi i owocami bukiety mogą pięknie dekorować stoły, ławy, parapety w naszych wnętrzach. Inspirujmy się dekoracjami witryn sklepowych, propozycjami w magazynach wnętrzarskich i ciekawymi blogami w internecie. Dzięki nim możemy ożywić wystrój mieszkania. Pamiętajmy przy tym o świecach, o ozdobnych świecznikach i pomysłowych lampkach. Tam, gdzie pojawiają się elementy przyrody i ciepłe światło robi się od razu przytulniej oraz nastrojowo.

Zdjęcia: Fotolia.com

© 2014 Grupa PSB Handel S.A. Wszelkie prawa zastrzeżone.