Ze względu na piękne kwiaty bardzo chętnie uprawiamy je w naszych ogrodach. Jednak dalie to byliny niezimujące w gruncie. Sadzimy je w ogrodzie dopiero wiosną.
Dalie to rośliny pochodzące z cieplejszego klimatu (Meksyku) niż nasz, dlatego też ich całoroczna uprawa w gruncie nie jest możliwa. Sadzimy je do gruntu dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków, które mogłyby uszkodzić wyrastające pędy (pojawiają się po 10-14 dniach od posadzenia). Jeśli chcemy przez letnie miesiące podziwiać piękne kwiaty dalii, musimy zadbać o ich właściwą uprawę.
Dalie – sadzenie
Dalie możemy uzyskać z siewu nasion – sadzimy je do doniczek pod koniec lutego lub w marcu. Rośliny do ziemi możemy przesadzać od początku maja, pamiętając o ich wcześniejszym zahartowaniu. Mniej kłopotliwe jest sadzenie karp dalii – możemy je kupić w sklepie ogrodniczym. Wysokie odmiany dalii możemy mnożyć przez podział tuż przed sadzeniem w ogrodzie – karpy dzielimy na kilka części (każda z nich składa się bowiem z kilku mniejszych bulw zrośniętych ze sobą wierzchołkami), każda powinna zawierać kilka bulw korzeniowych i minimum 2-3 pąki. Do rozdzielania karp używamy ostrego i czystego noża. Po przeschnięciu ran, rośliny możemy posadzić do gruntu, na głębokość 5-7 cm – pąki powinny znajdować się tuż nad ziemią. Różne odmiany dalii osiągają różne wysokości – od 20 do 150 cm, dlatego też rozstaw nie jest taki sam. Najmniejsze georginie sadzimy w rozstawie 25 x 25 cm, większe potrzebują minimum 40-centymetrowych odstępów, a najwyższe nawet 80-centymetrowych. Pamiętajmy, że wysokie odmiany dalii wymagają podparcia palikami – w ten sposób zabezpieczymy je przed łamaniem pędów. Paliki najlepiej wkopać w ziemię przed sadzeniem bulw (unikniemy uszkodzenia korzeni roślin).
Miejsce do sadzenia
Miejsce, w którym posadzimy dalie powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Rośliny poradzą sobie także w lekkim półcieniu, niestety nie będą tak okazałe. Stanowisko nie musi być wyodrębnione, dalie możemy sadzić na rabatach mieszanych. Najlepsze dla dalii są gleby przepuszczalne, próchnicze, o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH od 6,5 do 7,2), nie urosną natomiast na glebach ciężkich i podmokłych.
Pielęgnacja dalii
Wegetujące rośliny musimy regularnie nawadniać (dalie potrzebują dobrego zaopatrzenia w wodę) oraz nawozić. Dobrym nawozem jest mączka kostna lub jeden z nawozów przeznaczonych do roślin wielokwiatowych. Jeśli latem zauważymy zwiędnięte liście, świadczy to, że roślina ma za mało wody. Natomiast ubogie kwitnienie i nadmierny rozwój liści to oznaka, że jest ona przenawożona azotem.
Bardzo ważne jest utrzymanie gleby bez chwastów, poprzez systematyczne pielenie lub wzruszanie powierzchni. Dobrym sposobem jest także rozłożenie ściółki. Dalie musimy chronić także przed szkodnikami, dlatego też opryski wykonujemy co dwa tygodnie, zmieniając środki, aby szkodniki się nie uodporniły.
W lipcu, gdy dalie zaczynają kwitnąć, usuwamy kwiaty, aby pobudzić roślinę do wypuszczenia nowych pędów. Możemy też przycinać niektóre pędy – spowoduje to opóźnienie kwitnienia i uzyskanie ciągłości na dłuższy okres. Przycięte krzewy rozgałęziają się i żyją dłużej. Wysokie odmiany powinny mieć również usuwane słabe pędy boczne. Pamiętajmy o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, aby nie hamowały rozwoju kolejnych kwiatów.
zdjęcia: AdobeStock