Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Fitness we własnym ogrodzie

kwiecień
Rok w ogrodzie

Możliwość korzystania z ogrodu to nie lada przywilej. Warto o tym pamiętać i szczególnie teraz, w sezonie, poświęcać każdą wolną chwilę na aktywność i ruch na świeżym powietrzu. Nawet niewielki ogród doskonale sprawdzi się jako przestrzeń do ćwiczeń i samodzielnego fitnessu.

Po zimie wiele z nas narzeka na nadwagę, słabszą kondycję i ociężałość. Doskonałym zastrzykiem energii, który pozwoli nam nabrać wiosennej witalności i rozprawić się z nadmiarem kilogramów będzie zatem fitness we własnym ogrodzie.

Niewiele osób korzysta z potencjału swojego ogrodu, a przecież to doskonała przestrzeń do wielu aktywności, a w tym rozmaitych ćwiczeń, zarówno rozciągających, wzmacniających, jak i kształtujących sylwetkę. Trening we własnym ogrodzie to wygoda szczególnie dla seniorów, ale również dla mam, które opiekując się małymi dziećmi mogą doskonale połączyć aktywność w plenerze z zabawą z pociechami.

Znajdźmy zatem w ogrodzie dogodną przestrzeń do treningów. Zwróćmy uwagę na ukształtowanie terenu na naszej działce, na detale małej architektury, wreszcie na porastające ogród drzewa – może okazać się, że jest tu wiele naturalnych elementów, które z powodzeniem mogą zastąpić urządzenia na siłowni. Altany i części składowe ogrodzenia, grube, stabilne gałęzie drzew mogą posłużyć nam doskonale jako elementy wsparcia. Wszelkie wzniesienia, duże kamienie czy stopnie tarasu mogą z kolei być bardzo wygodną podporą dla ćwiczeń równowagi i rozciągających.

Zanim jednak przystąpimy do ćwiczeń, przygotujmy sobie sportowe akcesoria, które wspomogą trening we własnym ogrodzie i urozmaicą gimnastykę.

Mata to podstawa

Nawet przy bardzo zadbanym trawniku bezpośredni trening na murawie może być dla nas niekomfortowy (źdźbła przyklejające się do ciała, insekty, wilgoć), dlatego warto zainwestować w matę do ćwiczeń. Bardzo wygodne i ogólnie dostępne są maty do jogi. Wykonane z grubego, lekko amortyzującego gumowanego tworzywa gwarantują przyczepność do podłoża oraz stabilność naszej pozycji na macie. Mata dodatkowo izoluje nas od zimna i wilgoci, co przy gimnastyce, szczególnie wcześnie rano, ma spore znaczenie (rosa). Warto zatem wybierać maty grubsze, polecane do ćwiczeń na zewnątrz. Matę możemy każdorazowo zwinąć po treningu, możemy prać ją w pralce, co gwarantuje wygodę i higienę. 

Ciężarki

Do ćwiczeń w ogrodzie najlepiej wybrać hantle jednolite, stalowe, powlekane winylem lub w piankowej otulinie. Nawet jeśli zmoczą się czy pobrudzą nie wpłynie to na ich zniszczenie lub korozję. Dobrze też, jeśli ciężarki dodatkowo będą miały antypoślizgowe miejsce chwytu. Do uprawiania fitnessu we własnym ogrodzie warto wykorzystywać takie ciężarki, które się nie toczą, np. sześciokątne. Bardzo wygodne są również ciężarki z uchwytem na rzepy, który pozwala na dopięcie ich w dowolne miejsce, np. na kostki, co rozszerza znacznie program ćwiczeń. W przerwie między ćwiczeniami można też je podpiąć np. do gałęzi.

Paski, taśmy i gumy

Dla wszystkich, którzy lubią ćwiczenia rozciągające, praktykują jogę czy wzmacniają stawy koniecznie polecamy zakup taśm i gum do ćwiczeń. Pozwalają one na wykonywanie ćwiczeń z oporem, ale także w podwieszeniu lub odciążeniu, znacznie wspomagając zakres możliwego rozciągnięcia.

Taśmy i pasy możemy w ogrodzie podczepiać pod różne elementy np. szczeble ogrodzenia, barierki tarasu, pnie drzew i tym samym urozmaicić plan treningu.

Jak na siłowni

Zmobilizowani do ćwiczeń we własnym ogrodzie, kiedy nabierzemy wprawy i gimnastyka na świeżym powietrzu będzie dawała nam wiele satysfakcji możemy pokusić się o zakup sprzętów iście na miarę klubu fitness: piłki do ćwiczeń, hula-hop, skakanki, a nawet minitrampoliny. Wszystkie te sprzęty możemy wykorzystywać na niewielkiej powierzchni ogrodu, a nawet na tarasie. Trening z bogatą grupą akcesoriów sportowych doda nam motywacji, a przy tym doskonale wpłynie na poprawę kondycji, przyniesie efekt ogólnorozwojowy i zwiększy koordynację ruchową.

Ćwiczenie we własnym ogrodzie to przyjemność i zdrowie, ale również duża oszczędność czasu i funduszy – ogród bowiem mamy na miejscu, własny, blisko do domu, pod prysznic i do garderoby. 

Zdjęcia: Fotolia.com