Zimowy ogród odżyje dzięki jaśminowi nagokwiatowemu, ponieważ krzew ten kwitnie właśnie o tej porze roku. Jego żółte kwiaty mogą pojawić się już w styczniu i pozostać aż do kwietnia.
Jaśmin nagokwiatowy pochodzi z Azji Wschodniej i północnych prowincji Chin, gdzie rośnie na ścianach skalnych. To szybko rosnący krzew, który osiąga wysokość 2-3 metrów. Roślina ta nie ma żadnych organów czepnych, więc jego elastyczne długie pędy można przywiązywać do podpór (np. kratek, pergoli czy ogrodzenia) lub pozwolić im swobodnie pokładać się na ziemi. Na nagich pędach w sprzyjających warunkach zimą pojawiają się obłędnie pachnące, intensywnie żółte, liczne kwiaty w kształcie gwiazdek. Krzew jest równie atrakcyjny po przekwitnięciu, ponieważ pokrywa się ozdobnymi, szerokolancetowatymi, potrójnymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi liście, które utrzymują się aż do jesieni.
Jak pielęgnować jaśmin nagokwiatowy
Jaśmin nagokwiatowy jest dość wymagający. I chociaż kwitnie w zimie, to nie jest całkowicie mrozoodporny i niestety jeśli zima jest surowa, to może przemarznąć. Z tego też powodu, możemy go spotkać jedynie w ciepłych rejonach kraju. Roślinie tej musimy zapewnić stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru oraz żyzną, próchniczą, lekko wilgotną, ale przepuszczalną glebę o obojętnym odczynie pH. Ponadto krzew ten nie toleruje ani suszy, ani zalewania. Lubi za to ściółkowanie podłoża – możemy do tego celu wykorzystać kompost czy obornik. Aby podziwiać kwiaty, na zimę okrywamy wyłącznie dolne partie rośliny oraz korzenie krzewu. Jaśmin znosi spadki temperatury do -18oC i w łagodną zimę zakwitnie. Po okresie kwitnienia, wiosną dobrze jest krzew przyciąć – pędy można skrócić nawet o połowę. Dzięki temu zabiegowi roślina będzie lepiej się krzewić, a kwitnienie będzie obfitsze.
Gdzie sprawdzi się jaśmin nagokwiatowy
Jaśmin nagokwiatowy jest doskonały do pokrywania ścian, słupków, krat, pergoli czy ogrodzeń– pamiętajmy, że musimy go podwiązać. Sprawdzi się również jako niewysoki, swobodnie rosnący krzew. Zwisające pędy będą ciekawą ozdobą schodów, poręczy oraz balustrad. Jeśli jaśmin posadzimy na skarpie albo podwyższonej rabacie, to spływająca kaskada żółtych kwiatów zimą będzie nie lada atrakcją. W chłodniejszych rejonach naszego kraju jaśmin nagokwiatowy możemy spróbować uprawiać w donicach, a na zimę chować go do chłodnego i widnego pomieszczenia.
zdjęcia: pixabay.com