Znajdź sklep w swojej lokalizacji

Czas na ogórki

sierpień
Rok w ogrodzie

Rodzime ogórki gruntowe to jedna z pierwszych pozycji na liście upraw każdego ogrodnika. Świeży smak i charakterystyczna chrupkość dają im pierwszeństwo w składnikach sałatek i surówek, ale również przetworów na zimę. Ogórek małosolny, ogórek kiszony czy ogórek w occie to kwintesencja naszych preferencji smakowych i kulinarnej tradycji.

Chociaż ogórki można zbierać już od połowy lipca to właśnie teraz w sierpniu przypada czas na ich najlepsze zbiory. „Upite” słońcem, jędrne i twarde doskonale nadają się do przerabiania na wszelkie przetwory.

Uprawa ogórków

Ogórek to wdzięczne w uprawie warzywo, w naszym klimacie nie nastręcza dużych nakładów pracy, odwdzięcza się zwykle ładnym i zdrowym plonem. Można wysiewać go z nasion od połowy maja lub z przygotowanych w inspekcie rozsad (na plon wczesny pod przykryciem z folii lub późny bez osłony). Ogórki lubią glebę żyzną, bogatą w nawóz organiczny oraz regularne podlewanie (szczególnie w okresie kwitnienia). Owoce możemy zbierać na różnym etapie rozwoju, drobne owocniki nadają się doskonale na młode ogóreczki w occie, te większe są doskonałe do surówek, na małosolne i kiszone, wreszcie te starsze, a nawet przedojrzałe mogą stać się składnikiem sałatek na zimę, a także zostać odłożone na nasiona.

Ogórki małosolne

Bardzo popularnym dodatkiem kulinarnym w sezonie letnim są oczywiście ogórki małosolne. Przygotowuje się je łatwo i szybko. Najlepiej smakują prosto z glinianego naczynia, ale można je przygotowywać w słojach, a nawet w emaliowanych garnkach. Do przygotowania ogórków małosolnych będziemy potrzebować (na duży 5-litrowy „gliniak”): 2,5-3 kg ogórków gruntowych (od 5 do 12 cm długości) zdrowych bez śladów uszkodzeń i nadpsucia, 3-4 l chłodnej wody, 3 gałązki kopru z baldachami kwiatowymi, główkę czosnku, słupek korzenia chrzanu, 3 płaskie łyżki soli.

Ogórki myjemy i najlepiej pozostawiamy na chwilę w zlewozmywaku w chłodnej osolonej wodzie. Mamy wtedy gwarancję, że wszelkie drobinki ziemi i piasku odejdą od warzywa. Jeśli zależy nam, żeby ogórki były gotowe do jedzenia dość szybko, obcinamy im końcówki po jasnej stronie. Na dnie naczynia układamy połamane łodygi kopru, kilka obranych ząbków czosnku i kawałek obranego chrzanu. Następnie układamy warstwowo i ciasno jeden przy drugim ogórki, a w połowie również dodajemy kilka ząbków czosnku, gałąź kopru i ponownie ogórki. Na wierzch układamy pozostały koper, ząbki czosnku i zalewamy osoloną wodą. Woda powinna być dobrej jakości, jeśli woda kranowa nie nadaje się do spożycia, trzeba ją wcześniej przegotować i schłodzić. W wodzie rozpuszczamy 3 łyżki soli i zalewamy ogórki na wysokość 1-2 cm przed rantem naczynia. Przykrywamy całość talerzykiem i dociskamy ciężarkiem (kamieniem lub napełnionym wodą słoikiem). W zależności od temperatury otoczenia ogórki są gotowe już po dwóch, trzech dobach. Warto je wtedy wyjąć, przełożyć do zamykanego naczynia i wstawić do lodówki – spowolni to proces ich kiszenia. Schłodzona zalewa po ogórkach małosolnych jest z kolei świetnym napojem gaszącym pragnienie.

Ogórki kiszone

Ogórki kiszone przygotowuje się podobnie jak małosolne, niemniej proces kiszenia trwa dłużej i przebiega w szczelnie zamkniętych słoikach.

Do przygotowania ogórków będą nam potrzebne: 3-4 kg ogórków gruntowych, zdrowych i jędrnych, 4-5-litrowych słoików z wieczkiem typu twist, koper – najlepiej tylko baldachy z nasionami, nasiona gorczycy, nasiona czarnego pieprzu, główka czosnku, korzeń chrzanu, woda i sól.

Słoiki należy wyparzyć. Ogórki umyć – podobnie jak przy małosolnych. Do słoików wrzucić kilka ziaren pieprzu, kilkanaście ziaren gorczycy, 2-3 baldachy kopru, 2-3 ząbki czosnku, kawałek chrzanu. Każdy słoik wypełnić ciasno ogórkami, najlepiej w pionie, wciskając jeden obok drugiego. Wodę ok. 3-4 l zagotować, dodać 3-4 łyżki soli i wymieszać. Po kolei zalewać gorącą wodą ogórki, tak by je przykryć zalewą, natychmiast zakręcić i postawić do góry nogami. Słoiki z ogórkami należy przechowywać w chłodnym miejscu, nadmierna fermentacja może prowadzić do rozszczelnienia słoików.

Smakosze ogórków koszonych mają również swoje ulubione dodatki, które wyostrzają smak lub nadają mu dodatkową charakterystyczną nutę. Możemy próbować i określać swoje preferencje wrzucając do słoików np. kawałki marchewki, papryki, małe pomidorki koktajlowe, liście czarnej porzeczki, liść lauru, liście wiśni czy dębu.

Zdjęcia: Fotolia.com